Ratusz zrywa umowę z wykonawcą. Co dalej z tężnią na Winiarach?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Park z ławkami, alejkami i tężnią miał zdobić osiedle Winiary od wiosny 2018 roku. Inwestycja była wygranym projektem w ramach Budżetu Obywatelskiego, ratusz na ten cel zabezpieczył 50 tys. złotych… Niestety, wykonawca projektu nie wywiązał się z umowy.

Płocka tężnia solankowa na osiedlu Winiary miała być podobna do tych z Łodzi. Miał też powstać przy niej park z alejkami i ławkami. Niestety, do realizacji inwestycji w najbliższym czasie nie dojdzie, ponieważ wykonawca, który miał przygotować dokumentację projektowo-kosztorysową, nie wywiązał się z umowy.

Miało być tak pięknie

Tężnia solankowa to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego z 2016 roku. Ratusz na budowę solanek zabezpieczył 50 tys. złotych. wyłoniono wykonawcę, do 9 czerwca 2017 roku miał trwać proces opracowania dokumentacji, a przygotowanie projektu miało zakończyć się w lipcu tego roku. Już wtedy zapewniano, że inwestycja zakończy się wiosną 2018 roku. Płocczanie mieli cieszyć się drewnianą tężnią wraz z zagospodarowanym terenem. W otoczeniu solanek przewidziano miejsce na ławki i alejki spacerowe, nowe rośliny oraz kosze na śmieci. Niestety, coś poszło nie tak.

Tężnie w Płocku – miasto przygotowuje się do realizacji

Ratusz: Zamierzamy odstąpić od umowy

Tym jakie zostały podjęte działania w zakresie przygotowania projektu tężni, zainteresował się radny Michał Sosnowski, jeden z pomysłodawców takiego obiektu w Płocku. 14 lipca złożył interpelację, w której prosi o informację, na jakim etapie jest realizacja budowy tężni solankowej. Podkreślił, że sprawna realizacja zwycięskiego projektu z 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka przyczyniłaby się do większego zainteresowania mieszkańców aktualnie trwającą, szóstą edycją BOP.

Ratusz w odpowiedzi poinformował, że… zamierza odstąpić od umowy na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej tężni solankowej na osiedlu Winiary. Dlaczego?

– 19 lipca zostało wysłane pismo do wykonawcy, informujące o zamiarze odstąpienia od umowy, jeżeli Wykonawca w terminie do 7 dni od otrzymania niniejszego pisma nie dostarczy kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej tężni solankowej – informuje wiceprezydent Roman Siemiątkowski, w zastępstwie wiceprezydenta ds. rozwoju i inwestycji.

Dodatkowo, ratusz tłumaczy iż przesłanką do rozwiązania umowy jest fakt nie wywiązania się wykonawcy z umownego terminu realizacji zadania, tj. 9 czerwca 2017 roku, a także to, że do dzisiaj wykonawca nie uzyskał wszystkich wymaganych akceptacji projektu tężni solankowej wraz z infrastrukturą i nie przedstawił żadnych dokumentów świadczących o jego dążeniu do ich uzyskania.

Płock może liczyć na tężnie solankowe?

Ratusz zapewnia, że tak, ponieważ jest zdecydowany, by je pobudować. Są one przecież wygranym pomysłem w Budżecie Obywatelskim Płocka. Ale kiedy?

 – Nikt nie odpowie dziś na pytanie kiedy, ponieważ w pierwszej kolejności musimy rozwiązać umowę z obecnym projektantem. I dziś trwają formalności prawne związane z zamiarem zerwania tej umowy. Czas wybudowania tężni zależy od czasu ich zakończenia. Niezwłocznie potem ogłosimy przetarg na wykonanie nowego projektu – odpowiada Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami Urzędu Miasta Płocka.

– Szkoda, że po raz kolejny pojawiają się komplikacje na etapie realizacji zwycięskiego pomysłu z budżetu obywatelskiego – komentuje Michał Sosnowski, jeden z inicjatorów tego projektu. – Mam jednak nadzieję, że urzędnicy szybko się z nimi uporają i już niedługo będzie można przystąpić do realizacji tężni. To inwestycja, na którą czekają nie tylko mieszkańcy osiedla Winiary – często odbieram telefony z prośbą o informację, kiedy w końcu tężnia będzie gotowa, a wiem też, że w aktualnie trwającej edycji BOP podobny projekt został zaproponowany na innym osiedlu – dodaje Michał Sosnowski.

Niestety, w poniedziałek urząd miasta nie udzielił nam informacji, czy wykonawca dotrzymał 7-dniowego terminu i dostarczył wymaganą dokumentację. Odpowiedź mamy uzyskać we wtorek, 1 sierpnia.

Aktualizacja

2 sierpnia otrzymaliśmy dodatkowe wyjaśnienie od Urzędu Miasta Płocka.

– Wykonawca w dniu 26.07.2017 roku odebrał pismo, informujące o zamiarze odstąpienia Zamawiającego od umowy na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej tężni solankowej na Osiedlu
Winiary. W związku z tym, do dnia 02.08.2017 roku musi dostarczyć kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową tężni solankowej. W przypadku nie dostarczenia w ww. terminie przedmiotowej
dokumentacji, Zamawiający odstąpi od umowy – wyjaśnia Konrad Kozłowski.

– W przypadku skutecznego odstąpienia od umowy, Gmina-Miasto Płock niezwłocznie ogłosi ponownie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy tężni solankowej na Osiedlu
Winiary. Planowany termin opracowania dokumentacji projektowej dla przedmiotowej tężni to 4 miesiące od daty podpisania umowy. Planowany termin powstania tężni solankowej na Osiedlu Winiary to
koniec II kwartału 2018 roku – dodaje urzędnik.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji