REKLAMA

W Gąbinie zniszczono tablicę upamiętniającą zamordowanego żołnierza AK

REKLAMA

Niecały miesiąc przetrwała w całości tablica pamiątkowa, poświęconej ppor. Henrykowi Jóźwiakowi, ps. „Groźny” oraz żołnierzom oddziału ROAK w Gąbinie. Jak poinformowało Stowarzyszenie Pro Patria, tablica została zniszczona.

1 listopada Stowarzyszenie Pro Patria poinformowało, że niezidentyfikowani jeszcze wandale dopuścili się profanacji miejsca pamięci w Gąbinie. Zniszczona została tablica, za sprawą której członkowie stowarzyszenia chcieli oddać hołd Bohaterom, takim jak ppor. Henryk Jóźwiak – żołnierz Armii Krajowej, który w walce o wolną, niepodległą Polskę poniósł najwyższą ofiarę. Nie doczekał się pochówku, ponieważ jego szczątki zakopane zostały w dole śmierci.

PowiązaneTematy

– Wszystkich sympatyków naszego środowiska oraz ludzi, którym na sercu leży przywracanie do świadomości narodowej prawdziwych bohaterów, pragniemy zapewnić, że nie spoczniemy póki sprawca lub sprawcy dewastacji nie zostaną zidentyfikowani, a także pociągnięci do odpowiedzialności – deklaruje stowarzyszenie. – Na koniec warto przytoczyć słynne wyrażenie, ale jakże wymowne w tej sytuacji: „Trzecie pokolenie AK walczy z trzecim pokoleniem UB”. My, drodzy przyjaciele, złożyć broni nie możemy – dodają członkowie Pro Patria.Stowarzyszenie przypomina również artykuł 261. Kodeksu Karnego: „kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolność”. O akcie wandalizmu powiadomione zostały organy ścigania, prowadzone jest również prywatne śledztwo.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU