REKLAMA

Pocimy się nawet w wodzie – ruch to podstawa!

REKLAMA

Kiedyś był Telewizyjny Klub Kwadransowych Grubasów pod patronatem Telewizji Polskiej programu drugiego i pani Barbary Markowskiej. Potem powstało stowarzyszenie. „Gubimy Centymetry i Kilogramy” to nie tylko ich nazwa, ale i główne założenie.

Stowarzyszenie nie ma dużego wkładu finansowego, osoby dowiadują się o nich od swoich znajomych, którzy zaczęli ćwiczyć. Spotykają się na basenie „Jagiellonka”. Najpierw ćwiczą na sali aerobik lub pilates, później przechodzą do zajęć w wodzie – aquaerobiku. Zapisanych członków jest około 180, na zajęcia przychodzi około 140 osób. Przy takiej liczbie, trzeba było podzielić wszystkich na 8 grup – każda grupa spotyka się dwa razy w tygodniu. Jedna jest nawet koedukacyjna – „Batony”, gdzie panie ćwiczą z mężczyznami. Instruktorzy, pracujący dla stowarzyszenia – Jola, Agnieszka, Kamila, Tomek, Łukasz i Dorota – dbają, by spocili się nawet w wodzie.

Na czym polegają poszczególne ćwiczenia?

Pilates jest połączeniem gimnastyki, tai-chi, jogi i baletu. Ćwiczenia odbywają się przy spokojnej, relaksacyjnej muzyce. Ruchy są wolne, precyzyjne. Angażują nie tylko duże mięśnie, ale i te najmniejsze, położone głęboko – wzmacniają je, rozciągają, naprężają, rozluźniają. Są świetne dla osób pragnących poprawić elastyczność ciała, nauczyć się w kontrolowany sposób wykonywać ćwiczenia. Wzmacniają mięśnie, stabilizujące kręgosłup i miednicę i rozciągają mięśnie przykurczone. Zapobiegają bólom kręgosłupa, wysmuklają sylwetkę i poprawiają postawę. Rozwijają równowagę, koordynację i wytrzymałość ciała.

Aerobik to ćwiczenia, wykonywane w rytm muzyki w dość szybkim tempie i wielokrotnie powtarzane. W ćwiczeniach, które zawiera aerobik, dominują kroki taneczne, połączone z elementami gimnastyki. Odpowiedni dobór ćwiczeń angażuje kolejno wszystkie partie mięśniowe, a odpoczynkiem są ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Aerobik ma pozytywny wpływ na wydolność układu sercowo-naczyniowego, wzmacnia aparat mięśniowy, podnosi sprawność ogólną, przyczynia się do wzrostu wytrzymałości i wydolności kondycyjnej, pozwala zachować zgrabną sylwetkę ciała. Regularne ćwiczenia zapewniają szczupłą sylwetkę: płaski brzuch, jędrne pośladki i smukłe uda. Ponadto, wzmacniają mięśnie całego ciała i przyśpieszają spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta i elastyczna. Jest to również dobra metoda, żeby rozprawić się z cellulitem. Efektem ćwiczeń jest widoczna poprawa kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej – a co za tym idzie – również wyglądu i samopoczucia.Aquaerobic powoduje, że nasze mięśnie, ścięgna i więzadła stają się bardziej elastyczne. Podnosi sprawność fizyczną, usuwa toksyny z organizmu, zwiększa jego wytrzymałość, poprawia kondycję ruchową i równowagę, powoduje zmniejszenie cellulitu, ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Zwiększa także pojemność wyrzutową serca oraz wzmacnia mięśnie, związane z oddychaniem. Poza tym, wydzielana podczas zajęć endorfina wpływa korzystnie na samopoczucie, likwidując napięcie i stres.

Nie wszyscy uświadamiają sobie jaki wpływ na zdrowie mają ćwiczenia fizyczne:
– obniżają ciśnienia krwi (szczególnie u ludzi z granicznym nadciśnieniem),
– obniżają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, warunkują elastyczność i sprężystość torebek stawowych i więzadeł
– zwiększają pojemność życiową płuc i działają kształtująco na klatkę piersiową i postawę człowieka.
– chronią przed osteoporozą i zwiększają ilość masy kostnej,
– redukują tłuszczową masy ciała,
– wpływają na wzrost cholesterolu HDL (tzw. „dobry cholesterol”), redukcję zawartości w osoczu małych gęstych LDL (tzw. „zły cholesterol”),
–  poprawiają tolerancji glukozy, wzrasta wrażliwość tkanek na insulinę (obniżają ryzyko cukrzycy),
–  poprawiają samopoczucie.

Jeśli chcecie również poćwiczyć z grupą, możecie przesłać informację na adres: d.audycka@gmail.com.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU