REKLAMA

Powstaje uniwersytet dla ekologicznych rolników [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Dwa dni w Bończy koło Słubic trwało seminarium, poświęcone produkcji żywności ekologicznej. Wzięli w nim udział przedstawiciele czternastu krajów, głównie rolnicy, przetwórcy oraz fachowcy w dziedzinie ekologii. Uczestnicy spotkania wymieniali się swoimi doświadczeniami. Zapoznali się również bliżej z programem Erasmus + oraz metodyką ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, który powstaje w Grzybowie.

Seminarium „Dobre żniwa” po raz dwunasty zorganizowało Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno” oraz Starostwo Powiatowe w Płocku. Do Bończy zjechali się rolnicy i ekolodzy z całej Polski, a także z Europy. Sala wykładowa była wypełniona po brzegi, od zupełnie młodych ludzi, poprzez doświadczonych starszych rolników, aż po naukowców. – Jestem tu, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii i zdrowej żywności. Powinny być organizowane takie spotkania, aby uświadamiać młodym ludziom jak ważna jest produkcja ekologiczna. W Polsce trochę później do tego dojrzeliśmy, ale w Europie i na świecie jest to zupełnie normalne zjawisko i ludzie stawiają na ekologię – tłumaczyła nam Aleksandra Józefowicz z gliwickiego klubu ekologicznego.

W drugim dniu szkolenia uczestnicy mogli zapoznać się bliżej z programem ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, finansowanego z programu Erasmus+, który ruszy w Grzybowie (gmina Słubice) już we wrześniu. Budynek szkoły powstaje dzięki grantowi, przyznanemu przez duńską firmę Velux, Stowarzyszeniu Ekologiczno-Kulturalnemu „Ziarno”, w gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów. Będzie to trzeci taki uniwersytet w Polsce.Projekt jest zupełnie innowacyjny. Będzie łączył „starą” europejską tradycję w kształceniu dorosłych z „nową” koncepcją kluczowych kompetencji, opracowanych przez Unię Europejską. W szkole już we wrześniu zacznie naukę 20 osób, średnia wieku dotychczas zapisanych studentów to 25 lat. W ciągu dwóch lat wykształci się nowe pokolenie osób otwartych na ekologię. Dwuletni okres szkolenia to 14 miesięcy praktyki i ponad 100 dni nauki stacjonarnej. Nauka na uczelni ekologicznej jest zupełnie bezpłatna, „uczeń” ponosi jedynie koszty związane z dojazdem do szkoły. Uniwersytet będzie miał za zadanie uczyć twórczego wykorzystania filozofii i metodologii edukacji Grundtviga, prekursora Uniwersytetów Ludowych w Danii.

Działaniom Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Ziarno” patronuje Starostwo Powiatowe z Płocka.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU