W Płocku odbędzie się Polish Hip-Hop Festival. Znamy już gwiazdy!

REKLAMA

Pezet, Sokół i Marysia Starosta, Wzgórze Ya-Pa 3 oraz Gural to tylko kilku z artystów, którzy znaleźli się na pokaźnej liście gwiazd Polish Hip-Hop Festivalu w Płocku. Impreza odbędzie się na początku sierpnia i będzie trwała trzy dni.

Wszystko zaczęło się od wydarzenia stworzonego przez fanów na Facebooku. Domagali się oni festiwalu hip-hopowego w Płocku. Inicjatywę poparło blisko trzy tysiące osób i dało to efekt. Pod koniec maja rozpisano przetarg na organizację festiwalu, znalazła się firma, która zdecydowała się na zrobienie takiej imprezy w Płocku. Natomiast Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz ratusz wsparli ją finansowo.

PowiązaneTematy

Docelowo Polish Hip-Hop Festival ma stać się największym w Polsce festiwalem przedstawiającym kulturę hip-hop w pełnym spektrum. Impreza ma wyróżniać się od innych oraz mieć dynamiczny i różnorodny program. Wstęp na teren festiwalu będzie płatny, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie bilety będą w dwóch cenach – taniej w przedsprzedaży i nieco drożej w okresie festiwalu. Cena ma wahać się między ok. 25 a 35 zł.

Pierwszego dnia festiwalu, czyli 1 sierpnia, odbędzie się 2. Bitwa Płocka (pierwsza miała miejsce w 2001 roku). Rozgrywki freestylowe mają szansę przyciągnąć sporą rzeszę fanów hip hopu.

Znamy już także artystów, którzy zaprezentują się podczas pierwszej edycji Polish Hip-Hop Festival. Line up nie jest jeszcze zamknięty. Imprezę poprowadzi Wujek Samo Zło, na scenie pojawią się:

WZGÓRZE YA-PA 3

Wzgórze Ya-Pa 3 (WYP3) to kielecki skład hip hopowy, w który obecnie można wliczyć Borixona, Wojtasa i Zajkę. Zdecydowanie można uznać ich jako jednych z prekursorów rapu w Polsce, a jego znakomitość może potwierdzić nagroda przyznana na festiwalu Odjazdy za najlepszy zespół w 1995 roku.

Pierwszy legalny album WYP3 jaki został wydany nakładem wytwórni S.P. Records nosił nazwę „Wzgórze Ya-Pa 3” i ukazał się w 1995 roku. Był on sygnowany klipem do utworu „Po prostu życie”, za który zespół zdobył nagrodę Yach Film w kategorii najlepszy klip undergroundowy.

Dwa lata później na polskim rynku fonograficznym pojawiła się kolejna płyta WYP3 zatytuowana „Centrum”, która została nominowana do nagrody Fryderyków w kategorii najlepszy album rap/hip-hop. To na niej pojawiły się m.in. takie utwory jak „Język Polski” i „Czekam”.

W 1997 zespół udzielił się również gościnnie w projekcie 10osób, który zgromadził na tamte lata najlepszych raperów z całej Polski.

Kolejny rok przyniósł kolejny krążek Wzgórza czyli „Trzy”, jaki zawierał w sobie utwór znany wszystkim słuchaczom rapu, a mianowicie „Ja mam to co ty” opierający się na samplu z piosenki Czesława Niemena „Sen o Warszawie”. Przed wydaniem tego albumu grupa zmieniła wydawcę podpisując kontrakt z właścicielem wytwórni R.R.X.

Pod szyldem tej wytwórni, kierowanej przez Krzysztofa Kozaka w 1999 roku ukazała się płyta, na którą składały się głównie remixy utwórów z wcześniejszych wydanych nagrań zespołu.

W nowym millenium skład wydał już swój piąty, przedostatni album, zatytuowany „Precedens”. Znalazł się on na 42 miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży Zwiazku Producentów Audio Video. Dwa lata po wydaniu „Precedensu” zespół nagrał i wydał swój ostatni krążek „Stara szkoła rapu” i nieoficjalnie zakończył swoją działalność. Od tego momentu każdy z członków WYP3 nagrywał swoje solowe materiały.

W ciągu 7 lat działalności zespół współpracował z wieloma postaciami związanymi z kulturą hip hopową. Do tej listy można zaliczyć m.in: Liroy’a, Kaliber 44, Jajonasza, Dj’a 600V, Warszafski Deszcz, Molestę, V.E.T.O., Chadę oraz JedenSiedem. Ich utwory „Sen” oraz „Spona kupiona, przepłacona” znalazły się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Spona”.

Fot. Polish Hip-Hop Festival

Czytaj dalej na kolejnej stronie >>>