W powiecie płockim powstanie muzeum Lecha Wałęsy

REKLAMA

Kościół w rodzinnej parafii Lecha Wałęsy doczeka się remontu. Marszałek województwa mazowieckiego podpisał w tej sprawie umowę z proboszczem parafii Sobowo. W ramach projektu, zostanie odremontowany kościół i dom parafialny, w którym powstanie muzeum pamięci byłego Prezydenta Polski.

Fot. Wiktor Pleczyński

19 stycznia, podczas konferencji traktującej o inwestycjach województwa mazowieckiego na rok 2018, marszałek Adam Struzik podpisał umowę na renowację kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała w Sobowie. Miejscowość ta jest rodzinną parafią noblisty, bohatera walki o obalenie komunizmu, byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

PowiązaneTematy

Obecnie, dzięki decyzji zarządu województwa, środki unijne ulokowane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Mazowieckiego (RPO WM) zostaną wykorzystane do remontu omawianej parafii.

Parafia w Sobowie otrzymała w sumie ponad 820 tysięcy złotych, by przeprowadzić remont kościoła i domu parafialnego „Katolik”. W dziewiętnastowiecznym kościele niezbędny jest remont fundamentów, dachu i dzwonnicy. Ponadto, wnętrze kościoła skrywa skarb w postaci polichromii autorstwa Władysława Drapiewskiego z 1938 roku. Drapiewski był jednym z najbardziej znanych twórców malarstwa sakralnego Polski XX wieku, a jego dzieła zdobią ściany ponad setki świątyń. Dzieła artysty można podziwiać między innymi w bazylice katedralnej w Płocku. Prace nad odnowieniem polichromii w Sobowie prowadzić będzie profesor Sylwester Pędziejewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– Dzięki tym środkom, dużym środkom, będziemy mogli podołać remontowi. Parafia jest nieduża, bo ma 1300 ludzi, i sami nie moglibyśmy zrobić tak dużych remontów – opowiadał proboszcz parafii Piotr Ruszczyński.

fot. JFZ ^^, wikipedia.org

Dom parafialny „Katolik” dostanie nową instalację wodno-kanalizacyjną, podłogi i okna. W budynku zostaną naprawione i pomalowane ściany zewnętrzne. W tak przygotowanym domu parafialnym będzie pełnił funkcje kulturalno-edukacyjne. Do tej pory odbywały się tam zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz próby orkiestry funkcjonującej przy parafii. Po remoncie znajdzie się tam również muzeum bohatera Solidarności, noblisty i byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który pochodzi z Sobowa. Muzeum ma powstać przy udziale Fundacji Instytutu Lecha Wałęsy.

Sobowo, miejscowość położona w gminie Brudzeń Duży, to rodzinna parafia Lecha Wałęsy. To właśnie tam,  na małym cmentarzu, spoczywają rodzice byłego prezydenta oraz jego ojczym.

Lech Wałęsa: Zaczipować polityków