Powiat też walczy z ochotkami. I ma na to pomysł

REKLAMA

Nie tylko mieszkańcy Płocka walczą z ochotkami. Już w czerwcu dostawaliśmy sygnały od naszych czytelników, że w mieście jest prawdziwa inwazja ochotkowatych. Teraz powiat płocki podjął w tej sprawie specjalne uchwały.

Jak pisaliśmy, z plagą ochotek nie mogą sobie poradzić także mieszkańcy Nowego Duninowa.

PowiązaneTematy

[button link=”http://petronews.pl/w-nowym-duninowie-odsniezaja-ochotki/” target=”new” color=”default”]Plaga ochotek w Nowym Duninowie[/button]

Gmina, walcząca z ochotkami, zleciła nawet badania, które wykonał dr Janusz Żbikowski z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska UMK.

Dr Żbikowski wskazał metody zwalczania ochotek, zaznaczając jednocześnie, że zastosowanie większości z nich w warunkach Zbiornika Włocławskiego jest praktycznie niemożliwe, z powodu wielkości zbiornika i z faktu, że jest w nim woda płynąca. Poza tym, larwy jętki stanowią bardzo ważną część łańcucha pokarmowego, służą za pokarm większości ryb.

Analizy te zostały wykorzystane przez radnych z powiatu. Sprawa wydaje się niezbyt prosta. W wyniku interwencji mieszkańców, tematem zajęła się Rada Powiatu Płockiego podczas ostatniej, 16 sesji. W powiecie udało się uchwalić kilka znaczących dokumentów, które mogą pomóc w zwalczeniu plagi ochotkowatych.

Pierwszy z nich dotyczy zarybienia na zbiorniku wodnym Włocławek. Wsparcia finansowego dla uruchomienia tego programu powiat będzie szukał w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zdaniem radnych, na obecny stan mogą mieć wpływ nadmierne odłowy ryb oraz kłusownictwo na akwenie (na ten problem zwracaliśmy uwagę tutaj).

Do tego wszystkiego dochodzi dodatkowo jeszcze jeden czynnik – presja kormorana czarnego, który żywi się rybami. Radni proponują zatem dostosowanie zarybień do warunków środowiskowych oraz ograniczenie połowów, w tym także wzmożenie kontroli przez Straż Rybacką. Kolejną przyjętą uchwałą jest przeciwdziałanie rozrostowi populacji kormorana czarnego. Drapieżnictwo tych ptaków jest coraz większe. W kraju populacja kormorana wzrosła o 269%, co znacząco wpłynęło na spadek połowów. Rada powiatu wnioskuje zatem do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o podjęcie działań, mających na celu znalezienie kompromisu między ochroną kormoranów, a wyrządzanymi przez nie szkodami.

Miejmy nadzieję, że podjęte uchwały nie pozostaną jedynie w sferze pobożnych życzeń, a jest to rzeczywiście długofalowy plan walki z plagą owadów. Na kroki ze strony rządzących czekają także mieszkańcy Płocka. Jak już pisaliśmy, póki co stanowisko ratusza w tej sprawie jest jednoznaczne – koszty usunięcia ochotek są zbyt wysokie. Zdaje się, że i tak na efekty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.