REKLAMA

Patron ulicy miał urodziny w Płocku

REKLAMA

Ulica Rajmunda Rembielińskiego płocczanom kojarzy się głównie z targowiskiem. Mieszkańcy osiedla Wielka Płyta, chodzą po niej praktycznie każdego dnia. Ale czy ktoś się zastanawiał kim był patron ulicy i dlaczego na tabliczkach widnieje akurat jego nazwisko?

Można się było tego dowiedzieć w niedzielę, 6 września. Właśnie na ten dzień zaplanowano święto ulicy Rembielińskiego. Organizatorom trochę szyki zepsuła pogoda, bo uroczystość miała się odbyć na pasażu Roguckiego, w rezultacie świętowano w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego.

PowiązaneTematy

Nastąpiła w tym momencie dziwna przewrotność losu, bo teatr w Płocku założył właśnie Rajmund Rembieliński. Zresztą, nie tylko płocki przybytek Melpomeny jest jego pomysłem, lista jego zasług dla Płocka jest dość długa. Obok wymienionego teatru, założył w naszym mieście drukarnię i gazetę, obserwatorium astronomiczne, a także inicjował budowy dróg. Był człowiekiem światłym i rozwojowym. W tym roku mija 240. rocznica urodzin Rajmunda Rembielińskiego, który na co dzień w Płocku pełnił funkcję prefekta departamentu płockiego w Księstwie Warszawskim, był także prezesem Komisji Województwa Mazowieckiego oraz marszałkiem sejmu w 1820 roku. I chociaż w naszym mieście sprawował władzę zaledwie 5 lat, to do dzisiaj płocczanie korzystają z jego innowacyjnych, jak na tamte czasy, pomysłów, na co dowodem jest właśnie teatr.

Na niedzielne popołudnie zaplanowano uczczenie zasłużonego dla Płocka Rajmunda Rembielińskiego. Obchody zaczęły się już o godzinie 15, przy ulicy Kościuszki 7, gdzie mieszkał prefekt. Została tam odsłonięta pamiątkowa tablica na cześć uznanego mieszkańca. Ponieważ z zaplanowanego pikniku trzeba było zrezygnować, dalsza część uroczystości odbyła się w teatrze. Wiele osób znalazło się na widowni, aby podziwiać na scenie występy zaplanowane na ten dzień.

Pomysł, aby uczcić Rajmunda Rembielińskiego, wyszedł od doktor Barbary Konarskiej-Pabiniak, badaczki historii regionu. Organizatorem uroczystości był płocki Teatr Dramatyczny. Dodajmy, że na 29 września została wyznaczona konferencja naukowa, dotycząca Rajmunda Rembielińskiego.

PetroNews jest patronem medialnym wydarzenia.