REKLAMA

„Zaczęło się w pokoju na górze”. Dopalacze w teatrze

REKLAMA

Premiera prasowa spektaklu „Jazda” za nami. Płocki teatr i PKN Orlen realizują wspólnie sceniczny projekt dla młodzieży.

PowiązaneTematy

Czarna, bardzo surowa scenografia. Ogłuszające dźwięki ciężkiego rocka. Trudno się skupić, ale też trudno przenieść myślami w inne miejsce. Widz zostaje wprowadzony w ponury świat. Za chwilę dołączają do niego aktorzy. Beznadziejnie smutni bohaterowie opowiadają, wcielając się w kilka postaci jednocześnie. Opowiadają o przyczynach. Skutek znamy od początku – śmierć. Postaci giną w domysłach, pomysłach, pretensjach do siebie samych… Nie ma rozwiązania. Nie ma szczęśliwego zakończenia.

– Nie wiadomo, kiedy to się zaczęło. Czy kiedy zaczął brać, czy kiedy pomyślał o tym? – zastanawia się w spektaklu Jego ojciec. Szuka winnych poza rodzinnym domem. – Zaczęło się w pokoju na górze – odpowiada mu Jego brat.

W przedstawieniu widzimy ból ćpania i ból detoksu. Wielką moc dopalaczy i równie wielką niemoc dotkniętych uzależnieniem od nich. Momentami dialogi zdają się być nieco infantylne. Ale przecież branie jest właśnie infantylne…

Spektaklowi towarzyszą wizualizacje na przezroczystych tkaninach, stanowiących główny element scenografii. Mogą oddzielać światy bohaterów, procesy zachodzące w mózgu czy odzwierciedlać różnice środowiskowe. Ważne są też schody. Schody w górę, schody w dół…Integralnym elementem spektaklu jest niepokojąca, momentami aż zgrzytająca muzyka.

Na ocenę spektaklu przez młodzież poczekamy do marca, kiedy rozpocznie się cykl przedstawień dla uczniów szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przypomnijmy, że tysiąc młodych osób obejrzy „Jazdę” bezpłatnie. Spektakl adresowany jest także do rodziców i nauczycieli.

Autorem tekstu i inscenizacji jest Mariusz Pogonowski. W obsadzie znaleźli się Magdalena Bogdan, Sylwia Krawiec, Piotr Bała i Szymon Kołodziejczyk.

Mecenasem spektaklu jest PKN Orlen.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU