REKLAMA

„Pamiętnik znaleziony w wannie” na płockiej scenie. Pojawi się też Janusz Gajos

REKLAMA

Teatr Dramatyczny w Płocku przygotował dla swojej widowni spektakl na podstawie książki Stanisława Lema „Pamiętnik znaleziony w wannie”. Podczas premiery zostaną wręczone Srebrne Maski 2021 z udziałem Janusza Gajosa.

19 czerwca o godzinie 19 na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Płocku odbędzie się premiera spektaklu „Historia ziemi. Epoka chaotycka”. Przedstawienie powstało na podstawie książki „Pamiętnik znaleziony w wannie” oraz scenariusza filmowego autorstwa Stanisława Lema i Jana Józefa Szczepańskiego.

Podczas premiery Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru wręczy Srebrne Maski 2021. Gościem Specjalnym będzie nagrodzony przez PTPT Janusz Gajos.

Spektakl reżyseruje Jan Tomaszewski przy asyście Sylwii Krawiec. Za scenografię do przedstawienia odpowiada Krzysztof Małachowski, a ruch sceniczny opracował Bartosz Bandura. Muzykę przygotował Marek Zalewski, widowisko będzie również wzbogacone o wizualizacje wykonane przez Wojciecha Kapele.

fot. Wiktor Pleczyński

Plakat promujący spektakl opracował Krzysztof Małachowski.– Jest Rok Lemowski, setna rocznica jego urodzin. Lem jest dość specyficznym twórcą, autorem, wizjonerem. Nazywany jest również pisarzem scince-fiction, ja nie do końca się z tym zgadzam i myślę, że sam Lem cierpiał, że zaszufladkowano go właśnie w takim przedziale literatury. Czym jest scince-fiction? To coś, co nie jest rzeczywistością. Lem „Pamiętnik znaleziony w wannie” napisał w latach 60-tych i już w tym swoim wstępie do swojej powieści opowiada nam o pandemii, która dotknęła Ziemię i o pandemii, która rujnuje społeczeństwo, cywilizację, zdrowie ludzkie, kulturę, nazywa to papyrolizą. To wcale nie jest scince-fiction, nie jest to rzecz, która się nie zdarzyła, doświadczyliśmy tego, od ponad roku jesteśmy w takiej sytuacji, gdzie borykamy się z podobnymi problemami – zwracał uwagę reżyser spektaklu Jan Tomaszewski.

Magdalena Tomaszewska fot. Wiktor Pleczyński

Historia ziemi. Epoka chaotycka

Nie wiadomo dokładnie, kiedy ani gdzie wybuchła epidemia papyrolizy. Szczegółów kataklizmu nie znamy. Uczeni prechaotyccy sądzili, iż mają do czynienia z atakującym papyr zarazkiem. Papyroliza zrujnowała życie gospodarcze. W epoce owej niepodobna się było urodzić, wzrastać, kształcić, pracować, podróżować ani zdobywać środków utrzymania bez pośrednictwa papyru.

Tak wkroczył neogen w czasy chaotyckie. Wiedzę przekazywano ustnie – pod postacią wykładów, a słuchacze ich stali się potem wychowawcami następnego pokolenia. Największą klęskę poniosły nauki humanistyczne. Ocalono ledwie drobny ułamek spuścizny literackiej.

– Świat pogrążony w chaosie poznajemy razem z „Pierwszym” – agentem uwięzionym w tajnym, podziemnym kompleksie rządowym, gdzie wszyscy mówią szyfrem i każdy donosi na każdego. Niczym bohater Franza Kafki próbuje odnaleźć się w urzędniczej machinie i zrozumieć swoją rolę. Kim jest Pierwszy? Czy może komuś ufać? I jaka jest jego prawdziwa misja? Zapraszamy do świata dystopii Stanisława Lema – zachęca Teatr Dramatyczny w Płocku.

Krzysztof Małachowski fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU