REKLAMA

Firma wycofała się z realizacji ośrodka radioterapii w Płocku. Co dalej z budową?

REKLAMA

Marszałek Adam Struzik poinformował, że z powodu panedmii wycofała się firma odpowiedzialna za realizację ośrodka radioterapii w Płocku. Inwestycja ma jednak zostać rozpoczęta, pomimo komplikacji.

Podczas konferencji prasowej poświęconej planom samorządu Mazowsza na 2021 rok, jednym z tematów była budowa ośrodka radioterapii w Płocku. Jak się okazuje, z powodu epidemii koronawirusa partner prywatny, który miał realizować inwestycję, wycofał się. Samorząd zapewnia, że ośrodek mimo wszystko powstanie.

– Będzie kilka inwestycji w subregionie płockim, o których zaraz powiemy, najważniejszą z nich jest uruchomienie w przyszłym roku budowy ośrodka radioterapii. Liczyliśmy, że on już będzie w trakcie budowy, że partner prywatny, który na zasadzie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym podjął się budowy tego ośrodka, będzie realizować tę inwestycję. Niestety, w wyniku również epidemii, partner prywatny się wycofał. W związku z tym musimy wziąć ten koszt na siebie i zaczniemy realizację tego projektu w przyszłym roku, już na samym początku – mówił marszałek Adam Struzik.

Na inwestycje w służbie zdrowia w regionie płockim w 2021 r. władze Mazowsza mają przeznaczyć ponad 45 mln zł. Do planów samorządu odniósł się dyrektor szpitala wojewódzkiego w Płocku, Stanisław Kwiatkowski, który zwrócił uwagę, że zbliża się trudny okres w opiece zdrowotnej.

– Niestety, ostatnie dni pokazują, że pandemia w naszym regionie nie ustępuje. Zajęte łóżka, izolatki, a pacjentów przybywa. Ale nie poddajemy się. Mamy sprzęt, środki ochrony osobistej i przede wszystkim ludzi, którzy, mimo że pracują praktycznie non stop, chcą nieść pomoc. Mam nadzieję, że mimo niesprzyjających warunków w przyszłym roku uda nam się zrealizować wszystkie plany. Te najważniejsze to przede wszystkim rozpoczęcie budowy ośrodka radioterapii. Chcemy również utworzyć ośrodek udarowy, którego w naszym regionie brakuje, a także, co wymógł na nas obecny czas, rozbudować i zmodernizować oddział obserwacyjno-zakaźny – podsumowuje dyrektor szpitala.

Przypomnijmy, że już w 2013 r. prezydent Płocka Andrzej Nowakowski obiecał mieszkańcom ośrodek radioterapii. W sierpniu 2014 roku placówkę miała stworzyć Spółka Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP), która wygrała nawet przetarg na dzierżawę działki na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Spółka miała sfinansować tę inwestycję, jednak wycofała się z tych planów.

W lutym 2017 r. Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku podpisał umowę z firmą NU-MED. Budowa tego ośrodka miała się zakończyć pod koniec 2019 r. W sierpniu 2018 r. rzecznik inwestora, Jacek Stepnicki poinformował, że termin prac został przesunięty ze względu na „reformę służby zdrowia i wprowadzenie sieci szpitali”. W październiku 2019 roku wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję, którą miało zrealizować gdańskie Centrum Radioterapii i Usprawniania. Spółka jest częścią grupy NU-MED, która otworzyła podobne cztery ośrodki w Elblągu, Katowicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zamościu. Wszystkie leczą na podstawie kontraktu z NFZ.

Wartość inwestycji wyceniono na blisko 80 mln zł. Koszt w całości miał ponieść inwestor. Ośrodek Radioterapii miał składać się z pracowni brachyterapii oraz teleradioterapii, wyposażonej w trzy akceleratory liniowe, czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. I ten inwestor ostatecznie wycofał się z inwestycji.Ośrodek radioterapii powstanie w Płocku

Planowane inwestycje w medycynie na 2021 rok:

 • budowa i wyposażenie Ośrodka Radioterapii na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku – 30 mln zł;
 • rozbudowa i modernizacja budynku Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku z wyposażeniem – ponad 9,3 mln zł;
 • utworzenie ośrodka udarowego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku – ponad 4,4 mln zł;
 • wybudowanie miejsc parkingowych dla pacjentów wraz z utwardzeniem drogi wjazdowej z ciągiem pieszym na nieruchomości w Płocku przy ul. Strzeleckiej 3 – 500 tys. zł;
 • modernizacja wejścia głównego wraz z holem i klatką schodową gmachu głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku – 500 tys. zł;
 • zakup ambulansu sanitarnego dla Szpitala Psychiatrycznego w Gostyninie – 300 tys. zł;
 • zakup kardiomonitora jezdnego dla Szpitala Psychiatrycznego w Gostyninie – 14,18 tys. zł;
 • modernizacja obiektów MWOMP w Płocku oddział w Warszawie – etap I dokumentacja – 181 tys. zł.

Samorząd województwa ma również kontynuować realizację projektu unijnego, w ramach którego pozyskał kolejne 90 mln zł. Jego partnerami są Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku oraz płocka stacja pogotowia, szpital miejski w Płocku, szpital w Sierpcu i ARIONMED w Gostyninie.

Do tej pory placówki te otrzymały 63 sztuki aparatury medycznej, 217 sztuk wyposażenia oraz 724 tys. sztuk środków ochrony osobistej i 15 700 litrów płynów do dezynfekcji. W niektórych placówkach trwają także roboty budowlane.

W Płocku ma powstać ośrodek radioterapii. Wmurowano kamień węgielny

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

 1. 😡 says:

  Struzik już liczy ile będzie miał z tej inwestycji kasy!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU