REKLAMA

Płock będzie świętował Dni Historii, a podczas Jarmarku Tumskiego zjemy cztery dziki

REKLAMA

W ostatni weekend maja w Płocku zapowiada się wielka feta, podczas której na gości i mieszkańców miasta czekają dziesiątki najróżniejszych atrakcji: od koncertów Electric Light Orchestra z Płocką Orkiestrą Symfoniczną i Krzysztofa Krawczyka w amfiteatrze, aż po występy kataryniarzy i degustacje podczas dnia myśliwskiego, gdzie przyrządzone zostaną cztery dziki – w sumie 1600 porcji.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej organizatorzy zaprezentowali plany Dni Historii Płocka i V Jarmarku. Imprezy odbędą się w dniach 24-26 maja. Podczas każdego z tych dni przygotowano mnóstwo atrakcji.

Dni Historii Płocka

– Dni Historii to czas pokazywania tych ważnych wydarzeń historycznych i tych mniej ważnych ciekawostek z życia Płocka – mówiła Jadwiga Wojnarowska-Nadrowska, kierownik oddziału kultury. Tegoroczne obchody skupią się przede wszystkim na dzieciach. Koło pomnika Bolesława Krzywoustego stanie Miasteczko Rycerskie, a w programie na ul. Piekarskiej znajdą się m.in. średniowieczne gry i zabawy, pokazy i nauka tańca miediewalnego oraz pokaz dawnych rzemiosł i rękodzieła. Będzie można spróbować średniowiecznego jadła, a śmiałkowie zmierzą się w XXII Mistrzostwach Polski w strzelaniu z kuszy historycznej i turnieju o miecz Bolesława Krzywosutego.

Oficjalne rozpoczęcie Dni Historii Płocka odbędzie się w piątek 24 maja w amfiteatrze. Podczas uroczystości otwarcia nastąpi wręczenie tytułu Płocczanina Roku, a gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Krawczyk.

Jarmark Tumski

– Na swój sposób będzie to jubileuszowy, bo piąty Jarmark Tumski w Płocku – powiedział w czwartek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Po raz kolejny Jarmark odbędzie się wspólnie z Dniami Historii, każdy dzień zostanie przypisany odpowiedniej tematyce.

Piątek będzie Dniem Hiszpańskim, podczas którego na scenach, które znajdą się przed Muzeum Mazowieckim, na Starym Rynku i na Placu Obrońców Warszawy prezentowane będą pokazy muzyczne i taneczne związane z Hiszpanią. – Chcemy pokazać kulturę i dorobek tego kraju – mówił Paweł Mieszkowicz, szef Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – Myślę, że promowanie kultur innych krajów stanie się tradycją na naszym jarmarku – dodał.W sobotę odbędzie się Dzień Myśliwski z okazji 90-lecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego. Do Płocka zjadą się myśliwi z całej Polski. Na Starym Rynku powstanie kącik myśliwski, płocczanie będą częstowani mnóstwem różnych potraw, a wszystko to po to, aby przybliżyć kulturę myśliwską.

W ten dzień odbędzie się także półfinał Pucharu Polski Kucharzy Zawodowych Uni Freeze Culinary Cup, w którym udział weźmie 12 zespołów gastronomicznych, wśród nich reprezentacja z Płocka. Kucharze, jak przystało na świętowanie Dnia Myśliwskiego, będą przygotowywali dania z dziczyzny.

Niedziela to Dzień Kolekcjonera, który poświęcony będzie rzadkim obiektom kolekcjonerstwa. – Chcemy pokazać, co ludzie zbierają i czym się pasjonują – mówił Paweł Mieszkowicz. Zaprezentowane zostaną m.in. kolekcje kapsli z całego świata, część z 40 tys. kolekcji Marka Borowskiego ze Stargardu Szczecińskiego, który przywiezie ze sobą żyletki, opakowania po żyletkach, maszynki do golenia… Będzie także można zobaczyć różne nalepki na serki topione z ponad 30 tys. kolekcji i opakowania po krówkach z ponad 12 tys. kolekcji z całego świata. – Chociaż jest to polski cukierek, to opakowania po nim są wszędzie tam, gdzie nasza Polonia – mówił Mieszkowicz. – Oczywiście uzupełnimy ją o nasze, jarmarkowe krówki – dodawał.

Warto zaznaczyć, że na tegoroczny Jarmark Tumski znaczki okolicznościowe wydała Poczta Polska. – Ja natomiast zaprezentuję fragment mojej kolekcji poświęconej poczcie – guziki i plomby pocztowe sprzed trzech wieków – dodawał Paweł Mieszkowicz.

W Muzeum Mazowieckim zaprezentowana zostanie wystawa ze zbiorów Adama Łukawskiego poświęcona alkoholowi. – Pokażemy tam nalepki i butelki najróżniejszych gatunków alkoholi, a także rzeczy związane z produkcją bimbru i wódki, które pojawią się na wystawie „Rzadkie dziedziny kolekcjonerstwa – stwierdził Mieszkowicz.

Stoiska Jarmarku Tumskiego będą oblegać w tym roku całe centrum. – Na ul. Kościuszki stanie łącznie ponad sto stoisk, dodatkowo w Miasteczku Rycerskim postawimy stoiska związane właśnie z tematyką rycerską – oświadczyli organizatorzy.

Prezydent Andrzej Nowakowski przypomniał, że niedziela to także Święto Rodziny, które będzie obchodzone w naszym mieście. W katedrze o godz. 10 odprawiona zostanie msza św. w intencji płocczan. – Po mszy nastąpi przejście pod ratusz w ramach „Marszu dla życia i rodziny”. Tam będziemy mieli anioła – śmiał się prezydent Nowakowski. – Oczywiście chodzi o koncert Magdy Anioł i chóru Beriozka, który rozpocznie się o godz. 12.15 – dodał.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU