Przynieś kłódki i klucze, pomożesz niewidomym

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W jaki sposób klucze czy metalowe kłódki mogą pomóc osobom niewidomym? Płocki Wolontariat postanowił z nich stworzyć makietę, dzięki której poznają oni Wzgórze Tumskie czy płockie zabytki.

Na pomysł wpadł Płocki Wolontariat, który wspólnie z Urzędem Miasta, spółką SITA i Zakładem Usług Miejskich „Muniserwis” rozpoczyna akcję zbierania kluczy, kłódek i innych metalowych przedmiotów. Właśnie z tych przedmiotów, po przetopieniu, zostanie stworzona makieta, na której umieszczone zostaną najważniejsze zabytki Płocka i starówka.

Założenie pomysłodawców jest takie, że stojący na Wzgórzu Tumskim niewidomy płocczanin czy turysta będzie mógł nie tylko poczuć zapach wody czy wiejący od strony rzeki wiatr. Po raz pierwszy zobaczy to, a dodatkowo przeczyta informacje, które zostaną opisane brajlem. Oczywiście wcześniej projekt zostanie skonsultowany ze środowiskiem osób niewidomych.

Organizatorzy akcji planują, że makieta stanie pod gołym niebem i właśnie dlatego musi być wykonana z materiału, który nie zniszczy się pod wpływem warunków atmosferycznych. To, gdzie będzie umieszczona, będzie ustalone w porozumieniu z mieszkańcami.

Więc do dzieła – przeszukajcie piwnice, skrzynki na narzędzia czy pęki kluczy. Może znajdą się tam niepotrzebne już metalowe przedmioty, które pomogą w wykonaniu makiety. Więcej materiału, to więcej możliwości dla projektanta i wykonawcy tej niezwykłej mapy. Zdobycze tych poszukiwań można wrzucać do pojemników ustawionych w siedzibie Płockiego Wolontariatu (ul. Tumska 9), ratuszu (wejście od ul. Zduńskiej) oraz wszystkich przedszkolach i szkołach od poniedziałku, 3 marca.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji