REKLAMA

Ostatnia premiera w Teatrze Dramatycznym przed wyburzeniem sceny

REKLAMA

15 lat temu rozpoczął się remont Teatru Dramatycznego. Płoccy aktorzy zapraszają do bezpłatnego obejrzenia online ostatniej premiery na starej scenie.

Z okazji 15. rocznicy generalnego remontu Teatru Dramatycznego w Płocku aktorzy zaprezentują online nagranie spektaklu „Kandyd, czyli optymizm”. Nagranie spektaklu będzie dostępne od 29 stycznia od godziny 19.00 do 1 lutego do godziny 9.00 na kanale YouTube teatru.

28 stycznia 2006 roku odbyła się premiera spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” w reżyserii Jacka Andrackiego. Była to ostatnia premiera na deskach teatru przed remontem. Dzień później zaczęło się wielkie burzenie.

– Kilka dni wcześniej odłączono ogrzewanie, przez ostanie dni przed premierą pracowaliśmy w szalikach i czapkach. Cieszyliśmy się bardzo na tę premierę, bo czuliśmy, że to takie symboliczne zamkniecie. Kiedy graliśmy „Kandyda”, wokół teatru stały już metalowe barierki, wszystko było przygotowane do wejścia koparek i buldożerów. Dzień później już nie mogliśmy wejść na scenę – wspomina Piotr Bała.

29 stycznia 2006 roku rozpoczął się remont Teatru Dramatycznego, który był zaplanowany na rok, ostatecznie trwał 2 lata. Przez ten czas zespół teatru grał przedstawienia w Szkole Muzycznej i w siedzibie Dzieci Płocka. Otwarcie teatru po remoncie nastąpiło 1 lutego 2008 roku. Pierwszą premierą na nowej scenie była „Operetka” Witolda Gombrowicza w reżyserii Marka Mokrowieckiego, która odbyła się 2 lutego 2008 roku.

Voltaire – Kandyd, czyli optymizm w przekładzie Tadeusza Żeleńskiego (Boy’a)
Adaptacja sceniczna: Krzysztof Orzechowski, Maciej Wojtyszko
Reżyseria: Jacek Andrucki
Scenografia: Bogusław Cichocki
Piosenki: Maciej Wojtyszko
Muzyka: Jerzy Derfel
Choreografia: Przemysław Śliwa
Obsada: Mariusz Pogonowski, Hanna Zientara, Piotr Bała, Katarzyna Anna Małolepsza, Szymon Cempura, Jerzy Wieczorek, Bogumił Karbowski, Paweł Gładyś, Magdalena Tomaszewska-Karbowska, Dorota Cempura, Magda Bogdan
Premiera: 28 stycznia 2006 – 3 premiera sezonu 2005/2006„Kandyd, czyli optymizm”, to adaptacja opowieści Voltaire’a napisana wedle reguły – nie nudzić ucząc i nie kłamać bawiąc. To historia miłości naiwnego młodzieńca Kandyda i czułej baronówny Kunegundy. Kochankowie rozstają się i odnajdują, a miejscem ich romansu jest prawie cały świat. Jak w opowieściach z 1001 nocy jest tu i przygoda, i mądrość, i olśnienie towarzyszące obojgu.

Wygnanie i więzienie, awantura żołnierska i dezercja, pojedynki i trzęsienia ziemi, podróże lądem i morzem – a jednocześnie pełne mądrości i ironii spory filozoficzne. Ponad losami bohaterów trwa niekończąca się dyskusja o to, czy świat jest najlepszym, czy najgorszym z możliwych, jaki sens mają ludzkie prace i przygody, jaki sens mają nasze wszystkie miłości: do ludzi, do ksiąg i do krajów. Autor nie daje prostej odpowiedzi – zachęca do myślenia.

Spotkanie z aktorami

1 lutego o godzinie 18 na profilu facebookowym Teatru Dramatycznego w Płocku odbędzie się spotkanie z aktorami, którzy występowali w przedstawieniu. Opowiedzą o pracy nad spektaklem w teatrze, który za chwile miał zostać zdemontowany i o swoich wrażeniach związanych z remontem teatru.

Spektakl będzie udostępniany bezpłatnie, ale jeśli ktoś chciałby wesprzeć Teatr Dramatyczny darowizną, może to uczynić poprzez wpłatę na konto bankowe: Bank PKO BP O/Płock 33 1020 1026 0000 1002 0233 3284. W tytule przelewu należy wpisać „darowizna”.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU