REKLAMA

Rodzice zapłacą mniej za 6-latka w przedszkolu

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 roku będzie obowiązywać ustawa, na mocy której samorządy nie pobiorą już opłat za pobyt 6-latka w przedszkolu. Rodzice tych dzieci zapłacą tylko za wyżywienie w placówce.

Dzieci 6-letnie, uczęszczające do przedszkoli, będą od 2017 r. objęte subwencją oświatową. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2017. Jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej, podpisane 22 grudnia 2016 r. rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z 07.09.1991 r. o systemie oświaty. Od nowego roku opłaty za przedszkole będą mogły być pobierane tylko za wychowanie przedszkolne dzieci w wieku do lat 5. Wymusza to na samorządach zmiany uchwał w sprawie opłat za przedszkola.

Dotychczas, bez względu na wiek dziecka, jeśli przebywało w przedszkolu powyżej pięciu godzin, gminy obciążały rodziców opłatami, których wysokość była ustalana przez poszczególne samorządy indywidualnie, ale nie mogły wynieść więcej niż złotówkę za godzinę. Do tego były doliczane kwoty za wyżywienie. Od nowego roku zasady te zmienią się tylko dla dzieci w wieku 6 lat, dla przedszkolaków w wieku 3-5 lat pozostaną takie same.

Kwota, jaką w ramach subwencji samorząd dostanie na 6-latka, będzie zależała od tego, w jakiej placówce się on znajdzie – np. czy będzie to przedszkole, czy oddział przedszkolny w szkole. I tak w przypadku dziecka 6-letniego w przedszkolu szacuje się, że średnia kwota subwencji wyniesie ok. 4.135 zł. W przypadku dziecka 6-letniego w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub korzystającego z innej formy wychowania przedszkolnego (np. punkty przedszkolne), średnia kwota subwencji wyniesie ok. 3.660 zł. W przypadku uczniów szkół na terenach wiejskich i w miastach do 5 tys. mieszkańców, kwota subwencji na dziecko 6-letnie w wychowaniu przedszkolnym będzie wyższa i wyniesie ok. 4.300 zł.Przepisy te dotyczą oczywiście także Płocka.

– Oczywiście, od 1 stycznia 2017 roku rodzice 6-latków zapłacą mniej za jego pobyt w przedszkolu – potwierdza Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami Urzędu Miasta Płocka. –  Nie będzie to jednak duża różnica. Na terenie Płocka koszt pobytu dziecka za pierwsze 5 godzin był bezpłatny, jak w całej Polsce, a za 6. i kolejną godzinę wynosił 1 zł plus wyżywienie. Obecnie pozostanie do pokrycia wyłącznie koszt wyżywienia – podkreśla.

Za dziecko przebywające w płockim publicznym przedszkolu w godz. 7-15 średnio trzeba zapłacić miesięcznie ok. 180 zł. W styczniu, gdy rozporządzenie wejdzie w życie, czesne za sześciolatka w przedszkolu za pobyt 8-godzinny (w tym 5 godzin, jak dotychczas bezpłatnie) zmniejszy się już o ok. 60 zł.

Rodzice, którzy posyłali wcześniej malca na 5 godzin ze względu na oszczędności, teraz mogą wydłużyć czas jego pobytu.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU