REKLAMA

Zostań dawcą szpiku w rytmie hip-hopu

REKLAMA

Pomysłodawcy Polish Hip-Hop Festiwal, wspólnie z Fundacją DKMS Polska, wypowiadają walkę białaczce. W trakcie imprezy zostanie zorganizowany dwudniowy „Dzień Dawcy Szpiku”. Potencjalnym dawcą będzie mógł zostać każdy.

W Polsce statystycznie co godzinę stawiana jest komuś diagnoza nowotworu krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na przeżycie i wygranie z białaczką jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy. Właśnie dlatego ważna jest rejestracja w bazie potencjalnych dawców. Wiedzą o tym także organizatorzy Polish Hip-Hop Festiwal, którzy wspólnie z Fundacją DKMS Polska ogłaszają dwudniowy „Dzień Dawcy Szpiku”. – Wiem, że razem jesteśmy w stanie zrobić coś dobrego i wyjątkowego – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. – Nie bójmy się uratować ludziom życie.

Przy festiwalowych kasach zostaną rozstawione namioty, w których każdy chętny będzie mógł zapisać się na listę potencjalnych dawców. Akcja jest bowiem skierowana do wszystkich, nie tylko festiwalowiczów. – Nie trzeba kupować biletu, by zostać dawcą szpiku – przekonuje Nowakowski.  Jak obiecuje Marcin Siwek, współorganizator Polish Hip-Hop Festiwal, do wzięcia udziału w akcji wprost ze sceny zachęcał będzie Wujek Samo Zło, prowadzący festiwal.

[quote]- Nie trzeba kupować biletu, by zostać dawcą szpiku – Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka[/quote]Rejestracja zajmuje chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osoby oraz pobraniu wymazu śliny z wewnętrznej strony policzka. Ważne, by zabrać ze sobą dowód tożsamości z numerem PESEL. – Cieszę się, że przy okazji imprezy organizowanej w Płocku robimy coś pożytecznego, coś co ratuje życie – powiedział Siwek. – Takie akcje są niezwykle ważne, a rejestracja nie boli – dodaje.

„Dzień Dawcy Szpiku” na Polish Hip-Hop Festiwal będzie trwał dwa dni – w piątek i sobotę w godzinach od 15 do 20. – Liczymy, że zostanie pobity płocki rekord rejestracji, który w tej chwili wynosi ponad 450 osób – zdradził Marcin Siwek. – Po cichu liczymy na pół tysiąca chętnych.

Fundacja DKMS już teraz obiecuje, że będzie obecna przy kolejnej edycji festiwalu.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU