Stypendia rozdane. Uroczysta gala w teatrze

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

– Podążajcie za swoją pasją i sięgajcie po swoje marzenia, idźcie tą drogą. Bo wszyscy mamy równe szanse – mówił ze sceny Mateusz Borek, dziennikarz sportowy prowadzący galę „Mam pasję powyżej średniej”.

W piątkowy wieczór, 28 listopada, w płockim Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego 141 młodych ludzi z powiatu płockiego oraz Płocka, odebrało stypendia od Fundacji Orlen – Dar Serca. Po raz szósty fundacja obdarowała rocznym stypendium tych najzdolniejszych i najbardziej aktywnych uczniów gimnazjów i liceów. Aby otrzymać pieniądze, młodzi ludzie muszą mieć średnią ocenę powyżej 4,3 oraz osiągnięcia w dziedzinach takich jak kultura, sport czy wolontariat.

Do tegorocznej edycji zgłosiło się 397 kandydatów, z których komisja konkursowa wyłoniła 141 szczęśliwców. – Abyście mieli motywację i inspirację do dalszych działań i nauki, sukces to drabina, na którą nie można wejść z rękoma w kieszeniach – mówił do młodzieży Zbigniew Burżacki, szef działu sponsoringu PKN Orlen.

Potem głos jeszcze zabrał Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka, który gratulował młodym ludziom oraz ich rodzicom sukcesów. A następnie Emilia Gromadowska, prezes Fundacji Orlen – Dar Serca, krótko przybliżyła historię programu stypendialnego dla wybitnie zdolnych i aktywnych uczniów. – Po raz pierwszy młodzi ludzie otrzymali od nas wsparcie w 2009 roku, w 2010 roku rozszerzyliśmy ją dla uczniów z powiatu. W ciągu tych pięciu lat stypendia przyznaliśmy 881 uczniom, w tym 542 mieszkańcom Płocka oraz 339 powiatu płockiego. Kwota przyznanych stypendiów do tej pory to ponad 2 mln zł. Dziś po raz szósty wręczymy stypendia i nadal będziemy kontynuować nasz program stypendialny „Mam pasję powyżej średniej” – tłumaczyła.

Przyszedł w końcu czas na wręczenie aktów stypendialnych. Wręczali je Zbigniew Burżacki oraz Emilia Gromadowska. Najpierw otrzymali je uczniowie gimnazjów – z powiatu było ich 29, a z Płocka aż 44 osoby. Trochę nas to zaskoczyło – rozbieżność w tej liczbie była zastanawiająca, biorąc pod uwagę ilość młodych ludzi, którzy uczą się w płockich gimnazjach i uczniów w całym powiecie płockim. W tej perspektywie ta równość, o której mówił Mateusz Borek na początku gali, jakby trochę straciła na wartości. Bo czy młodzi ludzie z małych miast i miasteczek oraz wsi, nie są na tyle zdolni, aby otrzymywać stypendium? A może ktoś po prostu ich nie zauważa?

Po pierwszej części wręczania stypendiów, odbyła się debata pn. “Od pasji do sukcesu”, którą poprowadził Rafał Bryndal, znany polski satyryk i dziennikarz. Rozmawiał z młodymi ludźmi, którzy w latach poprzednich otrzymali takie stypendia i pozwoliło im to na spełnienie się w swoich wymarzonych dziedzinach. O sobie i swoich osiągnięciach mówili Jakub Giermaziak, kierowca rajdowy, sięgający po nagrody z najwyższej światowej półki w tej dziedzinie, Adam Kszczot, lekkoatleta i wielokrotny medalista, tak w Polsce jak i za granicą, Joanna Smętek, laureatka konkursu literackiego „Otwartym tekstem” oraz Cezary Dudkiewicz, uczeń liceum akademickiego przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, wybitnie zdolny w dziedzinie nauk ścisłych.

Następnie swoje akty stypendialne otrzymali licealiści – z powiatu płockiego laureatów na scenie było 38, a z Płocka 30. W imieniu wszystkich stypendystów, darczyńcom podziękowała Aleksandra Podwójci, uczennica płockiej  “Małachowianki”.

Przyszedł też czas na część artystyczną, której nie mogło zabraknąć na tak ważnym wydarzeniu. Dla uczestników zaśpiewali Liber i Natalia Szroeder.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji