Płock cheerleaderkami stoi

REKLAMA

PowiązaneTematy

W sobotę odbyła się 7. edycja Mistrzostw Mazowsza Cheerleaders, zorganizowana przez płockie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Tańca Impresja. Przez cały dzień kolorowo i oryginalnie ubrane dziewczęta prezentowały swoje umiejętności zagrzewania sportowców do boju.

25 kwietnia, w VII Otwartych Mistrzostwach Mazowsza Cheerleaders, które odbywały się w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, wzięło udział dokładnie 360 dziewcząt z 28 zespołów z całej Polski. W turnieju wystąpiły zawodniczki z Warszawy, Łochowa, Mszczonowa, Gdańska, Gdyni, Leszna i Garwolina. Płock reprezentowało 8 grup zawodniczek z Zespołu Impresja.

Rozgrywki odbywały się w dwóch dywizjach: pom dance i cheer dance. Dodatkowo, każda z dywizji była podzielona na trzy kategoriach wiekowe.

– Taniec i śpiew jest naszą największą pasją – powiedziały nam Amelia i Zosia z zespołu „Bajka” z Płocka. – Dzisiaj zatańczyłyśmy dobrze, choć poziom uczestników jest raz wysoki, raz niski – dodały. A co oznaczają nazwy poszczególnych kategorii? – Pom dance to taniec z pomponami i bez szpagatu, a cheer dance bez pomponów i ze szpagatem  – tłumaczyły nam różnicę między dywizjami.

Dla większości uczestniczek życie koncentruje się wokół tańca. – Od małego tańczę, zawsze tak było i chyba zawsze tak będzie – przyznała Julia z drużyny „Galaxy MDK” z Gdyni. – Na pewno było wiele błędów, które nie każdy zauważy. Zatańczyłyśmy moim zdaniem lepiej niż na półfinałach, perfekcyjnie nie było i pracujemy nad tym nadal, ale nie było źle. Poziom z roku na rok jest wyższy, jest coraz więcej zespołów na wyższym poziomie, jest naprawdę wielka konkurencja – zrelacjonowała nam gdańszczanka. Uzupełniła też naszą wiedzę z zakresu technicznego. – Pom jest to taniec z pomponami, ale niektórych elementów nie wolno wykonywać, jak mostki albo szpagaty. Po prostu pom jest bardziej taneczny, a cheer jest bardziej sportowy, ale są tam również akrobacje – wyjaśniła.

– W pom dance nie można robić szpagatów, można pojedynczy piruet i są po prostu zakazane elementy, a w cheer dance są obowiązkowe elementy, które są zabronione w pom, jak szpagaty, skoki cheer, skoki taneczne i piruety  – dodały Ola i Maja z płockiej „SWPW-Impreska”.

– Jestem bardzo zadowolona – powiedziała nam po zawodach szefowa Impresji i organizatorka mistrzostw Katarzyna Sylwestrzak. – Po pierwsze, bardzo sprawnie nam to wszystko wychodziło, dzieciaki były przefantastyczne, wszystkie wiedziały gdzie się znaleźć w odpowiednim czasie, były dobrze przygotowane. Atmosfera była bardzo miła i przyjazna, wszyscy bardzo się dopingowali, bo to jest najważniejsze w tym naszym cheerleadingu, że każda drużyna nawzajem potrafi docenić to, co robi konkurencja. Wiadomo, że nie zawsze się wygra, ale pierwsze miejsce jest jedno, a drużyn jest wiele. Ja wpajam moim dziewczętom, że numer 1 w turnieju nie jest ważny, tylko już sam udział w tym turnieju, przygotowanie się i pokazanie się z jak najlepszej strony, to jest najważniejsze – podsumowała trenerka.

A jak organizatorka mistrzostw zdefiniowała różnice między pom dance a cheer? – Najbardziej znacząca różnica pomiędzy dywizjami jest taka, że kategoria pom dance jest tańczona bardziej w temacie, więcej jest choreografii tanecznej typowej i tutaj jest takie show taneczne. Natomiast w kategorii cheer dance brane są pod uwagę elementy obowiązkowe i w tym momencie oceniany jest każdy piruet, skok, szpagat, wymach. Właśnie za tę ilość, jakość, poziom trudności jest ocena, plus do tego oczywiście choreografia. Tak naprawdę w pam jest show taneczne i temat, a w cheer mamy elementy obowiązkowe, jak w gimnastyce czy łyżwiarstwie figurowym – uzupełniła różnicę pomiędzy kategoriami.

PetroNews był patronem medialnym wydarzenia.

KLASYFIKACJE KOŃCOWE MISTRZOSTW

Dywizja Pom Dance

Kategoria Junior Młodszy:
1. „Baltica Perła” – Gdańsk
2. „Dziesiąteczka” – Gdynia
3. „Fresh Junior” – Mszczonów
4. „Spark” – Płock
5. „Axel Sweet” – Warszawa
6. „Bajka” – Płock

Kategoria Junior:
1. „Galaxy MDK” – Gdynia
2. „Baltica Marina” – Gdańsk
3. „Slide” – Płock
4. „Baltica Laguna” – Gdańsk
5. „Fresh Dance” – Mszczonów
6. „Fantazja” – Gdynia
7. „Axel Gim 1” – Warszawa

Kategoria Senior:
1. „Elka MDK” – Gdynia
2. „SWPW-Impuls” – Płock

Kategoria Senior II:
1. „Aplauz” – Płock
2. „Happy Ladies” – Leszno

Dywizja Cheer Dance

Kategoria Junior Młodszy:
1. „Dream Team” – Garwolin
2. „Joy” – Płock
3. „Reniferki MDK” – Gdynia
4. „Jedyneczki” – Łochów
5. „Trójka” – Łochów
6. „Mini Axel” – Warszawa
7. „Mini Trójka” – Łochów

Kategoria Junior:
1. „SWPW-Impreska” – Płock
2. „Dream Team Junior” – Garwolin
3. „Olimpia” – Łochów

Kategoria Senior:
1. „SWPW-Impact” – Płock.