REKLAMA

W powiecie płockim powstanie muzeum Lecha Wałęsy

REKLAMA

Kościół w rodzinnej parafii Lecha Wałęsy doczeka się remontu. Marszałek województwa mazowieckiego podpisał w tej sprawie umowę z proboszczem parafii Sobowo. W ramach projektu, zostanie odremontowany kościół i dom parafialny, w którym powstanie muzeum pamięci byłego Prezydenta Polski.

Fot. Wiktor Pleczyński

19 stycznia, podczas konferencji traktującej o inwestycjach województwa mazowieckiego na rok 2018, marszałek Adam Struzik podpisał umowę na renowację kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała w Sobowie. Miejscowość ta jest rodzinną parafią noblisty, bohatera walki o obalenie komunizmu, byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

Obecnie, dzięki decyzji zarządu województwa, środki unijne ulokowane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego (RPO WM) zostaną wykorzystane do remontu omawianej parafii.

Parafia w Sobowie otrzymała w sumie ponad 820 tysięcy złotych, by przeprowadzić remont kościoła i domu parafialnego „Katolik”. W dziewiętnastowiecznym kościele niezbędny jest remont fundamentów, dachu i dzwonnicy. Ponadto, wnętrze kościoła skrywa skarb w postaci polichromii autorstwa Władysława Drapiewskiego z 1938 roku. Drapiewski był jednym z najbardziej znanych twórców malarstwa sakralnego Polski XX wieku, a jego dzieła zdobią ściany ponad setki świątyń. Dzieła artysty można podziwiać między innymi w bazylice katedralnej w Płocku. Prace nad odnowieniem polichromii w Sobowie prowadzić będzie profesor Sylwester Pędziejewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– Dzięki tym środkom, dużym środkom, będziemy mogli podołać remontowi. Parafia jest nieduża, bo ma 1300 ludzi, i sami nie moglibyśmy zrobić tak dużych remontów – opowiadał proboszcz parafii Piotr Ruszczyński.fot. JFZ ^^, wikipedia.org

Dom parafialny „Katolik” dostanie nową instalację wodno-kanalizacyjną, podłogi i okna. W budynku zostaną naprawione i pomalowane ściany zewnętrzne. W tak przygotowanym domu parafialnym będzie pełnił funkcje kulturalno-edukacyjne. Do tej pory odbywały się tam zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz próby orkiestry funkcjonującej przy parafii. Po remoncie znajdzie się tam również muzeum bohatera Solidarności, noblisty i byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który pochodzi z Sobowa. Muzeum ma powstać przy udziale Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy.

Sobowo, miejscowość położona w gminie Brudzeń Duży, to rodzinna parafia Lecha Wałęsy. To właśnie tam,  na małym cmentarzu, spoczywają rodzice byłego prezydenta oraz jego ojczym.

Lech Wałęsa: Zaczipować polityków

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 9

 1. Stefan says:

  będą tam w tym muzeum oryginały donosów?.

 2. xxx says:

  Tylko jego muzeum nam brakowało… Śmiech na sali normalnie. Najlepiej jeszcze w ramkę go wsadzić i oprawić a najlepiej to jakieś jego wspomnienie sprzed czasów jak został prezydentem. Niech ludzie wiedzą jakim wzorowym obywatelem był hahaha…

 3. Ziota says:

  Gdyby niemial kasy przesylanej z zagranicy i ich poparcia nic by nizwojowal

 4. szwejk says:

  ireneusz i marcopolo – idźcie do towarzysza rydzyka lizać mu rodzynki z żopy
  smacznego. a potem kaczor was beatyfikuje
  a tak na poważnie – żal wam, co?

  • IRENEUSZ says:

   Jedyne czego żal to zmanipulowanych ludźmi którzy łykają tego „kloca” w postaci mitu wałęsy jak młode pelikany…

  • sb says:

   burakami w te muzeum jak helikopter co mial z nim ladowac

 5. Ireneusz says:

  Wałęsa… trzeba być niespełna umysłu by twierdzić, że ten człowiek sam cokolwiek osiągnął. Marionetka, sprzedawczyk… zasługuje na proces…

 6. ka says:

  Lech Wałęsa był i będzie jednym z naszych narodowych bohaterów. Zasłużony w procesie powstania demokratycznej Rzeczpospolitej Polski jak i rozpadu komunizmu w Europie.
  Jest w kanonie polskich noblistów i jako jedyny Polak przemawiał w kongresie amerykańskim.
  Szanowany na całym świecie, prócz jednego kraju, gdzie pseudopatrioci z zazdrości i zawiści i próbują go zniszczyć. Lech Wałęsa to nasze dobro narodowe jako jeden z nielicznych znanych Polaków na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU