REKLAMA

Płoccy gimnazjaliści wystawiają spektakl w teatrze

REKLAMA

Spektakl „Wiktor” płockiego Gimnazjum nr 8 z Płocka został finalistą konkursu „Szekspir. Inspiracje”. Do ścisłego finału przeszło jedynie pięć z ponad sześćdziesięciu zgłoszonych przedstawień. Młodzi aktorzy wystąpią w czerwcu ze swoim przedstawieniem na deskach płockiego teatru.

PowiązaneTematy

Płoccy gimnazjaliści wzięli udział w konkursie, organizowanym przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie i Samorząd Województwa Mazowieckiego, pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika i dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie – Andrzeja Seweryna.

Sztuka, którą zaprezentowali młodzi płocczanie z grupy teatralnej „Grawitacja” Zespołu Szkół nr 5, nawiązuje do motywów zaczerpniętych z wielkich dzieł Szekspira: z „Hamleta”, „Makbeta” oraz „Romeo i Julii”. Autorem oryginalnego scenariusza jest nauczycielka języka polskiego Zespołu Szkół nr 5 w Płocku – Dagmara Wicińska, która jest jednocześnie współreżyserką, obok Bartłomieja Fortuny – nauczyciela języka niemieckiego. Za scenografię i kostiumy odpowiadała Marta Jarzyńska – nauczycielka języka niemieckiego. W tytułowego Wiktora wcielił się uczeń trzeciej klasy gimnazjum – Adam Mirowski, a rolę Marty, głównej bohaterki, zagrała Paulina Bilińska – uczennica klasy drugiej gimnazjum.

Przedstawienie gimnazjalistów z Płocka przebyło długą drogę do finału. Najpierw do konkursu „Szekspir. Inspiracje” zgłoszono ponad sześćdziesiąt przedstawień, spośród których w pierwszej selekcji wybrano trzydzieści siedem z nich. W dalszych eliminacjach wytypowano osiem spektakli, które obejrzała komisja konkursowa, pod przewodnictwem dyrektora Teatru Polskiego – Andrzeja Seweryna i dyrektora artystycznego – Jarosława Gajewskiego. Sztuka „Wiktor” Zespołu Szkół nr 5 w Płocku zostało nagrodzone tytułem finalisty konkursu „Szekspir. Inspiracje”.

28 lutego br., w trakcie Gali Szekspirowskiej w Teatrze Polskim w Warszawie, odbyło się zakończenie konkursu teatralnego. Podczas niej zaprezentowało się jedynie pięć najlepszych, nagrodzonych zespołów teatralnych, w tym właśnie teatr szkolny Zespołu Szkół nr 5 w Płocku z przedstawieniem „Wiktor”. Warto wspomnieć, że występ był poprzedzony warsztatami teatralnymi z dyrektorem artystycznym warszawskiego teatru – Jarosławem Gajewskim.Laureatem Festiwalu został Teatr Mała Rękawiczka z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, który zaprezentował spektakl „Tu nie ma miejsca na pana Szekspira” w reżyserii Izabelli Rękawek. Pozostali finaliści: Grupa Teatralna Remiza z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku prowadzona przez Annę Kutkowską, Grupa Teatralna z Zespołu Szkół nr 5 w Płocku prowadzona przez Dagmarę Wicińską, Bartłomieja Fortunę i Martę Jarzyńską, Grupa Teatralna z Gimnazjum Społecznego Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego, pracująca pod opieką Iwony Dornarowicz oraz Teatr Scena Bez Dystansu z XII LO im. H. Sienkiewicza w Warszawie, prowadzona przez Pawła Szczęsnego. Galę wyreżyserował i prowadził Dyrektor Artystyczny Teatru Polskiego Jarosław Gajewski, otworzyła ją Sarah Tiffin – Zastępca Szefa Misji Ambasady Brytyjskiej w Polsce.

Teraz nagrodzone przedstawienie będą mogli obejrzeć również płocczanie. 17 czerwca o godz. 12.30 Gimnazjum nr 8 z Płocka wystawi w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego swój spektakl. Wstęp wolny.

„Wiktor” – tragedia
Scenariusz – Dagmara Wicińska
Reżyseria – Dagmara Wicińska i Bartłomiej Fortuna
Kostiumy – Marta Jarzyńska
W rolach głównych – Paulina Bilińska i Adam Mirowski

Obsada:
Wiktor – Adam Mirowski
Marta – Paulina Bilińska
Doktor (stryj) – Kacper Tyburski
Sanitariusz – Kacper Matusiak
Pielęgniarka – Weronika Ipatow
Pielęgniarka – Joanna Zawadzka
Jadzia – Wiktoria Klikowska
Adam/widmo – Patryk Druś
Czarownica I – Zosia Kołecka
Czarownica II – Wiktoria Charzewska
Czarownica III – Eliza Pomianowska
Czarownica IV – Małgosia Furmanek
Wariatka – Małgosia Modliborska
Wariatka – Andżelika Jankowska
Wariat – Kuba Zalas
Wariat – Michał Okoński
Mężczyzna – Karol Jakubowski
Salowy – Sebastian Białecki.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU