REKLAMA

Orlen: Ostatni skok benzenu nie był spowodowany naszą działalnością

REKLAMA

W piątek odbyła się konferencja prasowa, podczas której PKN ORLEN przedstawił informacje na temat wpływu zakładu na środowisko w Płocku. Podczas konferencji zwrócono uwagę na fakt, że koncern nie jest jedynym emitentem benzenu w mieście, podano również szczegółowe dane na temat emisji.

22 czerwca PKN ORLEN zaprosił dziennikarzy na konferencję, podczas której przedstawił dane na temat wpływu koncernu na środowisko w Płocku. Przedstawiciele koncernu zwrócili uwagę, że żadna z norm dotyczących emisji substancji do atmosfery nie została przekroczona, a koncern trzyma się norm ustalonych przez Unię Europejską.

PowiązaneTematy

Podczas konferencji można było dowiedzieć się, że stężenie benzenu w powietrzu podczas ostatniej głośnej sytuacji, było wciąż mniejsze od tej, która powstaje w wyniku przykładowego otwarcia puszki z farbą w pokoju.

Koncern podał dane, zgodnie z którymi ilość benzenu w powietrzu była parę tysięcy razy mniejsza od tej nie tylko szkodliwej, ale też wyczuwalnej przez człowieka.

Przemysław Hartliński, dyrektor wykonawczy ds. produkcji rafineryjnej w PKN Orlen tłumaczył, że zwiększona emisja dwutlenku siarki, do której doszło 12 czerwca, była efektem zaburzeń technologicznych podczas uruchamiania podnoszenia obciążenia na jednej z instalacji koncernu. Koncern powołał specjalny zespół, który ma zająć się wyjaśnieniem okoliczności awarii.

Przemysław Hartliński zapewniał jednak, że zwiększona emisja benzenu, która miała miejsce w nocy z 18 na 19 czerwca, nie była spowodowane działalnością zakładu.

Arkadiusz Kamiński, dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PKN ORLEN tłumaczył natomiast, że po emisji benzenu, do której doszło w 2016 roku, koncern przeprowadził wiele badań i podjął na ich podstawie szereg działań. Na przykład na stacji nalewczej zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania, które znacznie ograniczają emisję benzenu już u źródła. Hermetyzacja oczyszczalni ścieków, nowe procedury remontowe, stały kontakt z WIOŚ – to wszystko ma sprawić, aby uciążliwości zapachowe dla mieszkańców były jak najmniejsze.A wkrótce ma być jeszcze lepiej, ponieważ Orlen wprowadza również system LDR (czyli System Detekcji i Usuwania Nieszczelności), który jest najnowszym rozwiązaniem na świecie. Dzięki niemu koncern sprawdzi nieszczelności w około 300 punktach. Jak podkreślał Arkadiusz Kamiński, mowa tu o mikronieszczelnościach, ponieważ urządzenie jest tysiąckrotnie bardziej czułe, niż czujnik nad kuchenką gazową.

PKN ORLEN przedstawił  również dziennikarzom mapę, na której zamieszczono płockie zakłady, które emitują benzen do atmosfery. Przedstawiciele koncernu podkreślili, że zawsze, gdy występuje podwyższenie zawartości jakiejś substancji chemicznej w powietrzu, to PKN ORLEN zostaje posądzony o zaistniałą sytuację. Przytoczono tu sytuację, w której w mieście wykryto podwyższoną zawartość benzenu w powietrzu, a wiatr wiał od strony miasta w kierunku zakładu.

– My bardzo zwracamy uwagę na środowisko, przejmujemy się naszym otoczeniem – mówiła Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PKN ORLEN. – Tu są pracownicy Orlenu, to są mieszkańcy Płocka, mieszkańcy okolicznych gmin. Tu mieszkają ich rodziny, przyjaciele i znajomi, więc wszystkim nam zależy na tym, żeby, jeżeli jakaś sytuacja się zdarza, szybko taką sytuację wyjaśnić, żeby wszystkich informować, tak jak informowaliśmy o tych pochodniach. Tak było w przeszłości, tak jest teraz i nie wyobrażam sobie, by było inaczej w przyszłości – tłumaczyła rzecznik.

Na pytanie o odpowiedzialność koncernu za zdrowie mieszkańców Płocka, przedstawiciele odpowiedzieli, że Orlen pracuje nad rozwiązaniem zwiększającym płocczanom dostęp do leczenia specjalistycznego.

Kolejną propozycją ze strony koncernu ma być opracowywana aplikacja, która będzie informować mieszkańców o wszystkich zaistniałych sytuacjach, mogących wpływać na płocczan. Dodatkowo, z aplikacji będzie można dowiedzieć się o inicjatywach PKN ORLEN skierowanych do mieszkańców Płocka.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 15

 1. O allachu says:

  Jesienią wokół unifreze śmierdzi cybulu aż się kichać chce, trzeba zabronić przetwarzania cybuli W Kobiernikach śmnirdzi przelokropnie zakazać składowania odpadów Postawcie na te swoje dziewczyny przestancie cokolwiek produkować lasem plock obsadzic żeby dziewczyny miały gdzie pracować i wincyj kibiców w radzie miasta bo to podobno,, kibice,, pilnują dziewczyn w Płocku i szukają im zajęcia…

 2. Biały proszek says:

  Nie jestem mieszkańcem Płocka ale bywam w tym mieście i odnoszę wrażenie że macie drugi Orlen ale w mieście pod przykrywką kominów idzie produkcja też chemiczna i też śmierdzi …

  • Dymitr says:

   Prawda wygląda tak, że teraz ktokolwiek kichnie nie mówi sie „na zdrowie” tylko „to przez orlen”. Tak ratusz popierdzielił w głowie ludziom. Już nawet do lekarza nie idą „bo co to zmieni”. Tylko złamania i stłuczenia jeszcze nie sa na orlen ale i to do czasu.

 3. propaganda says:

  zlapia cie za reke mow, ze to nie twoja,…odetna ci..podkopnij pod sąsiada…

 4. Zatrzymajmy smrody i trucizny says:

  Mieszkańcy Płocka musicie się obudzić i zacząć działać bo skończycie jak moi rodzicie mama 50 pare lat tata 60 pare oboje zmarli na raka płuc

 5. Paulla says:

  Wkrótce tzn . Kiedy … to może być i za 15 lat … jeżeli była awaria to wina Orlenu … ja ich nie rozumiem , jeżeli tu mieszkają , nawet jak masz 6 tys itp a i więcej ….to zdrowie jest najważniejsze … i czy nie interesuje ze awaria spowodowała taka ilość substancji toksycznych ze sami tym oddychają …. poza tym co to znaczy ze śmierdzi … powinno być to zlikwidowane … żaden przykry zapach , bo to jest w centrum miasta … szkoda ze koło kaplicy tego nie wybudowano … najlepiej na skarpie … ale to już przeszłość , teraz to maja BYC porządne filtry , a paliwo czemu takie drogie w Płocku
  I skąd ten benzen jest ? Skoro niwa ze nie z Orlenu … to skąd ? Jakieś pomysły ?

 6. nos i jego wentylacja says:

  czy mozecie mi powiedziec czy macie to samo co ja..codziennie zapycha mi się nos..jakby gips..zamiast gila..poprzednio tego nie miałem, a mieszkam od 2 miesięcy w tym miescie,..wcześniej mieszkałem nad mmorzem i wszystko było ok..czy to normalne w tym miesice?

 7. XX says:

  Poprawiam (oczy niestety)…………..Poparł ją w tym prez. Kwaśniewski, narzekając , że Polacy nie idą w dal za miejscami pracy. Nie rozumiał, że Polacy są Osiadli.

 8. XX says:

  Za komuny była lektorka TV , która robiła raban, że pracownicy likwidowanej fabryki kabli w Ożarowie, nie chcieli pojechać za nią do Szczecina.
  Poparł ją w tym prez. Kwaśniewski, narzekając , że Polacy nie idą w dal za miejscami pracy. Nie rozumiał, że Polacy nie są Osiadli. Nie są plemionami włóczącymi się po pustyniach świata….Nie chcemy zamieniać się w znany już wędrowny…my jesteśmy cywilizowani.

  Niewolnicy , biologiczne narzędzia do przesuwania jak za Stalina , razem z Fabrykami z Ural………….musiał być komplet….

  Kiedy Ruski chcieli napaść na tzw Zachód, Polska w ramach Układu Warszawskiego,
  miała napaść na Norwegię.

  Potrzebne były magazyny i Paliwo. Padło na Płock.

  Miasto i ludzie , byli do pominięcia. Dlatego zbudowano Zakład tak blisko Płocka a nawet szok;

  Miał powstać w Radziwiu. Stalinowcom było za jedno , kogo niszczą. Moskwa byłaby cała…….

  Ludności by do tej pory nie było . Większą część roku są wiatry w kierunku Płocka… Zatruci wyziewami………..ale to dla nich było bez znaczenia….

  I tak zostało do dzisiaj a tzw. ” ŚPIOCHY”, NAZYWANE TERAZ ZIELONYMI LUDZIKAMI,

  Napastują i nakazują ,za Wodzem, opuścić własne miasto jak się nie podoba.

  Gęba na kłódkę a niewolnicy fabryczni odkryli , że są świadomymi ludźmi. Jakimi Zawsze byli.

  „Śpiochy ” od kilkunastu lat dostają szału , jak się pisze, jaką gehennę, moskale tworzyli Polakom we własnej Ojczyźnie.
  Ba, nawet są rządowo osłaniani…..

  Na Wiśle postawiono Tamę aby zapewnić 2 atomowym elektrowniom w Skokach i Dobrzykowie, wodę do chłodzenia reaktorów?..
  W Dobrzykowie miano przetwarzać zużyte pręty paliwowe ze Skoków na pluton dla ruskich zbrojeń…….

  Nie miało to nic wspólnego z regulacją Wisły , planowaną jeszcze w latach przedwojennych, ponieważ dopiero minimum 7 tam , przyniosłyby spodziewane efekty.

  Płock i Polska były tylko poligonem dla zdobyczy komunizmu w Europie.

  Kiedy się okazało , że może runąć w lodach, most wiszący rurociągu przez Wisłę, Niemcy most zlikwidowali, kładąc Rurociąg tak ładnie nazwany , po dnie Wisły.

  Od tej pory zaczęły się kłopoty i awarie – groźba zniszczenia Wisły w całości i Bałtyku.

  Choroby nowotworowe, zmiany Kodu DNA , przedwczesne śmierci pracowników i ich potomków są tylko na dokładkę.

  Kasa , zyski . I tak po kolei, beneficjenci, Rosjanie, Niemcy, teraz doszli jeszcze Żydzi.

  Płock i Ludność nie powinna być traktowana jako narzędzia biologiczne , ŁATWO WYMIENIALNE. .

  Taki Powrót do Przeszłości.

  ww ZAPOMNIELI SŁOWA HYMNU POLSKI. WOLNOŚĆ ODBIERZEMY. JAK ZAWSZE.

 9. mirmił says:

  Czytając te bajki wniosek jest jeden Płock powinien być miastem uzdrowiskowym takim jak Ciechocinek i nawet mógłby nazywać się Płock Zdrój

 10. Realista says:

  Może można ci jakoś pomóc? Czy na wszystko masz takie spiskowe teorie? Trudno tak żyć, co?

 11. sfg says:

  Bełkot korporacyjny!!! :-(

 12. Krokus says:

  Człowieku znikąd XX proszę cie nie siej panicznej głupoty i nie podkręcaj ludzi bo szkodzisz nie tylko sobie

 13. xx says:

  NIE WSPOMINAJCIE WIOS, BO STAJECIE SIĘ 1000 RAZY MNIEJ WIARYGODNI.

  PROSZĘ SIĘ ODNIEŚĆ DO BADAŃ WOJSKOWEJ AKADEMII MEDYCZNEJ – ŁÓDŹ, UL. ŻEROMSKIEGO, KTÓRA OGŁOSIŁA , ŻE U ZAŁOGI WYSTĘPUJE USZKODZENIE DNA , STĄD „UŚCISK RĄK” I DO DOMU..PATRZ PETROECHO….

  OD TEJ PORY DOROSŁY POKOLENIA TYCH „ZMIENIONYCH” NO I MIESZKAŃCY NIE ZATRUDNIENI W ZAKŁADZIE…

  NIE MA CO MĄCIĆ.ZA DUŻO LUDZI TAM PRACOWAŁO , ŻEBY ŚCIEMNIAĆ ALE JESZCZE WIĘCEJ JUŻ PRZEDWCZEŚNIE …ODESZŁO…

  Zakład po prostu jest zbudowany za blisko miasta, INNI nie brali pod uwagę autochtonów, patrząc tylko na swoje plany UW.
  Zakład powinien się zwijać a nie zwiększać produkcje. doskonale wiedzą ,że nie ma możliwości ewakuacji ludności Płocka ..w razie czego….

  OBCY natomiast chronią swoje tereny, chociaż jak mówił Komorrotusko… są u siebie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU