Statuetki, czeki i Tomasz Kammel. Nagrody Marszałka przyznane

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wielka gala w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Właśnie tam,w poniedziałek, 6 listopada, rozdano nagrody laureatom XVIII edycji konkursu Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wręczono statuetki i czeki dziesięciu laureatom.

W Płocku miał miejsce finał prestiżowego konkursu, w którym nagrodzono dziesięć osób, instytucji czy organizacji, które swoją działalnością rozsławiają województwo w kraju i na świecie.

– Konkurs cieszy się rosnącą popularnością wraz z każdą edycją – mówił obecny podczas ceremonii wicemarszałek Wiesław Raboszczuk. – Cieszę się, że możemy nagrodzić osoby pełne pasji i talentów. To społecznicy, zespoły folklorystyczne i organizacje pozarządowe, którym  w ten sposób chcemy podziękować – dodał.

Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać komisje sejmiku województwa, samorządy gmin, miast i powiatów województwa mazowieckiego, stowarzyszenia oraz fundacje społeczno-kulturalne i naukowe, a także lokalne organizacje społeczno-kulturalne i naukowe działające na terenie całego województwa.

– Dla mnie to ważne, że w tym roku te nagrody przyznawane były w Płocku – mówił po uroczystości Tomasz Kominek, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku. – Mamy również mocny akcent płocki. Gratuluję Towarzystwu Przyjaciół Płocka w imieniu swoim oraz marszałka Adama Struzika – dodał w rozmowie z nami.

Laureaci podczas uroczystości, którą poprowadził znany konferansjer i prezenter, Tomasz Kammel, otrzymali statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 10 tysięcy złotych. W XVIII edycji konkursu marszałka laureatami zostali:

Wybitna aktorka filmowa i teatralna. W swoim dorobku ma ponad 150 ról zarówno dramatycznych, jak i komediowych. Od lat związana jest z Teatrem Polskim w Warszawie. Ogromną popularność przyniosły jej kreacje w filmach i serialach z Niną Ponimirską w „Karierze Nikodema Dyzmy” na czele. Angażuje się w działalność charytatywną. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Chorych na SM. Wspiera również fundację na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie.

Jedna z najbardziej znanych, utalentowanych śpiewaczek oraz tancerek ludowych. Z zaangażowaniem działa na rzecz popularyzacji tradycji muzycznych południowego Mazowsza. Od 2012 r. kieruje zespołem „Gołcunecki”.

Od lat wspiera wszelkie muzyczne inicjatywy. Jest nauczycielką w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, a także prezesem Fundacji Ars Antiqua Radomiensis. Jest pomysłodawczynią Ogólnopolskiego konkursu z literatury muzycznej „Najpiękniejsza jest muzyka polska”.

Społeczniczka, inicjatorka i miłośniczka literatury, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Aktywizuje seniorów organizując dla nich wyjazdy turystyczne, wykłady i spotkania kulturalne. Promuje kulturę Mazowsza wśród ludzi starszych.

Jest duchownym, ale także nauczycielem i społecznikiem. Od 1992 r. proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego w Cegłowie. Działalność społeczna, kulturalna i sportowa to nie tylko znak rozpoznawczy duchownego, ale i jego sposób na życie. Od początku swojej posługi kapłańskiej troszczy się o budowanie wspólnoty parafialnej. Od 33 lat organizuje kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży.

Powstało w 1972 r. i od tamtej pory promuje lokalny folklor, tradycje i obyczaje. Występuje na większości lokalnych imprez i uroczystości kościelnych, samorządowych oraz dożynek. Podczas występów prezentują m.in. przyśpiewki ludowe czy pieśni obrzędowe. Członkinie stowarzyszenia, poza działalnością muzyczną, zajmują się organizacją warsztatów oraz zajęć tematycznych związanych z ludowością i tradycjami polskiej wsi.

Amatorski zespół ludowy, który powstał w 1973 r. przy ówczesnym Kole Gospodyń Wiejskich. Od początku istnienia aktywnie angażuje się w promocję Ziemi Sadowieńskiej. Repertuar śpiewaków opiera się na utworach ludowych, jednak w ich wykonaniu można także usłyszeć pieśni religijne oraz poezję klasyczną. Swoją działalnością krzewią tradycje folklorystyczne.

Organizacja pozarządowa promująca Wisłę na terenie całego Mazowsza, której celem jest m.in. propagowanie historii żeglugi, piękna i atrakcyjności mazowieckiej części Wisły to tylko niektóre elementy ich działalności. Towarzystwo wydało publikację „Ludzie i statki. Historia Płocka Wisłą pisana”, która cieszyła się dużą popularnością w środowisku związanym z żeglugą oraz historią rzeki. Członkowie organizacji aktywnie uczestniczyli w obchodach Roku Rzeki Wisły.

Swoją działalnością wpisują się w ideę społeczeństwa obywatelskiego. Angażują się na rzecz rozwoju edukacji ekologicznej i ochrony środowiska naturalnego Północnego Mazowsza. Organizacja integruje młodzież zwłaszcza poprzez wolontariat akcyjny i sportowy. W 2012 r. razem z samorządem miasta Ciechanów Bank Żywności zainicjował imprezę promującą wolontariat – Festiwal Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych.

Jeden z najstarszych zespołów folklorystycznych na Mazowszu. Istnieje od 1935 r. i działa przy Zespole Szkół w Czarni. W swoim dorobku ma osiem płyt oraz piętnaście filmów dla TVP, w których promuje kulturę regionalną i walory województwa mazowieckiego.

Podczas imprezy wyróżniono także najlepszych mazowieckich wolontariuszy. Pierwsze miejsce zajęli pomagający z  Zespołu Opieki Hospicyjnej im. Św. Józefa przy Caritas Diecezji Radomskiej, drugie – “Dziewczyny ze Strażackiej”– Grupa wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie, zaś trzecie Wolontariusze Działający przy Sierpeckim Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka “Szansa na Życie”.

W tym zacnym gronie znalazły się płockie akcenty. Wśród wyróżnionych pojawiła się bowiem Patrycja Malinowska, niewidoma artystka, znana w Płocku wokalistka, która pomimo niepełnosprawności pomaga innym. Została wolontariuszką dzięki współpracy z Miejskim Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy.

W trakcie poniedziałkowej gali nadano także tytuł Innowacyjnego Menadżera Kultury. Miano to i nagrodę  w wysokości 5 tys. zł wręczono Marcinowi Jasińskiemu z Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo w Warszawie. Przyznano również zaszczytny medal Pro Masovia Tomaszowi Zaboklickiemu i Markowi Chojnackiemu.

Poniedziałkowe uroczystości zakończył koncert Alicji Węgorzewskiej.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji