REKLAMA

Straciła panowanie nad quadem. Z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala

REKLAMA

Gostynińska policja ostrzega przed nieumiejętną jazdą na quadzie. To efekt wypadku, do którego doprowadziła 24-letnia mieszkanka Warszawy. Nie zdołała zapanować nad tą maszyną – quad przewrócił się na nią i jej pasażera. Kobieta w ciężkim stanie trafiła do szpitala.

Szczegóły tego zdarzenia, do którego doszło 16 czerwca po godz. 19 w Zaborowie Starym, wyjaśnia teraz gostynińska policja. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 24-letnia mieszkanka Warszawy wraz z 28-letnim pasażerem wybrała się na przejażdżkę quadem. W pewnej chwili straciła jednak panowanie nad pojazdem i doprowadziła do jego wywrócenia. Kobieta straciła przytomność i z ciężkimi obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala. W dużo lepszym stanie znajduję się 28-letni mieszkaniec gminy Gostynin.

PowiązaneTematy

24-latka posiadała, co prawda, uprawnienia do kierowania czterokołowcem, jednak pojazd nie był zarejestrowany i nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Gostynińska policja w związku z tym zdarzeniem ostrzega, że kierowanie czterokołowcem wymaga specjalnych umiejętności i może być niebezpieczne. Bardzo łatwo może dojść do wywrócenia się pojazdu, a mimo to, dużą grupę użytkowników quadów stanowią dzieci, które jazdę na nich traktują jako rozrywkę i dobrą zabawę.Policja przypomina również podstawowe wiadomości dotyczące czterokołowców, do których zaliczamy quady.

Śmiertelny wypadek w Brochocinie. Nie żyje dziecko

  • Kierujący czterokołowcem i czterokołowcem lekkim (jak również trójkołowym motocyklem i motorowerem), podczas ruchu po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, podlega kontroli drogowej na ogólnych zasadach. Oznacza to, że pojazdy te powinny być sprawne technicznie (przegląd) i zarejestrowane (tablica), a kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania (prawo jazdy odpowiedniej kategorii), dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.
  • O ile kwestia wyposażenia (np. światła, lusterka) i ubezpieczenia OC nie powinna budzić wątpliwości, to uzasadnionym jest skoncentrowanie się na kwestii uprawnień do kierowania quadem. Jeśli kontrolowany pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki, to kierujący tym pojazdem powinien posiadać prawo jazdy kat. AM lub wyższej. Jeżeli kontrolowany jest czterokołowiec, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B.
  • Kierujący każdym czterokołowcem oraz osoba przewożona takim pojazdem powinni używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym chyba, że quad jest wyposażony w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa. W razie przewożenia dziecka w wieku do 7 lat prędkość quada nie może przekraczać 40 km/h.
  • Co do zasady, zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Zabroniona jest jednak jazda po odcinkach dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU