REKLAMA

Trans-Atlantyk ponownie na scenie

REKLAMA

Brawurowy monodram Henryka Jóźwiaka pt. „Trans-Atlantyk” ponownie zawita na scenę płockiego Teatru Dramatycznego. Spektakl o dwóch zderzających się światopoglądach, który został zrealizowany na podstawie gombrowiczowskich dzieł, będzie do zobaczenia na scenie kameralnej.

PowiązaneTematy

Premiera „Trans-Atlantyku” odbyła się w maju. Wydarzenie zostało bardzo dobrze przyjęte przez publiczność i spektakl ponownie zostanie wystawiony na deskach płockiego Teatru Dramatycznego. Jego kanwą są sytuacje z „Trans-Atlantyku” Gombrowicza, przeplatane rozważaniami z „Dziennika”.

Henryk Jóźwiak pokazuje dwa sposoby bycia Polakiem. Pierwszy, oparty na kurczowym przywiązywaniu się do tożsamości i stereotypach narodowych, oraz drugi – polegający na wyzwoleniu się z pęt narodowej mitologii. To dwa skrajne światopoglądy, które zderzają się w czasie spektaklu bardzo mocno. Jóźwiak nie mówi jednoznacznie, który sposób na polskość powinniśmy wybrać. Autor prowokuje do rozmyśleń. Dzięki lekcji z Gombrowicza nauczyliśmy się śmiać z siebie, choć może trzeba by zapytać o to tych, którym słowo „synczyzna” nigdy nie przeszło przez gardło.W przedmowie do „Trans-atlantyku” Gombrowicz pisał: „przezwyciężyć polskość. Rozluźnić to nasze poddanie się Polsce! Oderwać się choć trochę! Powstać z klęczek! Ujawnić, zalegalizować ten drugi biegun odczuwania, który każe jednostce bronić się przed narodem jak przed każdą zbiorową przemocą. Uzyskać – to najważniejsze – swobodę wobec formy polskiej, będąc Polakiem być jednak kimś obszerniejszym i wyższym od Polaka! Oto kontrabanda ideowa Trans-Atlantyku”. Dokonuje wyboru, ale nie jest to równoznaczne z wyzwoleniem. Rozdarty między tym co wybrał, a tym co odrzucił”.

Spektakl „Trans-atlantyk” zostanie wystawiony w Teatrze Dramatycznym w najbliższy wtorek, 8 października o godz. 18 oraz w niedzielę, 13 października o godz. 19 na scenie kameralnej. Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy), czekają do nabycia w kasie Teatru Dramatycznego (ul. Nowy Rynek 11).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU