REKLAMA

Walczymy z białaczką 10-letniego płocczanina. Potrzeba krwi!

REKLAMA

Polski Czerwony Krzyż organizuje akcję pomocy dla 10-letniego Marcela Brzezińskiego chorego na białaczkę. 10 stycznia będzie można oddać krew w ambulansie przy pływalni „Podolanka”. Tego samego dnia organizowany jest również koncert charytatywny, podczas którego odbędzie się zbiórka na leczenie chłopca. 

fot. materiały prasowe

O Marcelku pisaliśmy tydzień po tym, jak jego rodzina dowiedziała się, że jego organizm trawi straszna choroba – białaczka. 12 grudnia wyniki badań potwierdziły zajęcie komórek krwi i szpiku kostnego w 97%. 10-latek rozpoczął już leczenie chemią, ale potrzeba dużo krwi na jego leczenie.

Szczególnie przydatna będzie krew grupy B Rh+ (ale można oddać dowolną grupę krwi, dla chłopca zostanie przekazana prawidłowa). Wystarczy udać się do najbliższego punktu krwiodawstwa i oddać krew, z zaznaczeniem, że to dla Marcela Brzezińskiego, nr PESEL 08300208854, Samodzielny publiczny dziecięcy szpital kliniczny w Warszawie oddział kliniczny onkologii i pediatrii, Ulica Żwirki i Wigury 63A.

Można to również zrobić w najbliższą środę, 10 stycznia – w tym dniu Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Płocku przy współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 22 w Płocku (do której uczęszcza chłopiec) organizuje pobór krwi w ambulansie. Krew będzie można oddawać w godzinach od 8 do 13 przy ul. Czwartaków 6 (koło Pływalni „Podolanka”).

PCK podkreśla, że potrzebna jest każda grupa krwi, choć najbardziej pożądana jest grupa BRH+.

– Liczymy na pomoc, okażmy wsparcie Marcelowi! Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji. Proszę pamiętać – żeby oddać krew, należy być zdrowym. Dzień przed oddaniem krwi trzeba wypić około 2 litrów płynów (woda niegazowana, soki), warto być również wyspanym w dniu oddania krwi, a rano spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem). Należy ograniczyć palenie papierosów i nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu! – proszą i przypominają przedstawiciele PCK.

Oprócz możliwości oddania krwi, warto przemyśleć uczestnictwo w koncercie świąteczno-noworocznym, podczas którego odbędzie się zbiórka funduszy na leczenie Marcela Brzezińskiego. Wydarzenie organizuje Ognisko Muzyczne przy Spółdzielczym Domu Kultury w Płocku. Koncert odbędzie się tego samego dnia, co zbiórka krwi (10 stycznia) o godzinie 18 w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Krzywoustego.

Procedura oddania krwi w ambulansie:

1. Rejestracja – Po przybyciu do ambulansu wypełniamy kwestionariusz. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL, adres zamieszkania.2. Wstępne badania laboratoryjne:

 • Badanie poziomu hemoglobiny/morfologia.
 • Grupa krwi – u pierwszorazowych dawców.

3. Badanie lekarskie:

 • ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi,
 • wywiad lekarski,
 • badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych,
 • kwalifikacja do oddania krwi bądź innych składników krwi.

4. Oddanie krwi – donacja:

 • krew pełna – 450 ml krwi w czasie ok. 5-8 min.
 • płytki – 250 ml w czasie ok. 60 min.
 • osocze – 600 ml w czasie ok. 60 min.

Podczas donacji pobierane będą również próbki Twojej krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy nie jesteś nosicielem niektórych chorób zakaźnych.
Nie wymaga to dodatkowego nakłuwania żyły, gdyż do badań wykorzystuje się krew pobieraną do worka.
Badania te obejmują: test kiłowy, antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV.

5. Krótka regeneracja sił
Po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. Każdy dawca, opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal – 8 tabliczek czekolady.

Na prośbę dawcy wystawiane jest:

 • zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole
 • wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Poboru Krwi
 • legitymacja HDK
 • kopia wyników badań (źródło: rckikwarszawa.com.pl).

Pilnie potrzebna krew dla 9-letniego płocczanina. Ma białaczkę…

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

 1. alenka says:

  Początek nru PESEL nieprawidłowy, być może czeski błąd. Życzę zdrowia Marcelowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU