Strzały na Gwardii Ludowej. Kobietę uratowała… parasolka

REKLAMA

Wyjątkową bezmyślnością wykazał się 17-latek, który strzelał z wiatrówki do ludzi i pojazdów. Uszkodził autobus, okno w jednym z mieszkań, strzelał również do kobiety, która powiadomiła policję. Teraz grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 6 listopada około godziny 16.30. Policja otrzymała wówczas zgłoszenie od kobiety, która relacjonowała, że z okna jednego z mieszkań przy ul. Gwardii Ludowej ktoś do niej strzela. Funkcjonariusze udali się w rejon skrzyżowania ul. Rutskich i Gw. Ludowej, gdzie od świadków dowiedzieli się, z którego okna padły strzały.

PowiązaneTematy

Mieszkanie, z którego strzelano było zamknięte, ale po kilku minutach pojawiła się właścicielka. Kobieta wyjaśniła, że była w sklepie, natomiast w mieszkaniu przebywał jej syn. Przekazała też policjantom wiatrówkę.

W trakcie rozmowy do kobiety zadzwonił jej 17-letni syn, który przyznał się do strzelania. Po powrocie do domu chłopak został zatrzymany przez policję. Okazało się, że nie tylko kobieta była celem jego ataku. Strzelał również do przejeżdżającego autobusu komunikacji miejskiej, w którym wybił boczną szybę, a cztery dni wcześniej do okien jednego z mieszkań w bloku przy ul. Rutskich, również wybijając szyby. 17-latek został osadzony w policyjnym areszcie.

W tym całym popisie bezmyślności miał jednak ogromne szczęście. Kobieta, do której strzelał nie została ranna dzięki temu, że zasłaniała się parasolką przed śrutem. Parasolka została przestrzelona, ale kobiecie nic się nie stało. Nie zranił także nikogo w autobusie ani w mieszkaniu. Właśnie dlatego grozi mu tylko kara do 3 lat pozbawienia wolności za narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Dużo większe problemy miałby, gdyby jego głupota zakończyła się obrażeniami innych osób.

Warto przy ty wspomnieć, że broń, znaleziona u 17-latka jest łatwo dostępna i stosunkowo niedroga – kosztuje ok. 150 zł. Jak pisze producent: „Pistolet Umarex TDP jest wiatrówką zasilaną kapsułą CO2, strzelającą kulkami stalowymi w kalibrze 4,46mm. Kulki ładowane do 19 strzałowego magazynka oraz kapsuła CO2 umieszczone są w rękojeści pistoletu. Z uwagi na atrakcyjną cenę stanowi znakomitą propozycję dla początkujących oraz młodych adeptów strzelectwa. Renomowany niemiecki producent – firma UMAREX gwarantuje niezmiennie wysoką jakość”.

Czy ryzykujemy powstanie u nas sytuacji, podobnej do tej w Stanach Zjednoczonych? I na ile dostępność takiej broni wpłynie na ilość takich wypadków, jak wczorajszy w Płocku? A może łatwość zakupu broni pneumatycznej nie ma tu znaczenia, bo jej nieodpowiednie użycie zależy od równie nieodpowiedniego wychowania?

Jest to temat na długą dyskusję. Czekamy również na Waszą opinię w tej sprawie.