REKLAMA

Sesja Rady Miasta [AKTUALIZACJA]

REKLAMA

Przed chwilą w ratuszu rozpoczęła się Sesja Rady Miasta.

Jest godzina 10, piszemy dla Was sprawozdanie prosto z auli Urzędu Miasta Płocka.

Rozpoczęła się kolejna Sesja Rady Miasta. Po wstępie prezydent miasta, Andrzej Nowakowski, przedstawia projekt zagospodarowania nabrzeża Płocka, którego jednym z elementów jest molo. Plan zakłada m.in. budowę 4,5 metrowego falochronu i hangaru dla łodzi. Zrealizowanie projektu wymaga nakładu przeszło 20 milionów złotych z budżetu miasta. Koszt rocznego utrzymania to 3,5 miliona złotych. Projekt budzi wiele kontrowersji.

– Bardzo dobrze się stało, że w końcu zobaczyliśmy projekt, ale jest on dramatycznie zły. Pomijam już horrendalne środki utrzymania i koszty, jakie musimy ponieść. To budowa portu jachtowego w Płocku. Dobrze, że rozpoczął Pan dyskusję i nie popełniliśmy kolejnego błędu – powiedział były prezydent miasta, Wojciech Hetkowski. – To oszpeci nasze miasto. Ja rozumiem, że akcja „Płock zero dryftu” jest udana, lecz wątpię czy przyciągnie ona do Płocka tysiące ludzi. Zmieńmy projekt, nawet jeśli stracimy środki unijne – dodaje.

Przewodniczący wniósł wniosek o zebranie specjalnej Rady Miasta. Ta miałaby zostać zorganizowana do kwietnia tego roku, w celu ponownego przedyskutowania założeń projektu. Wniosek zostanie poddany głosowaniu.

Wątpliwości sprawia także nowy plan zagospodarowania terenów w Płocku.

– Szkoda, że Pan prezydent nie poszedł po rozum do głowy i nie uwzględnia uwag, nie naszych, a ludzi – mówi Wioletta Kulpa, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. – Chcecie zamienić ogródki i miejsca rekreacyjne na miejsca mieszkalne? A co z terenem po cukrowni na Borowiczkach. To zagrożenie dla miejsc pracy. Plan nie pozwala bowiem na postawienie tam zakładu produkcyjnego – zarzuca przedstawicielka opozycji.

Kontrowersyjny jest również pomysł zamknięcia Zakładów drobiarskich. Jak zarzucają przeciwnicy pomysłu, jego usunięcie to utrata blisko 300 miejsc pracy – pomimo uciążliwości funkcjonowania tego miejsca, a więc – mówiąc wprost – smrodu, jakie wydziela.

– Przyjecie tego Studium, a więc dokumentu mającego pokazać drogę rozwoju miasta, tak naprawdę skazuje je na brak rozwoju. Na umieranie osiedli – zarzuca Mirosław Milewski. – Będę wnosił o odroczenie głosowania – dodaje.

Milewski przypomina, że takie studium wyklucza m.in. budowę trzeciego płockiego mostu, miastu zarzucając zaściankowość.Milewski

 

 – Być może jestem zaściankowy, ale muszę taki być w obliczu pomysłu budowy kolejnego mostu. Jeśli miałby się on znaleźć w granicach administracyjnych Płocka, wówczas kosztowałby Urząd Miasta krocie – powiedział Wojciech Hetkowski.

Głos zabrał prezydent Nowakowski. Głowa ratusza w ostry sposób skrytykowała swojego poprzednika:

– Jak Pan śmie zabierać głos w tej sprawie. Za Pana kadencji NIK nie przyjął studium, skazując mieszkańców na brak planów na jakikolwiek rozwój. To był kolejny trup w szafie, jaki dostaliśmy w spadku. Proszę o trochę pokory i rozwagi o tym co się mówi. Efekt przeoczenia, czy głupoty?

Według prezydenta, studium nie zakłada likwidacji żadnego zakładu pracy, ani działki, ani też nieistniejącego trzeciego mostu. Zakłada jedynie to, że ta część nie będzie docelowo strefą produkcyjną.

– Nie chcę skazywać ludzi rozwijającej się części miasta na sąsiedztwo ubojni. Studium nie zakłada usunięcia zakładu, lecz uniemożliwi budowę kolejnych – powiedział prezydent Nowakowski.

Poprzedni prezydent zapytał także o CKU. Według informacji, które „niesie wieść gminna”, Centrum Kształcenia Ustawodawczego ma zostać po raz kolejny  przeniesione – przypominamy, że niedawno CKU zmieniło siedzibę z tej przy ulicy Piłsudskiego do budynku ZST. Teraz, według Milewskiego, miałoby trafić do Gimnazjum nr 2. Taki stan rzeczy ma przyczynić się do zamknięcia placówki. Sprawę skomentował Roman Siemiątkowski, który zaprzeczył tym doniesieniom mówiąc, iż on wieści nie słucha.

Rozpoczął się drugi etap Sesji Rady Miasta, czyli głosowanie nad projektami i wnioskami. Będzie to proces długi i żmudny – samych uwag do uchwalenia zmiany Stadium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Płocka jest aż 81. Studium bez wątpienia jest tematem numer jeden dzisiejszej Sesji. Radni mieli do tego dokumentu wiele wątpliwości i zarzutów.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. ja says:

    trzeci most chca? powariowal ten milewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU