REKLAMA

Płoccy politycy wspominają Tadeusza Mazowieckiego

REKLAMA

Dzisiaj rano zmarł Tadeusz Mazowiecki, ostatni premier PRL i pierwszy premier III Rzeczypospolitej. Jego postać wspominają płoccy politycy.

PowiązaneTematy

– Wszystko co mnie ukształtowało, wyniosłem właśnie stąd – mówił o Płocku Tadeusz Mazowiecki podczas swej wizyty w Płocku. – Co mogłem zrobić dla kraju, zrobiłem także dla tego miasta – dodał.

Zmarłego dziś premiera wspominają płoccy politycy. – Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera, Honorowego Obywatela Płocka, Człowieka głęboko oddanego działalności na rzecz przemian ustrojowych i budowania demokracji w naszym kraju – napisał  na swoim profilu facebookowym Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. – Rodzinie i bliskim Zmarłego składam wyrazy współczucia.

– Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera, Honorowego Obywatela Płocka […] – Rodzinie i bliskim Zmarłego składam wyrazy współczucia – Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.

Postać Tadeusza Mazowieckiego przypomina także Wojciech Hetkowski z SLD. Były prezydent miasta przyznaje, że premier zajmował w jego rodzinie szczególne miejsce. – Tadeusz Mazowiecki chodził do jednej klasy w Małachowiance z moim tatą. Przyjaźnili się – powiedział w rozmowie z nami. – Premier pamiętał o tym, zresztą zawsze przy każdej okazji, wspominając mojego tatę i czas spędzony z nim w Płocku – dodał.

– Był człowiekiem ciepłym, otwartym na drugiego człowieka. Szukającym porozumienia i dającym szansę każdemu bez względu na jego światopogląd, drogę życiową czy polityczne wybory – Wojciech Hetkowski, SLDHetkowski wspomina też jedną z wizyt premiera w Płocku. – Było to z okazji Św. Zygmunta, patrona Płocka. Mazowiecki przyjechał do nas jako premier demokratycznej już wówczas Polski – w mieście funkcjonował jeszcze system władzy oparty o stary system polityczny – przypomina Wojciech Hetkowski. – Premier przywitał mnie, wówczas wiceprezydenta miasta, bardzo ciepło i zaszczycił dłuższą, niż wynikającą z formuły przywitania rozmową. Był człowiekiem ciepłym, otwartym na drugiego człowieka. Szukającym porozumienia i dającym szansę każdemu, bez względu na jego światopogląd, drogę życiową czy polityczne wybory. Zyskał tym ogromną sympatię i autorytet na całym świecie. Nigdy nie zapomnę jego autentycznego wzruszenia, kiedy wyróżniony został tytułem Honorowego Obywatela Płocka. Pozostanie w sercach i pamięci tych, którzy potrafili docenić Jego wielkość jako polityka światowego formatu i niezwykłego, szlachetnego, skromnego, uczciwego człowieka, dalekiego od dyktatu sondaży i reguł PR, jako wielkiego patriotę i męża stanu – dodał były prezydent Płocka.

Równie cieple Tadeusza Mazowieckiego przedstawia Piotr Zgorzelski, cytując słowa, wypowiedziane podczas uroczystości uhonorowania premiera tytułem Honorowego Obywatela Miasta Płocka. – To zaszczyt dla całej ziemi płockiej móc gościć Pana – wspomina poseł na Sejm RP. – Dla mnie szczególnie podać Panu rękę. To wyróżnienie. Jest Pan, Panie premierze legendą dla wszystkich, którzy kochają wolność. Mam nadzieję, że wizyta na ziemi płockiej to dla Pana przyjemność i czas wspomnień: pamiętam jak mówiłem to w płockim ratuszu w czerwcu 2011 roku, jeszcze jako starosta płocki – wspomina Zgorzelski. – Żegnaj panie premierze.

– Jest Pan, Panie Premierze legendą dla wszystkich, którzy kochają wolność. […] Żegnaj panie premierze – Piotr Zgorzelski, PSL

Każdy, kto chciałby pożegnać byłego premiera i Honorowego Obywatela Płocka, Tadeusza Mazowieckiego, może umieścić wpis w Księdze Kondolencyjnej. Księga będzie wyłożona w ratuszu  do końca tygodnia. Później zostanie przekazana do Małachowianki, której Tadeusz Mazowiecki był absolwentem.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU