REKLAMA

Pięciu kierowców bez prawka za szybką jazdę. Rekordzista – 125 km/h

REKLAMA

Tylko w miniony weekend płoccy policjanci zatrzymali 5 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Rekordzista, nie zwracając uwagi na znak ograniczenia prędkości, jechał 125 km/h, a więc przekroczył prędkość o 75 km/h.

Jak przypomina Krzysztof Piasek, rzecznik płockiej policji, prowadzenie pojazdu z nadmierną prędkością to od wielu lat główna przyczyna zdarzeń drogowych na polskich drogach.

PowiązaneTematy

– Zdarzenie drogowe, które powstało na skutek nieprzestrzegania przez kierowcę przepisów dotyczących prędkości, z reguły niesie za sobą poważne skutki, ze śmiercią uczestników zdarzenia włącznie – ostrzega rzecznik płockiej policji. – Dążąc do ograniczenia zdarzeń drogowych, w tym zdarzeń, w których ludzie giną lub doznają trwałego kalectwa, wszelkie instytucje dbające o stan bezpieczeństwa na drogach prowadzą wiele działań, mających na celu poprawę tego bezpieczeństwa. Jedną z instytucji, która powołana jest ustawowo do dbałości o bezpieczeństwo na drogach jest policja – tłumaczy Krzysztof Piasek.

Rzecznik wyjaśnia, że policjanci prowadzą działania profilaktyczne oraz działania kontrolne w celu ograniczania zdarzeń drogowych oraz eliminowania z ruchu kierowców, którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego i powodują tym samym poważne zagrożenie dla innych uczestników. Jednym z takich działań jest prowadzenie kontroli pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących prędkości pojazdów.

– Podczas minionego weekendu, funkcjonariusze zatrzymali pięć dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami – mówi Krzysztof Piasek. – Powodem zatrzymania praw jazdy było przekroczenie prędkości o wartość powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym – wyjaśnia.

  • W miejscowości Góra (gm. Staroźreby), na drodze wojewódzkiej nr 567 kierowca prowadził swój pojazd z rekordową prędkością w terenie zabudowanym, wynoszącą 125 km/h, tj. przekroczył dozwoloną prędkość o 75 km/h.
  • W miejscowości Biała miało miejsce przekroczenie prędkości o 67 km/h.
  • W Płocku przekroczenie prędkości wyniosło o 64 km/h.
  • W Wyszogrodzie kierowca przekroczył prędkość o 53 km/h.
  • W miejscowości Jordanów, kierowca prowadził pojazd z prędkością 104 km/h, tj. przekroczył dozwoloną prędkość o 54 km/h.

– Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującym prawem, każdorazowe przekroczenie prędkości o wartość powyżej 50 km/h na terenie zabudowanym stanowi poważne wykroczenie, za które zgodnie z taryfikatorem grozi mandat karny w kwocie 400-500 zł oraz 10 punktów karnych, dodatkowo policjanci na podstawie art. 135 Ustawy prawo o ruchu drogowym zatrzymują prawo jazdy na okres 3 miesięcy – przypomina rzecznik płockiej policji.

Płoccy policjanci od początku 2017 roku zatrzymali za powyższe wykroczenie 40 praw jazdy.