Tężnie w Płocku – miasto przygotowuje się do realizacji

REKLAMA

Budowa tężni solankowej na osiedlu Winiary to zwycięska inicjatywa ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Pomysłodawcy chcieli, by w Płocku pojawiła się namiastka Ciechocinka, która pozytywnie wpłynie na stan zdrowia płocczan. Idea okazała się trafna i projekt zostanie zrealizowany. Kiedy?

Przypomnijmy, pomysł budowy tężni w Płocku pierwotnie był inicjatywą radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rajcy wnioskowali, aby mała tężnia solankowa powstała na osiedlu Winiary i została sfinansowana ze środków budżetu miasta. Pomysł ten jednak odrzucono.

PowiązaneTematy

– Ku mojemu zdziwieniu, projekt tężni nie zmieścił się w strategii działania wiceprezydenta Jacka Terebusa – mówi wówczas radny Tomasz Kominek, który był jednym z pomysłodawców projektu. – Nie poddajemy się i będziemy chcieli zrealizować go w ramach Budżetu Obywatelskiego – dodał.

Tak się stało. Projekt trafił na listę inicjatyw, walczących o środki w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego Płocka i zyskał niezbędne poparcie płocczan. – Nie byliśmy zaskoczeni wygraną, bo płocczanie bardzo dobrze się o nim wypowiadali – powiedział Michał Sosnowski, radny miasta, współautor projektu.

Zgodnie z ideą, na osiedlu Winiary miała stanąć mała tężnia solankowa – dokładnie taka, jaka została zainstalowana m.in. w Łodzi. Tężnia, zgodnie z ideą pomysłodawców, miała zostać wkomponowana w mały park. Stanąć w otoczeniu ławek – tak, by płocczanie mogli spokojnie skorzystać z jej drogocennych, leczniczych wpływów.

Jednak od czasu ogłoszenia wyników zwycięzców Budżetu Obywatelskiego 2016 minęło sporo czasu, a do realizacji tężni jeszcze nie przystąpiono – choć w Budżecie Miasta Płocka na rok 2017 zabezpieczono 50 tys. zł na zadanie pod nazwą „Budowa tężni solankowej na Osiedlu Winiary – budżet obywatelski”. Dlaczego?

– Projekt żyje – uspokaja w rozmowie z nami Michał Sosnowski, radny miasta. – Zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskie są sukcesywnie realizowane. Przed chwilą zakończył się projekt dotyczący murali, a teraz dostałem zapewnienia dotyczące realizacji tężni – zdradził.

Jak podał Urząd Miasta Płocka, do 9 czerwca trwał proces opracowania dokumentacji. Teraz przyszedł czas na przygotowanie projektu inwestycji. Kiedy dokładnie? – Wiem od wiceprezydenta Jacka Terebusa, że projekt ma powstać w lipcu – powiedział w rozmowie z nami Sosnowski. – Inwestycja ma być gotowa na wiosnę 2018 roku.

Jak podaje urząd, zakres prac obejmie zaprojektowanie obiektów małej architektury – drewnianą tężnię solankową wraz z zagospodarowaniem terenu. W otoczeniu tężni pojawią się zatem nie tylko wspomniane wcześniej ławki, ale i aleje spacerowe, nowe rośliny oraz kosze na śmieci.