REKLAMA

W Płocku jest młodych chemików wielu

REKLAMA

W Zespole Szkół Centrum Edukacji odbyła się uroczystość rozdania nagród laureatom konkursów chemicznych.

4 kwietnia w auli Zespołu Szkół Centrum Edukacji odbyła się uroczystość finałowa IV edycji konkursu „CHEMIK” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz XXVI edycji konkursu im. Ignacego Łukasiewicza dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Konkursy miały na celu zainteresowanie chemią młodych ludzi i motywację do rozwijania swojej wiedzy w tej dziedzinie. Założeniem konkursów nie było jednak sprawdzanie ponadprzeciętnej wiedzy, która nie znajduje się w podstawie programowej. Organizatorzy zaznaczyli, że obydwa konkursy były stworzone tak, by szanse miał każdy dobry uczeń.

– Chciałabym wam pogratulować pasji zdolności i ogromnych umiejętności, które z pewnością uczynią was bogatszymi ludźmi. Wiemy, że wiedza poszerza horyzonty, poprzez zdobywanie wiedzy poznajemy wszystko, co nas otacza. Dziękuję za tak liczny i chętny udział w naszych konkursach, wam drodzy finaliści, ale również waszym nauczycielom za ich wsparcie i pomoc wam w przygotowaniu się do tej rywalizacji – powiedziała dyrektor ZSCE Barbara Kozera.

Na uroczystości pojawili się również przedstawiciele współorganizatorów i sponsorów konkursów chemicznych. Kilka słów do zgromadzonej młodzieży powiedzieli: Wioletta Kulpa kierownik działu sponsoringu społecznego w PKN ORLEN, Marek Witkowski prezes zarządu ORLEN Laboratorium i Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński.

– ORLEN Laboratorium zaangażowało się w tego typu przedsięwzięcia. To popularna ostatnio odpowiedzialność społeczna biznesu, rządzi się ona swoimi prawami, ale trzeba zauważyć, że w ostatnim czasie nastąpiły dobre zmiany ustawy o edukacji, których obiektem są właśnie między innymi szkoły ponadpodstawowe. Jak się okazuje, są w tych latach bardzo potrzebne. Proszę państwa, zmieniający się rynek pracy stawia wyzwania również przed nami przedsiębiorcami. Z tych powodów nie tak dawno, bo niedługo będziemy mieli pierwszą rocznicę, podpisaliśmy umowę o współpracy. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie nie będzie ostatnim wsparciem państwa działań. Bardzo się cieszę, że możemy tę umowę wypełnić w taki sposób treścią – mówił Marek Witkowski prezes zarządu ORLEN Laboratorium.

Prezes spółki pogratulował również bardzo dobrej organizacji konkursu i życzył młodym chemikom dalszego spełniania marzeń oraz sukcesów. Marek Witkowski przyznał, że liczy na to, że dojdzie do podobnego spotkania za rok.– Pani dyrektor powiedziała, że wszyscy jesteście zwycięzcami i tak rzeczywiście jest. To, że wygraliście ten konkurs i w ogóle podjęliście się tego trudnego zadania i startowania w konkursie o tak wysokiej randzie i przede wszystkim tematyce trudnej świadczy o tym. Przyznam się szczerze, że ja zdawałam maturę ustną z chemii i naprawdę chemię bardzo lubiłam, więc tym bardziej cieszę się, że macie taką pasję i chcecie w tych konkursach uczestniczyć – mówiła Wioletta Kulpa kierownik działu sponsoringu społecznego w PKN ORLEN.

Wioletta Kulpa podkreśliła również, że PKN ORLEN jest bardzo zadowolony ze współpracy przy tym konkursie z Centrum Edukacji i Politechniką Warszawską Filią w Płocku. Kierownik zachęcała finalistów konkursu do związania swojej przyszłości edukacyjnej i zarobkowej z Płockiem oraz PKN ORLEN.

– Droga młodzieży, mówi do was technolog chemik, specjalizuję się w chemii technologii polimerów, ale też w przeróbce ropy naftowej i węgla kamiennego, to są moje obszary zainteresowań naukowych. Więc kochani, ja tutaj wiele więcej nie powiem. Dziękuję, chyba warto pomyśleć o współpracy na tym polu, promocji Politechniki Warszawskiej tutaj, w Płocku. Zaznaczam, to też było wspomniane, że kilka lat temu senat Politechniki Warszawskiej przyjął uchwałę, w której podniósł rangę do ogólnopolskiej konkurs chemiczny im. Ignacego Łukasiewicza, dlatego młodzież startująca z różnych miejsc naszego kraju, finaliści, zyskują prawo do studiowania z pominięciem kwalifikacji na płockim wydziale Politechniki Warszawskiej. To jest specyficzny wydział w skali całego kraju dlatego, że jest jedynym, który ma w swojej nazwie oficjalnie słowo „petrochemia”. Dlatego wszyscy ci, którzy mają, chociażby cień zainteresowań związanych z tym sektorem gospodarki, rafineryjno-petrochemicznym szeroko pojmowanym, mogą specyficzne tego typu studia skończyć właśnie tutaj, w Płocku – zachęcał Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński.

Rektor podkreślił w swoim wystąpieniu, że kończąc wydział technologii chemicznej na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku, uzyskuje się pełnoprawny dyplom i tytuł, gdyż filia jest integralną częścią uczelni. Janusz Zieliński zauważył też, że w Płocku powstaje swego rodzaju ciąg logiczny dla chemików, na początku uczą się w Zespole Szkół Centrum Edukacji, następnie idąc kilometr dalej, trafia się na Politechnikę Warszawską, i idąc dalej kolejny nieco ponad kilometr, trafia się na teren Orlenu.

W dalszej części uroczystości finaliści konkursów mieli okazję wysłuchać krótkiego wykładu na temat wysokiej i niskiej emisji oraz ich znaczenia i wpływie na środowisko. Następnie zwycięzcom wręczono dyplomy oraz nagrody.

Sponsorami konkursów są: PKN ORLEN, ORLEN Laboratorium, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w Płocku, PPHU Klimatel Wojciech Magierski, XEROSERWIS i spółka Partner Premium.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU