REKLAMA

Płock zjednoczony dla chorego Marcela

REKLAMA

Marcel, 10-latek z Płocka, choruje na białaczkę. W akcję szukania dla niego dawcy zaangażowało się wiele organizacji i indywidualnych osób. Podczas wtorkowej konferencji prasowej, prezydent Płocka, przedstawiciele Orlenu, SPR Wisła Płock, WOPR-u oraz fundacji DKMS namawiali do zarejestrowania się i wsparcia Marcela Brzezińskiego.

fot. Wiktor Pleczyński

13 lutego br. roku odbyła się konferencja, dotycząca możliwości pomocy choremu na białaczkę Marcelowi Brzezińskiemu. W szkole podstawowej nr 22 pojawili się m.in. prezydent Andrzej Nowakowski i przedstawiciel koncernu – prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy PKN ORLEN Adam Kwasiborski.

PowiązaneTematy

Na wydarzenie przybyli również: Piotr Lisocki – wiceprezes WOPR, Adam Wiśniewski – prezes SPR Wisła Płock, Sławomir Nejman – dziadek Marcela BrzezińskiegoSylwia Zakrzewska – przedstawicielka fundacji DKMS. W spotkaniu uczestniczyła także wychowawczyni chłopca, Lidia Dziewięcka i dyrektor szkoły – Janusz Banasiak. Inicjatorką akcji jest Martyna Skrodzka.

fot. Wiktor Pleczyński

– Od wielu lat są różne akcje w Płocku prowadzone i tu ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy angażują się w te projekty, ale dzisiaj to jest konkretne miejsce i konkretny człowiek. To 10-letni chłopiec, Marcel i społeczność szkoły, która już od kilku miesięcy walczy o jego zdrowie i życie – na wstępie powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Zwrócił uwagę, że rejestrując się jako dawca szpiku można pomóc nie tylko Marcelowi, ale również innym ludziom.

Marcel Brzeziński to uczeń 3 klasy szkoły podstawowej nr 22. Mieszka w Płocku wraz z rodzicami i siostrą. Chłopiec lubi grać w piłkę, bawić się z kolegami z klasy i spacerować po górach. Pod koniec 2017 roku Marcel zaczął uskarżać się na bóle głowy. Okazało się wówczas, że cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Jedynym sposobem na wyleczenie z tej choroby jest przeszczep szpiku, jednak bliscy chłopca nie są z nim zgodni genetycznie i nie mogą zostać dawcami.

Pilnie potrzebna krew dla 9-letniego płocczanina. Ma białaczkę…

Inicjatorzy pomocy małemu płocczaninowi, zorganizowali kilka wydarzeń. 14 lutego odbędzie się marsz wsparcia dla Marcela Brzezińskiego przez Podolszyce. SPR Wisła Płock wsparło tę akcję, przekazując 60 specjalnie przygotowanych koszulek.

17 i 18 lutego odbędzie się w Płocku duża akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku, którą organizuje fundacja DKMS. Rejestracja będzie prowadzona w godzinach 10-19 w: • Atrium Płock – ul. Przemysłowa 1, Płock,
 • Atrium Mosty – ul. Tysiaclecia 2a, Płock,
 • Centrum Handlowe Auchan Płock – ul. Wyszogrodzka 140, Płock,
 • Galeria Mazovia – ul. Wyszogrodzka 127, Płock,
 • Galeria Wisła – ul. Wyszogrodzka 144, Płock,
 • Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku – ul. Medyczna 19, Płock.

20 lutego swoją akcję skierowaną do swoich pracowników i mieszkańców Płocka poprowadzi PKN ORLEN w następujących miejscach:

 • Centrum Medyczne PZU Medica (od godziny 7 do 11) – ul. Chemików 7, Płock,
 • Budynek Centrum Administracji PKN ORLEN (od godziny 9 do 13) – ul. Chemików 7, Płock,
 • Punkty na terenie zakładu
 • Biuro Warszawa – ul. Bielańska 12, Warszawa.

WOPR, poza wspieraniem akcji zapisów dawców szpiku, planuje 25 lutego podczas szkolenia bezpiecznego zachowania się na lodzie, nagłośnić sprawę Marcela i dawców szpiku kostnego, korzystając z zainteresowania mediów ogólnopolskich.

Oddawanie szpiku kostnego

Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie wymazu z policzka nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie. Jest to moment, w którym możemy zrezygnować.
Są dwie metody pobrania szpiku:

 • pobranie komórek macierzystych z krwi,
 • pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej.

O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepienia u pacjenta (w około 80% pobrań to pobranie komórek macierzystych).

Pobranie komórek macierzystych odbywa się na drodze tzw. Aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedząc lub leżąc ma się wbite igły, jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku można już normalnie funkcjonować, nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

fot. Wiktor Pleczyński

Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. dwudniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.