Pokaz hollywoodzkiej animacji muzycznej „SING” odbył się w Płocku w ramach projektu „Kino dla dzieci z Ukrainy”. Oglądali go najmłodsi uchodźcy z Ukrainy oraz ich opiekunowie, zakwaterowani w Hotelu Petrochemia oraz w centrach dla uchodźców, będących pod opieką miasta.
Projekt filmowy pod nazwą „Kino dla dzieci z Ukrainy” organizowany jest w całej Polsce przez Stowarzyszenie Operation Mobilisation. Wsparcia finansowego udzieliła Fundacja ORLEN. Kino objazdowe zawita także do hotelu „Dębowa Góra”, do ośrodka „Mazowsze” w Soczewce oraz, dzięki współpracy z Fundacją Anwil, także do Włocławka.
Organizatorzy zaplanowali w ramach projektu 50 dni projekcyjnych, podczas których zostaną wyświetlone filmy animowane z pozytywnym przesłaniem i popularne bajki w języku ukraińskim. Projekcje odbędą się w centrach dla uchodźców, m.in. w Płocku, Włocławku, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Żywcu, Łodzi, Lublinie, Kutnie i Bielsku-Białej. Towarzyszyć im będą działania informacyjno-edukacyjne, dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci, które musiały z rodzicami uciekać z Ukrainy oraz wspierające emocjonalnie rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji. O jakość projekcji filmowych dba firma Outdoor Cinema Ent.
Projekt ma na celu pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego w Ukrainie, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju.
– Zrodził się on z potrzeby organizowania czasu dla dzieci w centrach relokacyjnych i halach noclegowych oraz zwrócenia uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas podróży, poszukiwaniem transportu i zakwaterowania u nieznanych wcześniej osób. Radość z prawdziwego seansu filmowego to dla najmłodszych nie tylko źródło rozrywki, ale też nadziei na przyszłość – to istotne przypomnienie, że pomimo trudnych przeżyć, dzieci wciąż mają prawo do zabawy, rozwoju oraz że nie są dla innych ciężarem – tłumaczą organizatorzy.
Nie mniej istotna jest możliwość zapewnienia relaksu opiekunom, którzy w tym czasie mogą skupić się na własnych, bieżących potrzebach i zadaniach. Podczas wydarzenia rozdawane są materiały na temat bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, skierowane do opiekunów, ale i samych dzieci. Wiele z nich przekroczyło bowiem granicę bez rodziców, pod opieką babć, cioć lub znajomych.
W Płocku pokazano uwielbianą na całym świecie hollywoodzką animację muzyczną „SING” z ukraińskim dubbingiem, która uczy, że – tak jak główny bohater miś koala Buster Moon – nie warto się poddawać, mimo przeciwności, ale z pomocą przyjaciół, pokonywać lęki i spełniać marzenia.
– Specjalnie dobrany repertuar filmowy, w ukraińskiej wersji językowej, pełen pozytywnych wartości, dobrych wyborów i zwycięstwa dobra nad złem, ma za zadanie redukować stres, poprawiać samopoczucie, budzić wiarę i nadzieję na przyszłość. Dla małych widzów zostały przygotowane plecaki zawierające materiały edukacyjne oraz książeczki i kolorowanki – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.
W projekcie biorą udział:
- Fundacja ORLEN – w kręgu zainteresowania Fundacji ORLEN są przede wszystkim dzieci, zwłaszcza te pozbawione naturalnej opieki rodzicielskiej. Dlatego Fundacja przeznacza znaczne środki na pomoc i rozwój rodzinnych domów dziecka, organizuje i finansuje dla nich letni wypoczynek, pomaga w bieżących potrzebach. Realizuje również cele edukacyjne poprzez inspirację i popieranie programów związanych z bezpieczeństwem najmłodszych, m.in. w drodze do, i ze szkoły. Prowadzi też działalność na rzecz mniejszości narodowych, ofiar katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą. Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie Fundacja ORLEN pomaga i wspiera uchodźców poprzez organizację miejsc noclegowych.
- Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce – polski oddział międzynarodowej, chrześcijańskiej organizacji założonej w 1957 r., która w 118 krajach świata organizuje działania humanitarne, prowadzi grupy samopomocowe, misje medyczne, zajmuje się edukacją, a na pokładzie statku Logos Hope prowadzi największą na świecie pływającą księgarnię. W związku z wojną w Ukrainie, działania Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce skupiają się na wsparciu psychospołecznym matek z małymi dziećmi na przejściach granicznych, wspieraniu bezpieczeństwa dzieci w miejscach tymczasowego zakwaterowania, integracji uchodźców oraz prowadzeniu programu półkolonii dla dzieci, które doświadczyły traumatycznych przeżyć.
- Outdoor Cinema Ent. – lider w organizacji projekcji kinowych zarówno na świeżym powietrzu, jak w obiektach zamkniętych. Organizator tysięcy projekcji kinowych w Polsce, w tym największego w Polsce Profesjonalnego Kina Objazdowego docierającego do ponad 100 miejscowości, w których nie ma kina. Wszystkie projekcje filmowe organizowane są w najwyższej jakości obrazu i dźwięku przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu kinotechnicznego. Misją Outdoor Cinema Ent. jest wyrównywanie szans w dostępie do kultury na terenie całego kraju. Za swoją działalność firma została wielokrotnie nagrodzona.



Ojej, jaki maciupeńki ekranik. Wstyd na nim cokolwiek pokazywać… i jeszcze to włączone światło.