REKLAMA

Rozpoczyna się kampania „Nie! Dla wypalania traw”

REKLAMA

W siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, reprezentująca wojewodę mazowieckiego Ivetta Biały dyskutowała ze strażakami, leśnikami i dziennikarzami na temat programu walki z wypalaniem traw.

Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. W 2012 r. w województwie mazowieckim było ich ponad 12 tysięcy. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, wspólnie z komendantem Państwowej Straży Pożarnej na Mazowszu, Gustawem Mikołajczykiem, kilka dni temu zainaugurowali kampanię społeczną „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu”. – Statystyki pożarów traw w naszym województwie są bardzo niepokojące, dlatego wspólnymi siłami chcemy stawić czoła problemowi – mówił podczas inauguracji kampanii Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. – Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też nieopłacalne i szkodliwe. Przekaz ten kierujemy do szerokiego grona odbiorców – do młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich, samorządowców, o pomoc prosimy także Kościół i Lasy Państwowe.

– Aby opanować pożar nieużytków, angażuje się znaczną liczbę ludzi i sprzętu. W tym samym czasie strażacy mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie zdążą na czas z pomocą tam, gdzie będą naprawdę potrzebni – powiedział podczas spotkania w Płocku Krzysztof Frączkowski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na terenie gmin, w których pożarów traw w ostatnich latach było najwięcej, odbędą się lekcje, prowadzone przez strażaków (zawodowych i ochotników), pracowników Lasów Państwowych i policjantów. Do akcji może włączyć się każda szkoła z terenu Mazowsza. Zainteresowane placówki powinny w tym celu skontaktować z miejscową komendą straży pożarnej. Materiały informacyjne będą do pobrania na stronach internetowych www.mazowieckie.pl (baner „STOP! Wypalaniu traw”) oraz www.swiadomizagrozenia.pl. Strażacy będą brali udział w szkoleniach, organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podczas warsztatów rolnicy zapoznają się z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcji, jakie za to grożą. W kampanii wykorzystane zostaną także materiały informacyjne w postaci ulotek, broszur, plakatów i filmów. Przeprowadzona będzie również kampania medialna (m.in. konferencje prasowe oraz audycje radiowe i telewizyjne).

Pod względem statystyk, pożary traw najczęściej występują na południu Mazowsza. W 2012 r. najwięcej było ich w powiatach: radomskim – 970, szydłowieckim – 688, przysuskim – 380 i w mieście Radom – 590. Podczas jednej z akcji gaśniczych – w powiecie szydłowieckim – zginął strażak. Ponad 360 zdarzeń, związanych z zaprószeniem ognia odnotowano na terenie Płocka (165 pożarów) oraz w powiecie płockim (202 pożary, najwięcej w gminie Gąbin – 44).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU