Przedszkolak uratował mamę i zaopiekował się malutkim bratem

REKLAMA

Dawid wiedział co zrobić, gdy jego mama bardzo źle się poczuła. Zachował zimną krew i działał. Chłopiec brał udział w programie „Ratujemy Misia” i jest przykładem na to, że mały może tak wiele.

Dawid Kazimierczak zadzwonił pod numer alarmowy i zaopiekował się swoim 2-letnim bratem, kiedy ich mama potrzebowała pomocy. Chłopiec wiedział, jak się zachować w trudnej sytuacji, ponieważ brał udział w programie „Ratujemy Misia”, realizowanym przez fundację na Rzecz Bezpieczeństwa „Feniks”. Młody bohater za swój odważny i mądry czyn ma teraz zostać nagrodzony.

PowiązaneTematy

– Coraz częściej głośno komentowane są przypadki, kiedy dzieci w wieku przedszkolnym wzywają pomoc w sytuacji, gdy osoby dorosłe tracą przytomność – powiedziała Iwona Szczęsna z Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa „FENIKS”. – Takim właśnie bohaterem jest Dawid. Chłopiec nie wie o niespodziance, która na niego czeka w przedszkolu – podkreśliła.

– Będą to niezapowiedziani goście oraz prezenty ufundowane przez Fundację na Rzecz Bezpieczeństwa „FENIKS”, prezydenta Płocka, Urząd Marszałkowski, Departament Organizacji w Warszawie, Stowarzyszenie Nasze Lipianki, Straż Miejską w Płocku, Fundację „Fundusz Grantowy dla Płocka” oraz osoby prywatne – wymieniła Iwona Szczęsna.

Ratujemy Misia

To program współfinansowany ze środków miejskich, uczący dzieci przedszkolne, 5 i 6-latków, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas zajęć dzieci poznają ratownika, oswajają się z jego wizerunkiem, uczą współpracować, robić podstawowe opatrunki. W następnej kolejności poznają numer alarmowy, ćwiczą jak wezwać pomoc medyczną, udzielić właściwych informacji dyspozytorowi.

W ramach ćwiczenia praktycznego, wszystkie dzieci przeprowadzają czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej z pomocą ratownika medycznego oraz animatora. Po zakończeniu ćwiczenia, każde dziecko otrzymuje opaskę odblaskową z nadrukowanym numerem ratunkowym. Przedszkolaki więc, kończąc trening, mają wiedzę jak rozpoznawać sytuacje groźne i jak na nie reagować.

– W dalszej części spotkania, animator w trakcie zabawy „Ratowanie Misia” powtarza wszystkie informacje przekazane w trakcie spotkania, ze szczególnym naciskiem na powtórzenie numeru pogotowia ratunkowego – podkreśla koordynator projektu. – Ponadto, przekazuje dzieciom wiedzę, do czego służą opaski odblaskowe, kiedy trzeba je stosować i jakie są ważne. W formie zabawy zostają więc utrwalone wiadomości zdobyte w czasie spotkania i przekazane dodatkowo informacje na temat „odblasków” – podsumowuje pani Iwona.

W 2015 roku przeszkolonych zostało 18 przedszkoli z terenu miasta Płock – 600 dzieci z grup 5-6 latków. W roku bieżącym 8 płockich przedszkoli – 270 dzieci z grup 5-6 latków.

Spotkania w ramach zadania publicznego „Ratujemy Misia” prowadzi ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy Międzynarodowej Organizacji Emergency First Risponse wraz z animatorem.