REKLAMA
REKLAMA

1 i 2 listopada w Płocku organizowana jest po raz 20. kwesta, z której dochód przeznaczony jest na renowację zabytkowych nagrobków. W tym roku odnowione mają zostać groby na cmentarzu katolickim, ewangelicko-augsburskim oraz prawosławnym.

1 listopada od godziny 8 do 20 na płockich cmentarzach trwała kwesta, która organizowana jest od 20 lat. Podczas akcji „Ratujmy Płockie Powązki” około 170 wolontariuszy kwestowało na obu cmentarzach przy Al. Kobylińskiego, na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej, a także na cmentarzu garnizonowym oraz prawosławnym przy ul. Norbertańskiej.

Kwesta odbywać się będzie również w sobotę, 2 listopada w godz. 8-20.

Odnowią m.in. zabytkowy grób 7-letniej dziewczynki. Kwestarzy spotkacie na płockich cmentarzachPłocczanie tradycyjnie już hojnie wspierali zbiórkę. O tym, ile w tym roku zebrano pieniędzy i czy uda się z nich odnowić wszystkie cztery zaplanowane nagrobki, dowiemy się po przeliczeniu puszek wszystkich wolontariuszy.

Uroczystość Wszystkich Świętych w Kościele katolickim jest obchodzona ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie, obchodzona corocznie w dniu 1 listopada. W dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, a także następnego dnia (Dzień Zaduszny, 2 listopada) Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. Zaduszki to dla chrześcijan dzień modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych.

Z okresu PRL utrwaliła się wśród Polaków nazwa Święto Zmarłych lub Dzień Zmarłych – wówczas 1 listopada kładziono nacisk na świecki charakter tego dnia.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 1

  1. Wstyd says:

    I po co 20 zdjęć grobów? Polska zacofana jest, powinniśmy wszyscy być poddani po śmierci kremacji i nie budować takich fortec odpustowych. Niedługo nigdzie już miejsca nie będzie. w Polsce walking dead by nie wypalił, bo by z tych fortec nasi nie wstali…beznadziejne święto, jak ktoś ma o kimś pamiętać to nie potrzebuje do tego 1 listopada i zniczy grających ehh

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU