Poznaliśmy program Jarmarku Tumskiego

REKLAMA

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Jarmarku Tumskiego pojawi się aż 600 wystawców. Do Płocka przybędą kolekcjonerzy, antykwariusze, właściciele galerii i warsztatów rzemieślniczych, a także kataryniarze, myśliwi i kucharze. 

Jarmark Tumski to impreza, która pielęgnuje i podtrzymuje tradycje weekendowych targów, popularnych w całej Europie. T0 jedno z największych kolekcjonerskich wydarzeń w kraju obchodzi w tym roku jubileusz – pięciolecie. Program Jarmarku Tumskiego, zbudowany wokół hasła „Tradycje ze smakiem”. Podzielono go na trzy dni.

PowiązaneTematy

Piątek (24 maja) to dzień hiszpański i szansa na zapoznanie się z kulturą, tradycją i smakami Półwyspu Iberyjskiego – gorące rytmy flamenco, smakowanie tradycyjnych potraw hiszpańskich, prezentacja strojów narodowych, obrzędów i zwyczajów. Sobota będzie świętem myślistwa – z pokazami sokolników, technik wabienia zwierzyny, prezentacją psów myśliwskich oraz dań z dziczyzny. Niedziela z kolei należeć będzie do kolekcjonerów. To im poświęcona jest też niezwykła wystawa, prezentująca rzadkie dziedziny kolekcjonerskie, takie jak: ksyrofilistyka (zbieranie przedmiotów, związanych z goleniem) czy filobutonistyka (zbieranie guzików). Swoje imponujące zbiory pokażą kolekcjonerzy plomb i kapsli oraz naparstków, a także nalepek na opakowania serków topionych i cukierków. Wystawę przez cały czas trwania Jarmarku Tumskiego oglądać będzie można w nowej siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Ale, jak to na jarmarku, tak i tym razem najważniejsze będą zakupy. Rokrocznie zachęcają do nich stragany kolekcjonerów z Polski, Litwy, Niemiec czy Wielkiej Brytanii, wystawiające antyki, bibeloty, rękodzieło artystyczne i wyroby rzemieślnicze. Nie zabraknie też wspaniałego jedzenia, o które zadbają najlepsi kucharze z całej Polski – uczestnicy konkursu UniFreeze Culinary Cup. Jarmark Tumski to atrakcja dla całych rodzin. Dorośli na kolekcjonerskich straganach wytropią prawdziwe rarytasy, a dzieci zachwycą się tradycyjnym festiwalem kataryniarzy, koncertem strażackiej orkiestry i pokazem hiszpańskich tancerzy, ale też nauczą się wiele o polskiej tradycji i historii.

Jarmark potrwa od 24 do 26 maja. Organizatorami Jarmarku Tumskiego są Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.