Pół wieku Straży Pożarnej Orlenu

REKLAMA

Zakładowa Straż Pożarna PKN ORLEN obchodzi w tym roku 50 lecie istnienia. Z tej okazji w piątek w płockim Domu Technika odbyły się uroczystości jubileuszowe. 

– Zapewne nie wszyscy płocczanie o tym wiedzą, ale mogą się poszczycić największą w Polsce i jedną z największych w Europie Zakładowych Straży Pożarnych – powiedział z dumą Jan Szrajber, Komendant Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen. – Zakładowa jednostka powstawała wraz z budową płockiego kombinatu od 1963 roku i od 50 lat zapewnia bezpieczeństwo nie tylko pracownikom, ale także uczestniczy w akcjach ogólnopolskich prowadzonych w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Specjalizacją orlenowskich strażaków jest gaszenie pożarów w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym, usuwanie skutków awarii chemicznych oraz prowadzenie działań w zakresie ratownictwa wodnego. Od wielu lat prowadzą także aktywną współpracę ze służbami ratowniczymi z całej Polski, a od kilku lat również współpracują ze strażami pożarnymi Litwy i Czech.

PowiązaneTematy

 – Od wielu lat współpracujemy z jednostkami straży pożarnej w całym kraju –  powiedział Dariusz Loska, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy PKN Orlen. – Prowadzimy także współpracę z jednostkami zawodowymi i ochotniczymi straży pożarnych w całym kraju.

Oprócz typowej działalności ratowniczej, Zakładowa Straż Pożarna PKN Orlen dba o rozwój nowoczesnych technik i sprzętu ratowniczego i uczestniczy w projektach naukowych. – Wiele firm produkujących sprzęt ratowniczy oraz środki gaśnicze testuje swoje nowoczesne rozwiązania techniczne na poligonie straży Orlenu – dodaje Komendant Szrajber. Na podstawie tych testów oraz uwag doświadczonej kadry producenci modyfikują swoje rozwiązania i udoskonalają swoje wyroby.

Działalność zakładowej straży docenił Komendant Główny PSP, gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. – Znakomite przygotowanie ludzi, bardzo dobry sprzęt, wielkie zaangażowanie i profesjonalizm Zakładowej Straży Pożarnej powoduje to, że mamy do niej ogromne zaufanie – stwierdził Leśniakiewicz. – Wielokrotnie uczestniczyłem w ćwiczeniach i działaniach ratowniczych prowadzonych na terenie zakładu i nie tylko, i muszę przyznać, że przygotowanie jednostki jest na bardzo dobrym poziomie.

Podczas piątkowej uroczystości wszystkim zebranym przedstawiono historię Zakładowej Straży Pożarnej oraz wręczono odznaczenia i wyróżnienia za zasługi na rzecz pożarnictwa.