REKLAMA

Silny wiatr – połamane drzewa i awarie prądu

REKLAMA

Z powodu silnego wiatru, minionej doby doszło do 18 interwencji straży pożarnej na terenie Płocka i powiatu płockiego. W niektórych rejonach nie było także prądu. Najwięcej awarii wystąpiło w powiecie ciechanowskim i mławskim.

Zgłoszenia, dotyczące powalonych drzew, jak i poobrywanych gałęzi, wpływały licznie do Państwowej Straży Pożarnej w Płocku. Stacje energetyczne Energa SA także ucierpiały na skutek warunków pogodowych.

PowiązaneTematy

– Obecnie na terenie Płocka nie ma wyłączonych stacji. Wpłynęły 4 zgłoszenia indywidualne – trzy z Borowiczek, jedna z ul. Kalinowej – poinformowała Aldona Niedzielak, rzecznik płockiego oddziału Energa SA. – Z linii średniego napięcia zasilającej Łąck usuwane są powalone na nią drzewa. Najwięcej awarii jest w powiecie ciechanowskim (ponad 120 stacji) i mławskim (ponad 90 stacji) – wyjaśniła.

W ciągu ostatniej doby doszło też do 5 groźnych sytuacji na terenie Płocka. Na ul. 3 Maja przewróciło się drzewo, a w pozostałych zdarzeniach poobrywane gałęzie spadły na ulicę.

Na terenie gmin miało miejsce aż 13 zdarzeń związanych z przewróconymi drzewami. W miejscowości Gilino (gm. Bielsk) i Parzeń (gm. Brudzeń Duży) wskutek silnych wiatrów uszkodzone zostały dwa samochody.

– 26 grudnia około godziny 17 w miejscowości Srebrna, na skutek manewru omijania przewróconego konaru drzewa, kierujący pojazdem doprowadził do kolizji z innym autem – poinformował Edward Mysera z Państwowej Straży Pożarnej w Płocku. – W tym przypadku, jak i w pozostałych, na szczęście nie było osób poszkodowanych – dodał rzecznik.

We wtorek, 27 grudnia natomiast, około godziny 7.20 strażacy z OSP KSRG Sikórz interweniowali przy powalonym drzewie na drodze wojewódzkiej nr 559 w miejscowości Parzeń-Janówek (gm. Brudzeń Duży).

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zastaliśmy powalone drzewo oraz uszkodzony samochód osobowy – relacjonują strażacy z OSP KSRG Sikórz. – Po rozpoznaniu sytuacji, zabezpieczyliśmy miejsce zdarzenia, usunęliśmy powalone drzewo za pomocą pilarek spalinowych oraz posprzątaliśmy drogę szczotkami. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. Następnie odłączyliśmy akumulator w uszkodzonym pojeździe i przekazaliśmy miejsce zdarzenia policji – wyjaśniają.

W całej Polsce od 26 grudnia strażacy interweniowali 1250 razy przy usuwaniu skutków silnych wichur.