REKLAMA

Wolontariusze odnowili groby i miejsca pamięci [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Już za kilka dni jedne z najbardziej refleksyjnych świąt – Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. W Płocku oraz w Warszawie wolontariusze, którzy są pracownikami Grupy Kapitałowej ORLEN, sprzątali i odnawiali z tej okazji groby oraz miejsca pamięci.

Akcję sprzątania i odnawiania grobów przeprowadzono w ramach programu wolontariatu pracowniczego prowadzonego przez Fundację ORLEN w trzech lokalizacjach Płocka i Warszawy. Wzięło w niej udział około 60 osób.

Pracownicy Grupy ORLEN z Warszawy wraz z rodzinami i znajomymi czyścili groby poległych w Powstaniu Warszawskim na Wojskowych Powązkach w Warszawie w niedzielę, 24 października. Po wykonanych pracach, wolontariusze zapalili znicze, oddając cześć polskim bohaterom.

– Przyszłam tu, ponieważ lubię angażować się w akcje społeczne związane z Powstaniem Warszawskim. O wolontariacie dowiedziałam się od mojej mamy, która jest wolontariuszem. Przyszłam tu dziś z całą rodziną, z tatą, mamą i z bratem – powiedziała Monika Kulbaka, wolontariuszka Fundacji ORLEN.

We wtorek, 26 października, pracownicy z Płocka odwiedzili Bratnią Mogiłę, czyli kopiec poległych w walkach w 1920 roku, gdzie wykonywali prace porządkowe, odmalowali również ogrodzenie i pamiątkową płytę, pod którą złożyli wieniec i zapalili znicze.

Udali się też na groby żołnierzy na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Krakówka, gdzie wykonywali prace porządkowo-renowacyjne.Wolontariusze odnowili na cmentarzu zbiorową mogiłę z płytą nagrobną, gdzie pochowanych jest 113 żołnierzy polskich z 19 pułku Odsieczy Lwowa poległych we wrześniu 1939 r. podczas walk z wojskami niemieckimi w rejonie Radziwia. Zadbali również o grób żołnierzy poległych podczas obrony dolnej linii Wisły w okolicach Płocka w walce z Armią Czerwoną w 1920 r.

– W ramach akcji wolontariatu pracowniczego, z ekipą „gotowych na wszystko” wolontariuszy porządkowaliśmy groby żołnierzy polskich. Ze słowami Władysława Broniewskiego: „Światła cmentarz rozjaśniły, że łuna bije w dali, lecz i takie są mogiły, gdzie nikt lampki nie zapali” pamiętajmy o tych, którzy ofiarę największą złożyli za naszą wolność – mówi Anna Sarnowska-Gocał, wolontariuszka Fundacji ORLEN.

Nie bez powodu akcja odnawiania grobów i miejsc pamięci polskich żołnierzy odbyła się właśnie w tym czasie.

– Listopad jest w polskiej tradycji szczególnym czasem, kiedy pamiętamy o tych, którzy już odeszli. Wspólnie z wolontariuszami Grupy ORLEN postanowiliśmy pamiętać i uczcić też tych, którzy nie są może naszą rodziną, ale którzy zmienili rzeczywistość, w której żyjemy – mówi Angelika Niedziółka, koordynator wolontariatu pracowniczego z Fundacji ORLEN.

Jak dodają wolontariusze, udział w tej akcji pozwolił im na chwilę oderwania się od codzienności, zatrzymania i zadumy.

Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 2

  1. regionalista Z. Dylewski. says:

    Szacunek i uznanie Godnej pracy dla Pamięci Narodu w Sztafecie Pokoleń Polaków.

  2. Radosław says:

    Szacunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU