REKLAMA

Prezydent odpowiada radnym [LIST]

REKLAMA

Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości napisał do prezydenta Płocka, aby przestał eskalować negatywne emocje, a rzetelnie informował o obecnej sytuacji. Referat Informacji Miejskiej przesłał nam odpowiedź na ten apel, który publikujemy poniżej w całości.

Szanowni Państwo Radni,

z radością odnotowałem fakt, że z wielką uwagą obserwują Państwo moje wystąpienia live, które w czasach pandemii pozwalają na wirtualny kontakt z mieszkańcami Płocka. Jednak z wielkim zdumieniem i niedowierzaniem przeczytałem w mediach populistyczny list, który Państwo skierowali do mnie. Zastanawiam się, jak trzeba być obłudnym i bezdusznym, aby próbować manipulować opinią publiczną i twierdzić, czerpiąc przykład z prezesa swojej partii: „Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”.

Na początek przypomnienie faktów, które zbulwersowały Polaków, co nie do końca zrozumieli radni PiS. W piątek 30 października 2020 r. przed godz. 16 premier Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej, że od następnego dnia aż do poniedziałku 2 listopada zakazuje się wstępu na cmentarze. Decyzja zaskoczyła zarówno mieszkańców (którzy niezwłocznie wyruszyli, by zdążyć jeszcze przed północą i odwiedzić groby najbliższych), jak i samorząd, który na ten szczególny czas przygotowywał się (m.in. organizację ruchu wokół cmentarzy, rozkład jazdy Komunikacji Miejskiej) od kilku tygodni. Decyzja ta oznaczała także postawienie w dramatycznej sytuacji przedsiębiorców, którzy od miesięcy przygotowywali się na ten dzień – producentów, hurtowników, drobnych przedsiębiorców. Dla nich te trzy dni oznaczały wiele miesięcy przygotowań i pracy, które miały im zapewnić dochód na następne miesiące.

A przecież jeszcze dzień wcześniej wicepremier Sasin publicznie zarzekał się, że cmentarze nie będą zamknięte. Premier „odwołał Wszystkich Świętych” z dnia na dzień, co zresztą, obserwując poczynania tego rządu, nie powinno chyba szczególnie dziwić. Rząd nie planuje długofalowo swoich działań w walce z pandemią, nie konsultuje ich z samorządami i w konsekwencji swoimi poczynaniami wprowadza chaos i wywołuje niepewność u obywateli.

Radni do prezydenta: Eskaluje Pan emocje, nie wspomina o pomocy dla przedsiębiorców

Spontanicznie na dramatyczną sytuację przedsiębiorców, którzy zainwestowali pieniądze, aby przygotować towar – znicze i kwiaty, zareagowali obywatele – w mediach społecznościowych niemalże natychmiast pojawiły się apele o kupowanie kwiatów, np. do upiększania balkonów, aby chociaż w określonym stopniu zminimalizować straty, które dotknęły ogrodników i osoby handlujące chryzantemami i zniczami. Także płocczanie przyłączyli się do akcji, odpowiadając m.in. na apel wystosowany przez miejską spółkę Rynex, która prowadzi targowiska.Państwo Radni Klubu PiS piszą w swoim liście, że przecież Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będą skupować rośliny, które miały być sprzedawane pod cmentarzami. Rzeczywiście, premier „już” następnego dnia po konferencji prasowej to zapowiedział, ale dalej jest jak w czeskim filmie – nie wiadomo, ani na jakich zasadach, po jakich cenach i ile pieniędzy rząd zamierza na ten cel przeznaczyć.

Może trudno się z tym Państwu pogodzić, ale po raz kolejny to społeczeństwo swoją oddolną inicjatywą wyprzedziło rządzących i solidarnie wspiera się w rozwiązywaniu problemów, których dostarczają nieprzemyślane, chaotyczne decyzje rządzących. Dodatkowo (jakby nie ufając swojemu premierowi, że poradzi sobie w tej sytuacji) zachęcają mnie Państwo w liście, abym w imieniu samorządu Płocka kupił chryzantemy i przeznaczył je do nasadzenia w pasach drogowych. Proponują Państwo, by po raz kolejny mieszkańcy Płocka „wypili piwo, które nawarzył” rząd swoją bezmyślną i nieodpowiedzialną decyzją.

Państwa efekciarska sugestia jest przede wszystkim nakłanianiem do wydawania pieniędzy z budżetu miasta niezgodnie z prawem. Jako radni powinniście zdawać sobie Państwo sprawę z obowiązujących przepisów, m.in. dotyczących finansów publicznych. Absolutnie w tej sytuacji nie zamierzam wzorować się na zakupach prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia (maseczki bez atestu od znajomego instruktora narciarskiego lub respiratory od handlarza bronią). Proszę mnie do tego nie namawiać.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że według ogrodnika miasta i jej fachowej opinii, chryzantemy przeznaczone do sprzedaży na cmentarze nie nadają się do uprawy gruntowej, a gatunki wieloletnie sadzi się o innej porze roku.

Pragnę również przypomnieć, że Płocki samorząd wspiera przedsiębiorców, którzy z powodu pandemii znaleźli się w trudnej sytuacji, m.in. obniżyliśmy stawki za wynajem lokali użytkowych do 1 proc. wysokości czynszu, zaś za użytkowanie nieruchomości należących do miasta do symbolicznej kwoty 1 zł, natomiast stawka za zajęcie 1 mkw. pasa drogowego w celu sprzedaży przedsklepowej wynosi 0,01 zł za dzień. I to jest realne wsparcie, które zgodnie z prawem oferujemy płockim przedsiębiorcom.

Z poważeniem
Prezydent Miasta Płocka
Andrzej Nowakowski

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 7

 1. Anonim says:

  Łysy niech skonsultuje to z jazzmanem

 2. Obiektywni says:

  Prezydent Nowakowski ma rację. I niech tak trzyma..Radni pis niech interweniują na Nowogrodzkiej

 3. Lysy says:

  Niech ta partia PiS przestanie więzic zdrowych ludzi na kwarantannach domowych żeby który kopa w dupsko nie dostal

 4. Żal... says:

  Sorry nie jestem po stronie jednej czy drugiej, ale…”populistyczny list…” – chyba zapomniał co sam wypisywał do prezesa Orlenu. Gdy prezesem był partyjny kolega jakoś nie działali zbyt wiele, a sam chciał, a by orlen wszystko mu dał i jeszcze pewnie dziękowali, że mogą mu cos dać… żart. Lubię merytorykę. Pochwalacie w komentarzach działania Nowakowskiego, a merytorycznie nie odniósł się do argumentów. Odpowiedział na zasadzie ja nie muszę nic robić, bo rząd juz robi i płocczanie. A zapomnieliście jak potraktował WOPR po nawałnicy…. Sorry nie przystoi. Napisałby, że nie ma środków czy coś, a nie, że rząd już się tym zają, a Wy dalej wychwalajcie swego prezydenta….

 5. Anonim says:

  Brawo PANIE PREZYDENCIE jesteśmy z Pana dumni.

 6. Płocczanin says:

  Może niech wójt pcimia kupi i na Orlenie posadzi. Może akcje pójdą w górę, a na tym nasączonym ropopochodnymi może się kwiatuszki przyjmą?

 7. Podatnik says:

  No to teraz proszę radnych z pisu o wstawianie zdjęć z kupionymi kwiatami i paragony a może inni ludzie pójdą za przykładem i zrobią to samo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU