REKLAMA

Święto teatru w Płocku: szekspirowska premiera i wręczenie nagród

REKLAMA

Od ponad 50 lat Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest 27 marca. Oficjalne obchody święta w płockim teatrze przypadły jednak na 3 kwietnia. Wtedy to na deskach teatru wystawiono „Poskromienie złośnicy”, czyli adaptację sztuki Williama Shakespear’a w reżyserii Marka Mokrowieckiego oraz wręczono nagrodę – srebrną maskę. 

Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru od 1983 roku przyznaje nominacje do Srebrnych Masek, przyznawanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku do nagrody Srebrnej Maski nominowano:

PowiązaneTematy

  • Marka Mokrowieckiego – za „wierną autorowi” reżyserię „Wujaszka Wani” Antoniego Czechowa oraz za reżyserię „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki, dzięki którym płocka publiczność miała możliwość poznania współczesnej dramaturgii czeskiej.
  • Piotra Bałę – za wieloznaczną kreację aktorską w roli Szarika/Obywatela Poligrafa Poligrafowicza Szarikowa w „Psim sercu” Michaiła Bułhakowa w reżyserii Krzysztofa Prusa oraz za rolę w „Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie”.
  • Rafała Kowalskiego – za scenariusz do spektaklu „Czarne czereśnie” wystawionego przez Hannę Chojnacką i Szymona Cempurę na Scenie Inicjatyw Aktorskich.
  • Mariana Fiszera – za utrzymaną w klimacie scenografię „Wujaszka Wani” oraz ujmujące młodego widza kostiumy i scenografię bajki „Kot w butach” w reżyserii Cezarego Żołyńskiego.
  • Hannę Chojnacką i Szymona Cempurę – inspirujący duet aktorski za wspólne wyreżyserowanie i zagranie sztuki „Czarne czereśnie”.

Ostatecznie Srebrna Maska trafiła do Piotra Bały, aktora od wielu lat związanego z płockim teatrem. 42-letni aktor jest Absolwentem Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Współpracował m. in. z Adamem Hanuszkiewiczem, Stefanem Friedmannem, Markiem Perepeczko, Krzysztofem Prusem, Janem Nowickim czy Maciejem  Kowalewskim. W Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Płocku oglądamy go od 1999 roku. Występuje zarówno w przedstawieniach dla dorosłych, jak i dla najmłodszych widzów.W trakcie uroczystości wręczono również nagrodę Rajmunda Rembielińskiego, którą otrzymał Henryk Błażejczyk. Ten aktor, urodzony w 1937 roku, na scenie występuje od 55 lat. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1961), a występował w teatrach: Współczesnym w Warszawie (1961-63), Śląskim w Katowicach (1963-64), Słowackim w Krakowie (1964-65), Starym Teatrze w Krakowie (1965-67), Ludowym w Warszawie (1967-70), Syrenie (1970-73). W latach 1975-83 pracował w Polskim Radiu jako spiker. W Płocku występuje od 1987 roku. W 1997 roku otrzymał Srebrną Maskę za całokształt twórczości od Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru.

Nagrodę – Małą Srebrną Maskę otrzymała także Joanna Kędzierska, która pracuje w sekretariacie teatru.