Przedsiębiorcy z klimatem spotkali się w Płocku

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

We wtorek w Płocku odbyła się konferencja “Przedsiębiorca z klimatem”, zorganizowana przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. W hotelu Best Western spotkali się mali i średni przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Zebrani dyskutowali na temat wpływu działalności przedsiębiorstw na środowisko i zmiany klimatyczne. Okazuje się, że nawet małe firmy mogą przyczynić się do ochrony naszej planety, a także… swoich portfeli. Wiele działań proekologicznych jest bowiem również niczym innym, jak oszczędzaniem pieniędzy. Wymiana żarówek, “eko-jazda” samochodem służbowym czy segregacja odpadów – to proste narzędzia, które możemy zastosować w małych przedsiębiorstwach, tym samym oszczędzając pieniądze.

– Z naszych badań wynika, niestety, że przedsiębiorcy w ogóle nie kontrolują zużycia energii w swojej firmie – mówiła Ewa Stygienko, kierownik projektu.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Dyskutujący zgodzili się co do tego, że każda z firm powinna brać odpowiedzialność nie tylko za pracowników i klientów, ale także za środowisko naturalne.

– Nasze działania warto zacząć od audytu, tylko ocena ścieżek przepływu energii daje czysty obraz kosztów i możliwości obniżenia kosztów energii – mówił Krzysztof Kuczma z Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Warto więc zacząć od prostych rzeczy, np. wymiany żarówek czy urządzeń chłodniczych na typ A+++. Dopiero później można przejść do zastosowania odnawialnych źródeł energii, dzięki którym nie tylko wyprodukujemy prąd na własne potrzeby, ale także będzie mogli sprzedać jego nadwyżkę.

Możemy skorzystać z dofinansowań

Wdrożenie działań obniżających zużycie energii w firmie wcale nie musi pochłonąć gigantycznych kosztów. Istnieje wiele możliwości wsparcia finansowego, z którego przedsiębiorcy mogą skorzystać. Swoje oferty proponował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Takie działania można również sfinansować w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji