REKLAMA

W Płocku będą uczyć się przyszli lekarze. Na MUP i w szpitalu wojewódzkim

REKLAMA

Podpisano już porozumienie, w sprawie realizacji projektu pn. „Kształcenie studentów na kierunku lekarskim”. Lekarze mają kształcić się w Płocku dzięki współpracy Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku z samorządem województwa mazowieckiego i płockim szpitalem.

List intencyjny w sprawie utworzenia nowego kierunku na płockiej uczelni podpisali marszałek Adam Struzik, Stanisław Kwiatkowski dyrektor szpitala wojewódzkiego w Płocku i prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki, rektor uczelni. Mazowiecka Uczelnia Publiczna otrzymała również wirtualny stół anatomiczny, którego zakup był możliwy dzięki 400 tys. zł wsparcia z budżetu Mazowsza.

Marszałek Adam Struzik przekonuje, że zawarte porozumienie ma ogromne znaczenie dla regionu i jego mieszkańców, ponieważ umożliwi zapewnienie mieszkańcom dostępu do wysokiej klasy specjalistów i do najnowocześniejszych metod leczenia.

– Dzięki współpracy mamy szansę w jednym z największych na północnym Mazowszu szpitali kształcić nową kadrę lekarzy, którzy w przyszłości będą dbać o zdrowie mieszkańców – wyjaśniał marszałek.

Mazowiecka Uczelnia Publiczna (wcześniej jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku) od ponad 20 lat zajmuje się praktycznym kształceniem zawodowym kadry medycznej. Dotychczas na Wydziale Nauk o Zdrowiu kwalifikacje zdobywali absolwenci pielęgniarstwa, położnictwa i kosmetologii. Zawarte 17 grudnia br. porozumienie stwarza szansę na rozszerzenie zadań dydaktycznych oraz badawczych szkoły, a tym samym na realizację projektu pn. Kształcenie studentów na kierunku lekarskim.

Jak zauważa dyrektor szpitala wojewódzkiego, Stanisław Kwiatkowski, może to być impuls rozwojowy dla obu instytucji.

– Już dziś jesteśmy jedną z największych placówek ochrony zdrowia działających na północno-zachodnim Mazowszu. Jesteśmy szpitalem wysokospecjalistycznym, wieloprofilowym. Nasza kadra medyczna i doświadczenie, jakim dysponujemy dają nam możliwość podjęcia współpracy z uczelnią, bo jesteśmy w stanie zapewnić warunki do kształcenia przyszłych lekarzy. Porozumienie to szansa na sukcesywne przygotowanie kolejnych oddziałów i przekształcenie ich w oddziały kliniczne – mówił dyrektor szpitala.

Aby uruchomić nowy kierunek, Mazowiecka Uczelnia Publiczna musi uzyskać zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jednym z elementów ubiegania się o pozwolenie jest stałe poszerzanie bazy dydaktycznej uczelni, w co wpisuje się nowy zakup uczelni – wirtualny stół anatomiczny, którego koszt wyniósł blisko 400 tys. zł.Rektor MUP Maciej Słodki tłumaczył, że Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która umożliwia staranie się Państwowym Uczelniom Zawodowym o kształcenie na kierunku lekarskim.

– Będziemy gotowi z wnioskiem do Polskiej Komisji Akredytacyjnej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Uważam, że kształcenie w Płocku kadry medycznej najlepiej poprawi sytuację nie tylko służby zdrowia, ale wszystkich mieszkańców Płocka i okolic, zarówno w zakresie dostępności, jak i jakości świadczonych usług – powiedział rektor Maciej Słodki.

Jak informowaliśmy, wirtualny stół anatomiczny prezentuje wirtualne ciało człowieka w rzeczywistych rozmiarach z realistyczną i dokładną wizualizacją 3D anatomii ludzkiej: szkieletu, organów i tkanek. Ułatwi studentom poznanie budowy i rozmieszczenia poszczególnych narządów oraz umożliwi symulowanie doświadczenia ze stołu operacyjnego i sekcyjnego. Różne obrazy można dowolnie dostosowywać „krojąc je”, dzieląc na warstwy i segmentując.

Studenci i instruktorzy będą mogli razem pracować przy stole wizualizacyjnym. Dodatkowo dzięki zastosowanemu w nim interfejsowi dotykowemu będą mogli z łatwością przekazywać sobie nawzajem pomysły czy polecenia. Będą też mogli za pośrednictwem internetu wymieniać się informacjami oraz dyskutować na temat analizowanych przypadków z innymi użytkownikami tego typu wirtualnych stołów.

Płocka uczelnia będzie miała wirtualny stół anatomiczny

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 13

 1. John says:

  W jaki sposób będą się odbywać zajęcia kliniczne z przedmiotów takich jak np. kardiochirurgia, endokrynologia, medycyna sądowa itp? Skoro nie ma takich oddziałów nigdzie w Płocku?

 2. Ala says:

  Na tą decyzje i artykuł szkoda nawet komentarza . Ręce opadają

 3. Leon says:

  To już nie medycyna, to procedury medyczne z farmakologią. Nauczą się.

 4. Anowi says:

  To chyba Prima Aprilis, ale nie wstrzelony w termin, pseudo lekarze, konowały i nieuki z Winiar mają kogoś UCZYĆ??? Oni poza sztuka medyczna, nawet szacunku do człowieka nie nauczą!!!!!!!!!!

 5. Nika says:

  Kto miałby w Płocku uczyć tych lekarzy, gdzie kliniki – to ponury żart. Szpital Winiary to może tylko uwstecznić każdego młodego lekarza, a nie czegokolwiek nauczyć. To nawet nie będą felcerzy Proponuję aby „specjalisci”, którzy ukończą tu studia liczyli głównie wyznawców PiS, którzy mają takie poronione pomysły i oczywiście wspierającego tą głupotę marszałka.

  • Przecież PIS nie says:

   rządzi w Województwie Mazowieckim i w Płocku.

  • Gosc says:

   Przecież to inicjatywa PSL-owska. Struzik – PSL, a panowie obok to kumple pana Struzika i mianowani przez pana Struzika. Ta uczelnia wykształci takich samych lekarzy złodziei jak pan Struzik i cała ta hołota z PSL-u. Odwalić godziny w szpitalu i do prywatnego gabinetu.

 6. Wtajemniczony says:

  List listem, ale i tak czy MUP spełnia wymogi zdecydują akademiccy recenzenci w PAK-i.

 7. Opiekunka 🤔 says:

  Jeśli w efekcie końcowym, będą to lekarze pokroju Pana Struzika, szkoda kilku lat nauki…🤣🤣🤣

 8. To chyba says:

  jakieś żarty!!!

 9. Rysiek says:

  No jak się będą uczyć od tej osoby z SORu co ostatnio pisaliście to świetnie się wykształcą. Pogratulować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU