REKLAMA

ORLEN ma coraz więcej odnawialnych źródeł energii

REKLAMA

Płocki koncern kontynuuje realizację strategii „ORLEN2030” i rozwija zasób odnawialnych źródeł energii. Właśnie ogłoszono zakup farmy wiatrowej Kanin.

Farma wiatrowa Kanin powiększyła zasób odnawialnych źródeł energii Grupy ORLEN o 20 MW. Działająca od 2012 roku instalacja została zakupiona przez płocki koncern od dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych – Stage Capital i Mashav Energia.

Inwestycja wpisuje się w strategię ORLEN2030, zakładającą intensywny rozwój zeroemisyjnej energetyki, zarówno w ramach budowy własnych mocy, jak i przejęć działających już aktywów. Jak mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Koncern konsekwentnie podąża ścieżką rozwoju wyznaczoną przez strategię ORLEN2030 i rozbudowuje portfel zeroemisyjnych źródeł, realizując własne inwestycje, ale i poprzez akwizycje perspektywicznych aktywów.

– W te działania wpisuje się przejęcie działającej na lądzie farmy wiatrowej Kanin. Nie zwalniamy również tempa w przygotowaniach do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Niedawno osiągnęliśmy kolejny kamień milowy, pozyskując doświadczonego partnera branżowego. Segment nowoczesnej energetyki będzie bardzo ważnym źródłem przychodów Koncernu i fundamentem realizacji naszego długofalowego celu, osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – wyjaśnił Daniel Obajtek.

fot. materiały prasowe

Farma wiatrowa Kanin, zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim, działa w systemie wsparcia zielonych certyfikatów i na podstawie zawartych umów ma gwarancję odbioru wyprodukowanej energii elektrycznej do 2027 roku.

Dotychczas instalacja była w stanie wyprodukować do 50 GWh energii rocznie. Położona w okolicach Darłowa farma wiatrowa składa się z 8 turbin o mocy 2,5 MW każda i zlokalizowana jest w obszarze działalności Energa Operator.

Grupa ORLEN posiada aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,2 GW, w tym 552 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmują one m.in. 55 elektrownie produkujące energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej tworzy 7 farm, których łączna moc zainstalowana wynosi 262 MW.fot. materiały prasowe

Ponadto, Grupa ORLEN posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock – największą elektrociepłownię przemysłową w Polsce. Koncern dysponuje też rozbudowaną siecią linii przesyłowych o łączonej długości około 200 tysięcy kilometrów, która zapewnia stałe dostawy energii dla 3 milionów odbiorców.

W perspektywie najbliższej dekady Grupa ORLEN na inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii przeznaczy łącznie 47 mld zł. Koncern będzie inwestował przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę. Do 2030 roku Grupa ORLEN będzie posiadać odnawialne źródła energii o łącznej mocy 2,5 GW.

fot. materiały prasowe

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU