REKLAMA

Zmarł były dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku

REKLAMA

Teatr Dramatyczny w Płocku poinformował, że zmarł Andrzej Maria Marczewski – były dyrektor płockiego teatru, a także znany reżyser teatralny, scenarzysta i dramaturg.

24 listopada zmarł nagle Andrzej Maria Marczewski, były dyrektor Teatru Dramatycznego w Płocku. Polski dramaturg, scenarzysta, reżyser teatralny oraz producent miał 73 lata.

Był znany między innymi z założenia grupy teatralnej „ARA” w teatrze Ateneum oraz prowadzenia sceny Teatru Hybrydy. Andrzej Maria Marczewski współpracował także z łódzkim kinem Cytryna, był dyrektorem Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i Teatru Rozmaitości w Warszawie.

W Płocku

Andrzej Maria Marczewski kierował płockim teatrem w latach 1981-1982, tuż po odejściu Jana Skotnickiego.

– Wiele oczekiwano od nowej dyrekcji. Jednym z punktów repertuarowych była zapoczątkowana przez niego Scena Inicjatyw Aktorskich, nawiązująca do tradycji grupy ARA. Teatr płocki zorganizował pierwszy w Polsce Festiwal Sztuk Romantycznych, połączony z sesjami naukowymi, wystawami oraz turniejami poetyckimi – opisuje Teatr Dramatyczny w Płocku.Dyrektor rozpoczął sezon teatralny sztuką Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” (1981). Zagrano ją 55 razy, a obejrzało ponad 2500 widzów. W 1981 roku zrealizował również sztukę Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.

Nadal żywo wspominaną realizacją Marczewskiego była sztuka „Mistrz i Małgorzata” Michała Bułhakowa, którą wystawiono 68 razy. Stała się ona wydarzeniem Dramaturgii Rosyjskiej i Radzieckiej w Katowicach w listopadzie 1981 r., otrzymując nagrodę „Przyjaźń”. Została dostrzeżona także przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, które przyznało Andrzejowi Marii Marczewskiemu Srebrną Maskę za reżyserię. Tę prestiżową nagrodę otrzymali również za ruch sceniczny Jerzy Stępniak, za muzykę Tadeusz Woźniak, i aktorzy: Jerzy Bielecki i Jerzy Mazur.

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”, reż. Andrzej Maria Marczewski, scena balu u Szatana, 1981 fot. facebook.com Teatr Płocki

– Krótko, ale intensywnie, działała za dyrekcji Marczewskiego Scena ’81, zainicjowana 17 października 1981 roku na Małej Scenie adaptacją „Cesarza” Ryszarda Kapuścińskiego. Po miesiącu stan wojenny przerwał jej działalność. W sierpniu 1982 roku Andrzej Maria Marczewski został dyrektorem Teatru Rozmaitości w Warszawie, zachowując jednocześnie do końca 1985 roku stanowisko kierownika artystycznego w płockim Teatrze – przypomina Teatr Dramatyczny w Płocku.

W późniejszych latach Andrzej Maria Marczewski wielokrotnie odwiedzał płocką scenę, był stałym gościem prawie na każdej premierze. W 2017 r. wystawił gościnnie w płockim teatrze premierę sztuki „Być jak Shirley MacLaine” z udziałem Magdaleny Tomaszewskiej i Jerzego Mazura.

Andrzej Maria Marczewski fot. facebook.com Teatr Płocki

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU