Prezydent podsumował rok: To nie koniec inwestycji

REKLAMA

„Nie zwalniamy tempa” – tak, tradycyjnie, prezydent Płocka podsumował miniony rok. Podziękował również mediom za współpracę.

15 grudnia w Urzędzie Miasta Płocka prezydent Andrzej Nowakowski, zastępca prezydenta miasta ds. polityki społecznej Roman Siemiątkowski, zastępca prezydenta miasta ds. komunalnych Piotr Dyśkiewicz oraz zastępca prezydenta miasta ds. rozwoju i inwestycji Jacek Terebus spotkali się z przedstawicielami mediów. Prezydent podsumował miniony rok, z końcem którego powitał półmetek kadencji, a także podziękował mediom za współpracę.

PowiązaneTematy

– Za nami półmetek kadencji – powiedział Andrzej Nowakowski. – Warto spojrzeć na to co za nami, jak również spojrzeć w przyszłość, by powiedzieć o tym, co przed nami. Łącznie w latach 2011-15 zdobyliśmy blisko 381 mln zł dofinansowania z UE. Konsekwentnie i skutecznie pracujemy na sukces Płocka – podkreślił.

– Ten rok był szczególny, bo musieliśmy oprzeć się na środkach własnych, podobnie jak i inne samorządy, nie pozyskaliśmy środków unijnych, bo po prostu nie były dostępne dla samorządów – kontynuował.

Inwestycje, które przyczyniły się do rozwoju Płocka to według prezydenta:

  • Konsekwentne umocnienie skarpy, powstały alejki spacerowe na skarpie (7 mln zł), schody przy pomniku Krzywoustego (260 tys), przebudowa schodów przy moście Legionów Piłsudskiego (1,4 mln zł)
  • Unowocześnienie Komunikacji Miejskiej, w 2016 wypuszczone zostały do użytku 4 nowe pojazdy (3,8 mln). Powstała nowa hala warsztatowa (12,7 mln). Zakup i montaż biletomatów (360 tys zł).
  • Budowa mieszkań komunalnych i socjalnych na osiedlu Miodowa Jar (2 mln zł). Budowa „Mieszkania na start” przy ul. Sienkiewicza 25 (koszt 2,2 mln zł) przy ul. Padlewskiego 6.
  • Budowa Przedszkoli: MP nr 31 Szarych Szeregów, MP 34 na Imielnicy, MP nr 5 na Międzytorzu, MP nr 15.
  • Zmiana Urzędu Miasta, staje się bardziej przystępny dla płocczan, którzy w co drugą sobotę mogą załatwić tam swoje sprawy.
  • Kontynuacja projektu dla seniorów.
  • Rozwinięcie infrastruktury sportowej: powstanie orlików, 6 siłowni pod chmurką, ścianka wspinaczkowa w Orlen Arenie, nowa hala sportowa „70-tki”.
  • Realizacja Budżetu Obywatelskiego.
  • Dbałość o ZOO, które jest naszą chlubą. Powstał nowy wybieg dla panter i tygrysów (950 tys.) Już lada dzień zostaną otwarte akwaria (7 mln).

Z końcem 2018 roku planowane jest także uruchomienie III etapu obwodnicy (164 mln zł), połączenie z ul. Przemysłową, co znacznie odciąży ul. Chopina z samochodów z załadunkiem, mogących wyjeżdżać przez węzeł powiązany z ul. Bielską.

– Obwodnica wpłynie nie tylko na to, że będzie jeździło się wygodniej i bezpieczniej, ale także na powstanie nowych miejsc inwestycyjnych na terenie Kostrogaju i Trzepowa – powiedział prezydent.

Ma dojść do skutku również przebudowa pasażu Roguckiego i placu Dąbrowskiego (koszt – 13 mln zł, dofinansowanie 7 mln zł, realizacja w 2018 roku), jak również zrealizowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu Obrońców Warszawy. Projekt ma być finansowany przy udziale środków zewnętrznych. Koszt inwestycji szacowany jest na 19 mln.