REKLAMA

Szopka rodem z ratusza [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Aktorzy byli szczególni. Scenografia bajkowa. Dialogi przeniesione jakby z ratuszowej auli. A kolejne sceny, rodem z dobrej politycznej komedii, co chwila rozśmieszały widzów i… samych aktorów.

Wczoraj, 26 stycznia, w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego odbyło się nietypowe przedstawienie. Była to „Szopka Noworoczna” z udziałem osobistości życia politycznego, kulturalnego i społecznego naszego miasta. To pierwsza szopka na płockiej scenie, aczkolwiek nie pierwsze przedstawienie z udziałem aktorów-amatorów, w których wcielili się znani płocczanie. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była posłanka Elżbieta Gapińska, która w przedstawieniu zagrała rolę królowej. Biletami wstępu były cegiełki, z których dochód przeznaczono dla Moniki, podopiecznej Fundacji „Portal Fm – Pomagamy Dzieciom”, i jej rodzeństwa.

Akcja osobliwej bajki osadzona była w realiach bobrowego lasu. Z założenia całe przedstawienie podsumowywało, w dość przewrotny sposób, życie naszego miasta.

Krasnoludzka rada obradowała na dziwne tematy: a to gdzie wydeptać nową ścieżkę, a to gdzie wybudować śmieciowy dołek albo jakie nowe święto ustanowić. Wszystkie „dyskusje” oczywiście kończyły się zabawnymi konfliktami. Uroku sztuce dodawał fakt, że „aktorzy” chwilami zapominali swoich kwestii i korzystali z karteczek. Oczywiście, nie tylko krasnoludki pojawiły się na scenie – jak w prawdziwym życiu, działo się na niej sporo. Celebryci z naszego miasta wcielili się głównie w rolę zwierząt. Był wilk, zając, kogucik i kurka oraz całe stadko innych mieszkańców lasu. Jednak każdy z wykonawców stanął na wysokości zadania. Wszyscy – politycy, dyrektorzy, prezesi czy dziennikarze starali się rozbawiać publiczność i chyba udało się to w pełni.

– Przygotowywaliśmy się ponad dwa tygodnie – mówił nam Artur Kras, radny, który w przedstawieniu grał rolę krasnoluda. – Na próbach było wesoło i nie myślałem, że trema się odezwie. Jednak kontakt z publicznością i ta cała oprawa dały znać o sobie. Gram tutaj w zasadzie samego siebie – dodał, nie ukrywając zadowolenia.Część z osób, które zapowiedziały swój udział, nie pojawiła się na scenie. Zabrakło Adama Struzika, marszałka naszego województwa, Piotra Zgorzelskiego, posła na sejm, Leny Szatkowskiej, dziennikarki Tygodnika Płockiego czy Leonarda Sobieraja, dyrektora Muzeum Mazowieckiego. Nie umniejszyło to jednak w niczym spektaklowi. Aktorzy, choć amatorzy, mogą uznać swój występ za zdecydowanie udany.

Płocką „Szopkę Noworoczną” wyreżyserowali Marek Mokrowiecki, Jacek Mąka oraz Mariusz Pogonowski. Wystąpili: Elżbieta Gapińska (Posłanka na Sejm RP), Mirosław Koźlakiewicz (Poseł na Sejm RP), Renata Nych (przewodnicząca Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”), Michał Twardy (Kierownik Płockiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego), Jacek Kozłowski (Wojewoda Mazowiecki), Radosław Lewandowski (Kierownik Płockiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego), Krzysztof Piasek (Rzecznik prasowy Policji), Krzysztof Frączkowski (Komendant Państwowej Straży Pożarnej), Artur Jaroszewski (Przewodniczący Rady Miasta Płocka), Artur Kras (radny Miasta Płocka), Wojciech Hetkowski (Wiceprzewodniczący Rady Miasta Płocka), Cezary Supeł (Pełnomocnik ds. współpracy z podmiotami prywatnymi Urzędu Miasta Płocka), Tomasz Maliszewski (Sekretarz Rady Miasta Płocka), Barbara Zielińska (Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej), Joanna Banasiak (Dyrektor Książnicy Płockiej), Aleksander Niweliński (Dyrektor ZOO), Litosława Koper (Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury), Radosław Malinowski (Zastępca dyrektora POKiS), Piotr Raczkowski (Prezes SPR Wisła Płock), Katarzyna Piórkowska (dziennikarka Radia dla Ciebie), Krzysztof Blinkiewicz (dziennikarz Gazety Wyborczej), Lucyna Kęsicka (Dyrektor Pogotowia Ratunkowego), Ewa Nieścierenko (Prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej), Joanna Olejnik (radna Miasta Płocka), Adam Mieczykowski (Dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej), Stanisław Kwiatkowski (Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku), Anna Kosewska (radna Rady Mieszkańców Osiedla Kochanowskiego) – wylicytowała rolę na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Mariusz Pogonowski (aktor Teatru Płockiego), Jacek Mąka (aktor Teatru Płockiego).

Wkrótce na PetroNews relacja filmowa z tego niezwykłego spektaklu!

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU