REKLAMA

Pospieszalscy zagrali w płockiej katedrze

REKLAMA

Jan Pospieszalski podczas koncertu w Płocku odczytał specjalną dedykację. Jedna z kolęd była zaśpiewana ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych.

14 stycznia br. o godz. 19 Płocka Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Maryi Panny pękała w szwach. Płocczanie zaśpiewali kolędy z rodziną Pospieszalskich i przyjęli ich bardzo ciepło w ten mroźny, grudniowy wieczór. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Historyczne im. “11 Grupy Operacyjnej NSZ” w Płocku i Katedra Płocka.

Zespół tworzą dwa pokolenia muzyków – orkiestra składa się z 14 osób o tym samym nazwisku, wykonujących tradycyjne kolędy w autorskich aranżacjach. I tym razem nie zawiedli swoich płockich fanów, którzy nie tylko mogli posłuchać ciekawych wykonań ulubionych kolęd, ale i również dowiedzieć się co nieco o ciekawej historii rodu Pospieszalskich.

Jan Pospieszalski opowiadał o rodzicach, którzy zdecydowali się na dziewięcioro dzieci, choć nie było im łatwo. Ale nie poddawali się. Teraz dzięki ich wielkiemu trudowi, ich dzieci i wnukowie mogą grać dla publiczności. Przedstawiał członków licznej, utalentowanej rodziny, opowiadając zabawne anegdoty, podkreślając, że od szóstego dziecka w wielodzietnej rodzinie objawiły się talenty… O sile wiary. Ale nie w każdej chwili były przywoływane wesołe wspomnienia.

Okres bożonarodzeniowy nie dla wszystkich był chwilą radosną, niektórym bowiem przyszło spędzać święta na wygnaniu, w lasach, obozach, więzieniach. Tym wszystkim ludziom zadedykował zespół kolędę.– 18 stycznia 1951 r. w wiezieniu na Rakowieckiej zginęli bohaterską śmiercią oficerowie [zarządu – przyp. red.] 11 Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych: Stefan Bronarski pseudonim „Liść”, Stefan Majewski pseudonim „Szczepan”, Jan Przybyłowski pseudonim „Onufry”, Jerzy Wierzbicki „Dodek”, Wiktor Stryjewski „Cacko” – z wielkim przejęciem powiedział Jan Pospieszalski. – Dedykujemy im kolędę, którą zaśpiewa Lidka. Kolęda, która powstała tuż przed wojną, ale paradoksalnie zdobyła popularność w czasie wojny, jeśli można mówić o popularności… w obozach partyzanckich, jenieckich, koncentracyjnych. Tu najbardziej słychać, jak Boże Narodzenie jest różne w uczuciach, wspomnieniach, barwach. Dedykujemy kolędę tym, dla których w sowieckiej rzeczywistości nie było miejsca: „Nie było miejsca dla ciebie” – zapowiedział.

Po jej przepięknym lirycznym wykonaniu, muzycy zaprezentowali polskie pastorałki i kolędy w różnorodnych aranżacjach – od klasycznych, folkowych przez jazz, a nawet rocka. Większość wykonawców mogła się pochwalić umiejętnością gry na kilku instrumentach i zaprezentować różne style gry.

W skład zespołu wchodzą:

Lidia Pospieszalska – wokal
Pola Pospieszalska – wokal
Barbara Pospieszalska – wokal, skrzypce
Natalia Pospieszalska – wokal, flet poprzeczny
Jan Pospieszalski – wokal, gitara akustyczna
Karol Pospieszalski – wokal, gitara, tuba, altówka
Marcin Pospieszalski – wokal, gitara basowa, skrzypce, inst. klawiszowe
Mateusz Pospieszalski – wokal, saksofon alt, sopran, klarnet basowy, flet
Łukasz Pospieszalski – wokal, inst. klawiszowe
Nikodem Pospieszalski – wokal, perkusja
Szczepan Pospieszalski – wokal, trąbka
Marek Pospieszalski – wokal, saksofon tenorowy, klarnet
Mikołaj Pospieszalski – wokal, skrzypce, kontrabas
Franek Pospieszalski – wokal, kontrabas, gitara basowa.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU