Ponad 8 lat trwały działania, związane z budową Ośrodka Radioterapii w Płocku. Zgodnie z podpisaną umowa na zaprojektowanie i wybudowanie ośrodka, powstanie on na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2023 r.
Przypomnijmy, że już w 2013 r. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski obiecał mieszkańcom ośrodek radioterapii. W sierpniu 2014 roku placówkę miała stworzyć Spółka Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP), która wygrała nawet przetarg na dzierżawę działki na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Spółka miała sfinansować tę inwestycję, jednak wycofała się z tych planów.
Reklama
W lutym 2017 r. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku podpisał umowę z firmą NU-MED. Budowa tego ośrodka miała się zakończyć pod koniec 2019 r. W sierpniu 2018 r. rzecznik inwestora, Jacek Stepnicki poinformował, że termin prac został przesunięty ze względu na „reformę służby zdrowia i wprowadzenie sieci szpitali”. W październiku 2019 roku wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję, którą miało zrealizować gdańskie Centrum Radioterapii i Usprawniania. Spółka jest częścią grupy NU-MED, która otworzyła podobne cztery ośrodki w Elblągu, Katowicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zamościu.
Wartość inwestycji wyceniono na blisko 80 mln zł. Koszt w całości miał ponieść inwestor. Ośrodek Radioterapii miał składać się z pracowni brachyterapii oraz teleradioterapii, wyposażonej w trzy akceleratory liniowe, czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Jednak i ten inwestor ostatecznie wycofał się z inwestycji w grudniu 2020 r., jak tłumaczono – z powodu pandemii.
Firma wycofała się z realizacji ośrodka radioterapii w Płocku. Co dalej z budową?
– W związku z tym musimy wziąć ten koszt na siebie i zaczniemy realizację tego projektu w przyszłym roku, już na samym początku – mówił wówczas marszałek Adam Struzik.
Tego terminu również nie udało się dotrzymać, lecz – zgodnie z zapowiedziami – inwestycja wreszcie ruszyła. W piątek, 29 października została podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie ośrodka, który jest inwestycją długo wyczekiwaną nie tylko przez mieszkańców Płocka, ale i całego północnego Mazowsza.
– Ważne, że w końcu udało nam się ruszyć z tym projektem – mówił podczas uroczystości podpisania umowy marszałek Adam Struzik. – Mimo, że budowa ośrodka dwukrotnie nie otrzymała wsparcia w ramach rządowego programu, nie poddaliśmy się i zdecydowaliśmy o zaplanowaniu na ten cel w sumie 80 mln zł w budżecie województwa i wieloletniej prognozie finansowej. To środki nie tylko na budowę, ale i zakup specjalistycznego wyposażenia – podkreślił marszałek.
Zaprojektowaniem i budową Ośrodka Radioterapii w Płocku zajmie się wyłonione w przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL Grupa Budowlana Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy, a partnerem ALSTAL Investment Spółka z o.o.
– Wsparcie samorządu, jak też inne środki przekazywane naszej placówce na inwestycje związane z rozwojem i poprawą jakości świadczonych usług medycznych, jest dla nas bardzo ważne – zapewniał podczas spotkania Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Ośrodek Radioterapii zostanie wybudowany w sąsiedztwie Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego. Czterokondygnacyjny budynek ma zapewnić kompleksowe leczenie osób z chorobami nowotworowymi, od diagnostyki po rehabilitację.
W budynku zaplanowano trzy kondygnacje naziemne.
- pierwsze piętro: Oddział Chemioterapii Dziennej,
- drugie piętro: Oddział Onkologiczny oraz łóżkowy radioterapii,
- parter: pracownia tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego i medycyny nuklearnej.
Dodatkowo w ośrodku znajdą się pracownie brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażonej w dwa akceleratory, czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Dzięki temu rozwiązaniu, pacjenci w jednym miejscu będą mieli dostęp do wszystkich aktualnie stosowanych metod radioterapii. W ramach inwestycji powstanie również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych. Budowa ośrodka ma potrwać 2 lata.
Wartość podpisanej umowy na roboty budowlane i podstawowe wyposażenie niemedyczne to 63.397.320,76 zł. W kolejnym etapie szpital planuje wyłaniać dostawców wyposażenia medycznego dla ośrodka radioterapii.















![Chwile dzieliły go od śmierci [FILM]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/Akcja-ratunkowa-mezczyzny-na-schodach-KMP-w-Plocku-360x180.jpg)








![Autorytet czy kolega? Uczniowie szczerze o nauczycielach [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/staszic_nauczyciele-360x180.jpeg)

![„Czy studia są jeszcze potrzebne?” – młodzież ze Staszica rozmawia o przyszłości [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/staszic_studia-360x180.jpeg)

![Uczennice z Gąbina wśród najlepszych grafików młodego pokolenia w Polsce [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/vektor_staszic-360x180.jpeg)
![Biblioteka zaprasza do konkursu „Pokaż nam przyszłość!” [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/04/biblioteka1-360x180.jpeg)




![Półkolonie na sportowo. Wakacje z Fundacją ORLEN [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2025/08/futbolgang2025-12-360x180.jpg)






![XXVII Płock Orlen Polish Open już za nami. Kto zwyciężył tym razem? [ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2022/05/popo2022-13-360x180.jpg)








