REKLAMA

Upały nie ustępują…

REKLAMA

– Co najmniej do soboty, 15 sierpnia, temperatura powietrza na Mazowszu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza – po raz kolejny ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

PowiązaneTematy

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, we wtorek temperatura wyniesie 32 stopnie. W kolejnych dniach nie będzie lepiej, a upały w dalszym ciągu będą nam doskwierać. I tak w środę  prognozowane są 33 stopnie, w czwartek – 34, a w piątek i sobotę słupki wskazywać będą nawet 36 stopni.

Oczywistym więc jest, że takie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. A w szczególności są one groźne dla osób w podeszłym wieku, chorych na nadciśnienie, cukrzycę i mających problem z sercem.

W związku z tym przypominamy zasady zachowywania się w takich warunkach:  • unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia – osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić w godz. 11-17,
  • chronić bezwzględnie przed przebywaniem na słońcu niemowlęta i małe dzieci, nie zostawiać ich w samochodzie,
  • osłaniać głowę przed promieniowaniem słonecznym,
  • pić 2-3 litry napojów dziennie (woda, napoje niesłodkie i niegazowane) – osoby po zawałach i cierpiące na chorobę niedokrwienną serca powinny pić napoje z dużą ilością mikroelementów, przede wszystkim magnezu i potasu,
  • w miarę możliwości schładzać ciało (np. często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark, skronie) ale unikać skrajnych zmian temperatur,
  • unikać picia alkoholu (do spalenia alkoholu organizm wykorzystuje zasoby wody),
  • spożywać lekkostrawne, niezbyt obfite posiłki.

Nie można zapomnieć również o zwierzętach, dlatego pamiętajmy – nie zamykajmy ich w małych nasłonecznionych obiektach, np. samochodach.

Natomiast jeśli zaobserwujemy objawy udaru słonecznego, którymi są: bóle i zawroty głowy, osłabienie, nudności, zaburzenia widzenia, świadomości, przytomności, gorączkę, dreszcze, drgawki, czy też przyśpieszenie tętna, należy ułożyć poszkodowanego w cieniu, podać mu wodę (jeśli jest przytomny), nałożyć zimne kompresy i wezwać pomoc medyczną.

Ponadto, warto także zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą. Od początku roku na terenie Mazowsza utonęło już 39 osób, z czego aż 32 od początku czerwca. Należy również pamiętać, żeby kąpać się jedynie w miejscach, gdzie są ratownicy. W województwie mazowieckim jest 46 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 5 kąpielisk (na kąpieliskach ratownicy mają więcej sprzętu).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU